Historia święta rozpoczęła się na długo przed rewolucją październikową, z którą jest związana z nami. 1 maja lub Dzień Solidarności Robotników, jak się okazuje, został zapożyczony od starożytnych Włochów i ma pogańskie korzenie.

Mieszkańcy starożytnych Włoch czcili boginię Mayę - patronkę natury, płodności i ziemi. Ostatni miesiąc wiosny został nazwany jej imieniem. A w pierwszych dniach maja na cześć bogini odbywały się powszechne uroczystości i uroczystości.

W Rosji historia święta 1 maja rozpoczęła się od reform Piotra. Piotr Wielki wydał dekret, w którym nakazano mu spędzić uroczystości w Sokolnikach i Jekateryndze. Aby uczcić nadejście wiosny.

Święto stało się dniem solidarności ludzi pracy dopiero pod koniec XIX wieku. "Światowy Proletariat" postanowił uczcić 1 maja na spotkaniu Międzynarodowego Kongresu, poświęcając go pamięci amerykańskich robotników, którzy ucierpieli od wyzyskiwaczy. W 1890 r. Komuniści po raz pierwszy świętowali święto w Warszawie strajkiem kilku tysięcy robotników. Jednym z głównych wymagań było wprowadzenie 8-godzinnego dnia pracy.

Od 1897 roku, 1 maja rozpoczęły się masowe demonstracje z żądaniami społecznymi i politycznymi. Takim działaniom klasy robotniczej towarzyszyły slogany, a także starcia z organami ścigania, podczas których zginęli ludzie.

Po raz pierwszy święto obchodzono otwarcie po rewolucji październikowej, potem stało się oficjalne. Istnieje również tradycja organizowania demonstracji i parad w dniu 1 maja. Kolumny robotników przechodziły ulicami centralnego miasta, głośniki brzmiały marszami, muzyką o orientacji politycznej, okrzyki komentatorów. Przywódcy KPZR, weterani i najważniejsi pracownicy, honorowi obywatele wysunęli hasła i hasła z stoisk.

Główna demonstracja, nadawana w radiu i telewizji, odbyła się w samym sercu Moskwy - na Placu Czerwonym i zgromadziła ogromną liczbę osób. Ostatnia demonstracja odbyła się 1 maja 1990 roku. Ale historia z 1 maja na tym się nie kończyła.

Nowoczesny majowy dzień

W 1992 roku zmieniono nazwę święta. 1 maja zaczęły obchodzić święto "Dzień Wiosny i Pracy". Zmieniło się nie tylko imię, ale i tradycja. W 1993 roku rozproszono demonstrację robotników.

Święta te zawsze były kochane przez ludzi, ponieważ w tych dniach można było nie tylko solidarnie pracować z pracownikami całego świata, ale także spędzać je z pożytkiem w ogrodach. A dziś 1 maja jest obchodzony szeroko - niektórzy przedstawiciele sił politycznych (komuniści, anarchiści, inne opozycyjne organizacje) i ich zwolennicy wciąż są na środkowych ulicach miasta z hasłami i plakatami. Większość mieszkańców krajów WNP spędza pierwszy majowy dzień w naturze: ktoś, powracając do podstaw, pamięta boginię płodności i otwiera sezon na prywatnych działkach, ktoś grilluje grilla, ktoś korzysta z dodatkowego urlopu do rekreacji za granicą.

1 maja na świecie

Święto obchodzone jest w wielu krajach świata - 1 maja Dzień wiosny i porodu Niemcy, Wielka Brytania, Izrael, Kazachstan i inne. Do 1 maja każdy ma swój własny powód i swoje świąteczne wydarzenia. Kraje dawnej demokracji wschodniej dawno zapomniały o kwiatach, kolumnach i stojakach. W republikach byłego ZSRR - sytuacja odwrotna. Mieszkańcy krajów europejskich, Amerykanie w tym dniu wolą pracować.

W Hiszpanii 1 maja jest dniem kwiatów, ale na przykład we Francji maj jest miesiącem Matki Boskiej. Symbolem miesiąca jest krowa związana z płodnością. Na uroczystych festiwalach bukiety kwiatów są wiązane z ogonami. Napój świeżego mleka w pierwszych dniach maja to dobry znak.