Nurkowanie przyciąga wyspę Mauritius dużo turystów. Ponieważ wzdłuż całego wybrzeża wyspy rozciąga się rafa koralowa, miłośnicy snorkelingu tutaj natura stworzyła doskonałe warunki.

Zainteresowanie dodaje fakt, że nurkowie mogą podziwiać nie tylko korale i ryby, ale także zatopione statki, a także tajemnicze podwodne jaskinie. Wśród mieszkańców morskich są płaszczki, rekiny (białe, tygrys i rafa), langusty i żółwie morskie.

Funkcje nurkowania na Mauritiusie

Uważa się, że nurkowanie na Mauritiusie jest całoroczne, ale sezonowość związana jest z możliwością burz w styczniu i lipcu-sierpniu. Optymalne warunki do nurkowania obserwuje się w okresie od kwietnia do czerwca oraz od września do lutego.

Mauritius doskonale nadaje się do nurkowania dla początkujących. Tutaj możesz zorganizować proste nurkowania w płytkich lagunach, które dadzą wiele emocji. Dla nurków z doświadczeniem nurkowym oczywiście będzie to również przyjemne, ale nie będzie to odkrycie.

Wyspa otworzyła do 30 oficjalnych centrów nurkowych (miejsc), które są połączone przez Mauritius Scuba Diving Association, MSDA. Wszystkie te centra znajdują się w pobliżu kurortów, a także w hotele które mają 5 lub 4 gwiazdki. Tryb działania wynosi do 15-00, codzienne nurkowanie odbywa się od 9 do 13.

Centra są połączone w 6 strefach:

  1. Zachód (wybrzeże Flic-en-Flac i Wolmar) . Najlepsze miejsca: katedra (22 m., Obecność skał z grotami, interesująca fauna, jaskinia podobna do świątyni - katedra); Couline-Bambou (25 m., Różnorodny krajobraz z mostami, szczelinami, rurami, przedstawicielami fauny: promienie, tuńczyk, rekiny); Shark Place (45 m., Pełne morskich drapieżników: barakudy, promienie, rekiny); Rempart Serpent (25 m, miejsce dla doświadczonych nurków, bogata fauna i skalista ściana na dole).
  2. Południowo-zachodni (z półwyspem Le Morne włącznie) . Najlepszym miejscem do nurkowania tutaj jest La Passe (Straits). Charakteryzuje się średnią głębokością 12 m., Zróżnicowaną fauną. Interesujący jest również Needle Hole o tej samej średniej głębokości. Jest to doskonałe miejsce do fotografowania pod wodą.
  3. Północno-zachodni (Pointe-o-Piman-Pointe-o-Canognier) . Najlepsze miejsca: Stella Maru (23 m., Japoński trawler na dole, flora nie jest tak bogata, ale fauna jest zróżnicowana); Rafa Stenopus (średnia głębokość wynosi 29 m., Obfitość tropikalnych ryb i ciekawe koralowce); Rock lub The Boulders Petera Holta (średnia głębokość 18 m., Ciekawe skały bazaltowe z grotami, różne morskie zwierzęta).
  4. North (Pointe-au-Kanone - Grand Gob) . Najlepsze miejsca: Akwarium, Pointe Vacoas, Pointe Vacoas, Tortoise. Wyspa Ile Plat lub Flat Island (Me Plate) jest zalecana tylko dla doświadczonych nurków, ponieważ jest tam silna surf. Wśród najlepszych miejsc wyróżniają się także La Passe de Belle Mare, Pigeon House Rock, Bain Boeuf.
  5. Wschód (od Poste de Flac do Grand Riviere Sud-Est) . Cudowne wrażenia czekają w La Passe de Belle Mare, jest tutaj 5 centrów nurkowych. Passe de Trou d'Eau Douce jest optymalny do nurkowania z dryfem.
  6. Południe (dwa centra: Pointe-Jerome i Blue-Bay) . W centrum Blue Lagoon (Blue Bay) można nurkować tylko z maską i płetwami, ponieważ średnia głębokość wynosi tutaj 7 m. Wśród najlepszych miejsc polecają: Sirius, Colorado (Kolorado), Rosz-Zozo (Roches Zozo).

