Istnieje wiele powodów, dla których ludzie stają się zakładnikami ślepoty. I, niestety, nie zawsze medycyna jest silniejsza niż siły natury. Jednak, aby przynajmniej życie osób niewidomych, otoczonych zdrową ludnością stało się bardziej znajome i wygodne, w kalendarzu światowych świąt nazwano Międzynarodowy Dzień Białej Laski.

Dzisiaj nie wszyscy wiedzą o pochodzeniu tego święta i jego znaczeniu. Dlatego możesz dowiedzieć się więcej na ten temat w naszym artykule.

Kiedy i jaki jest Międzynarodowy Dzień Białej Laski?

We współczesnym świecie, pełnym nieskończonych ruchów i chaosu, czasami trudno jest odróżnić osobę bez wzroku. Dlatego, podobnie jak wszyscy ludzie z niepełnosprawnością fizyczną i problemami zdrowotnymi, osoby niewidome mają swoje specjalne cechy, które odróżniają ich od tłumu. Na przykład ciemny okulary przeciwsłoneczne że niewidomi zawsze się noszą, niezależnie od pogody i pory roku, pies przewodnik z czerwonym krzyżem na piersi i, oczywiście, cienką trzciną. Ten ostatni to "oczy" dla niepełnosprawnej wizji. Z jego pomocą osoba jest zorientowana w miejscu i jednocześnie pokazuje innym, że przed nimi jest niewidomy, który może potrzebować pomocy.

Właśnie z tym niezbywalnym atrybutem niewidomego związana jest historia Międzynarodowego Dnia Białej Laski. A dokładniej, jego korzenie sięgają odległego 1921 roku. Następnie w Wielkiej Brytanii mieszkał pewien James Biggs - człowiek, który był ślepy w swoim świadomym wieku w wyniku wypadku. Ucząc się samodzielnie poruszać się po mieście, Biggs, jak wszyscy inni, używał zwykłej czarnej laski. Jednak ze względu na swój zwykły kolor i prosty kształt często znajdował się w absurdalnych sytuacjach. Dlatego, aby jakoś przyciągnąć uwagę pieszych i kierowców na ulicy, James pomalował laskę w bardziej zauważalnym białym kolorze. Ta decyzja stała się bardzo skuteczna i wkrótce taki "pomocnik" dla niewidomych stał się symbolem, wskazując na ich status społeczny i szczególną pozycję pieszego.

W ciągu kilku dziesięcioleci później, w latach 50. i 60., amerykańskie władze aktywnie zajęły się rozwiązywaniem problemów ludzi o specjalnych potrzebach i wnoszeniem do nich zdrowych ludzi. W rezultacie, po kilku latach, zgodnie z decyzją Kongresu Amerykańskiego, Międzynarodowy Dzień Białej Laski obchodzony był na całym świecie. Nie była to tylko próba pokazania zdrowym ludziom całej złożoności bycia ślepym, to był krok w kierunku wyrównywania praw drugiego, aby czuli się pełnoprawnymi członkami społeczeństwa.

W Ameryce pierwszy White Cane Day obchodzony był 15 października 1964 roku. Pięć lat później, w 1969 roku, festiwal nazwano Międzynarodowym Dniem Białej Laski, a rok później obchodzono go na całym świecie. I dopiero w 1987 roku ta tradycja rozprzestrzeniła się na terytorium krajów byłego ZSRR.

Międzynarodowy Dzień Białej Laski1

15 października w krajach byłego Związku Radzieckiego wiele wydarzeń odbywa się z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski. Wśród nich: różne seminaria, kongresy, szkolenia, wykłady, programy telewizyjne i radiowe, publikacja artykułów w gazetach, które są dostępne dla zdrowych ludzi na temat problemów życiowych niewidomych, elementarnej pomocy, którą mogą zapewnić oraz zasad komunikacji. Na terenie Ameryki, na cześć Międzynarodowego Dnia Białej Laski, odbywają się imprezy takie jak zawody i zawody z zawiązanymi oczami. Dzieje się tak, aby osoba widząca mogła poczuć się na "tym samym talerzu" co osoba niewidoma i w ten sposób zaczęła lepiej rozumieć potrzeby ludzi pozbawionych widzenia świata takim, jaki jest.