Pod uwagę brana jest najlepsza strefa na północ od wyspy . Są to laguny na wybrzeżu wysp Ile d'Ambre, Me-o-Serpents, Quen de Mir, Gabrielle, Il-Rond, Ile-Plat. Tutaj nurkowie czekają przez cały rok, a od września do marca, najlepsza widoczność (do 20 m.). A duże ryby po prostu pływają do brzegu, aby nakarmić.

Дайв-сайты Маврикия
Co można zobaczyć?

Niemal wszystkie gatunki ryb Oceanu Indyjskiego znajdują się w strefie przybrzeżnej. Również bogata jest flora morska Mauritiusa. Jest dokładnie chroniona: na Mauritiusie nawet łodzie nie powinny być zakotwiczone: rząd zakazuje ich, aby nie ranić koralowców. Łodzie korzystają ze specjalnych boi z wagą.

Szczególnie interesujące jest nurkowanie w pobliżu Flic-en-Flac, gdzie znajduje się szereg podwodnych jaskiń (Katedra, Snake Shaft), a także w Cieśninie St-Jacques, gdzie nurkowie mogą oglądać wraki na głębokości 20-40 m.

Warunki do nurkowania na Mauritiusie

Gdy na wyspie jest zima, woda ogrzewa się do 23-24 stopni, w lecie temperatura jest wyższa - +28. Mogą występować słabe prądy, nie przeszkadzają w nurkowaniu i nie utrudniają widoczności. Popularne nocne nurkowanie.

Płytkie laguny są tworzone przez rafę koralową u wybrzeży, a następnie dno przechodzi w zbocze, które osiąga dużą głębokość. Już 1 m od brzegu, głębokość wody wynosi 70 m. Ale nie jest konieczne nurkowanie tak głęboko, ponieważ głębokość 20-25 m jest najciekawsza do nurkowania.

Różnorodność usług

Nurkowanie jest dostępne w dowolnej formie. Możesz zarezerwować kurs dla początkujących w basenie i lagunie, kupić pakiet indywidualnych nurkowań lub nurkowań z instruktorem. Istnieje możliwość przeżyć nocne nurkowania, wybrać się na safari.

Bezpieczeństwo

Nurkowanie zawsze wymaga ścisłego przestrzegania przepisów bezpieczeństwa. Mauritius powinien również wziąć pod uwagę obecność fauny morskiej, która jest niebezpieczna. Jak się zachować, czego dotykać pod wodą, a co - nie, instruktor powie. Przestrzegając zasad, można łatwo uniknąć konsekwencji komunikacji z rogatnicami, węgorzem elektrycznym itp.

Nurkowanie na Mauritiusie: Plusy i minusy

Korzyści:

  • czysta woda; dostępność dla początkujących;
  • piękna flora i fauna, miejsca ogólnie;
  • różnorodność możliwych głębokości i zakresu zanurzenia.

Minusem dla doświadczonych nurków jest to, że nurkowanie tutaj nie jest ekstremalne. Zalecane dla początkujących lub doświadczonych nurków i polowanie na nowe wrażenia z bogactwa morskiej przyrody i dzikiej przyrody.

Argumenty za nurkowaniem na Mauritiusie są znacznie większe niż przeciw. Po prostu, jeśli już pogrążyłeś się w różnych kurorty i nie tylko, badaj cechy ofert z różnych centrów nurkowych, aby wybrać te miejsca i rodzaj usługi, która nie zawiedzie Cię, ale przynieś nowe wrażenia.

Маврикий для начинающих дайверовФлора и фауна подводного мираКоралловые рифы