Miasto Dodoma jest centrum administracyjnym prowincji o tej samej nazwie i oficjalnej stolicy Tanzania . Założona w czasach Niemieckiej Afryki Wschodniej jako mała osada, Dodoma była pod panowaniem brytyjskiej metropolii do 1961 roku.

Co ciekawe, dziś Dodoma jest tylko formalnie stolicą. Oto rezydencja prezydenta i rządu kraju, ale wszystkie inne agencje rządowe, a także banki, urzędy i przedsiębiorstwa przemysłowe działają w Dar es Salaam - dawna stolica Tanzanii, a teraz - największe miasto w kraju. Przy okazji, najlepiej pozostać tutaj od czerwca do października, kiedy w Tanzania pora na plażę.

Atrakcje i atrakcje w Dodoma

Najbardziej interesujące zabytki kraje są rozproszone w innych miastach, bardziej interesujące z turystycznego punktu widzenia - Dar es Salaam, Arusha itp. Wśród zabytków stolicy zwracamy uwagę na:

  • kompleks budynków miejskich Parlamentu;
  • budowa dworca kolejowego, zbudowanego przez niemieckich robotników na początku XX wieku;
  • święta świątynia sikhów;
  • muzeum geologiczne;
  • centralnym meczetem miasta jest izmailitów;
  • Katedry - anglikańskie, luterańskie i katolickie.

Aby zwiedzić całe miasto, turyści często udają się do Lion Rock, oferując malowniczy widok na Dodoma. Ogólnie miasto robi całkiem niezłe wrażenie. Są restauracje, bary, dyskoteki, nocne kluby. Na ulicach stolicy rosną laury i drzewa iglaste, aw sąsiedztwie miasta można zobaczyć jaskrawe egzotyczne ptaki, słonie, żyrafy, nosorożce, lwy itp. Przy okazji, na południe od Dodoma znajduje się rezerwat Kysinggo, gdzie dozwolone są polowania na dzikie zwierzęta. Należy jednak pamiętać, co jest safari będzie Cię bardzo kosztować - minimalna cena jednego dnia polowania to 1500 dolarów.

Новая мечетьКафедральный собор
Здание правительстваПамятник в центре города

Restauracje i hotele w Dodoma

Jeśli chodzi o jedzenie, Dodoma to prawdziwe międzynarodowe miasto. Tutaj znajdziesz restauracje europejskie, azjatyckie, indyjskie, chińskie i oczywiście Kuchnia tanzańska . Uznanymi liderami są takie instytucje jak Chuka la Chuka, Rose's Café, Veta, Leone Africano. Należy zauważyć, że Dodoma jest rozwijającym się regionem winiarskim: należy spróbować lokalnych win z firmy Tanganyika Vineyards Company.

Jeśli chodzi o noclegi w mieście, najlepsze hotele w Dodoma to: Sea Cliff Resort & Spa 5 *, Nowa Afryka Hotel 4 *, Jafferji 4 *, Nowa Dodoma Hotel 4 *, Tanzanite Executive Suites 3 *, Transit Motel Airport 3 *.

Отель ДодомаРесторан Додома
Zakupy

Zakupy w Dodoma zwykle sprowadzają się do zakupu tradycyjnych tanzańskich pamiątek: biżuterii wykonanej z minerałów i kamieni półszlachetnych, figurek wykonanych z hebanu, przypraw Zanzibar i tym podobne. Można je kupić w jednym z wielu sklepów turystycznych zlokalizowanych w centrum miasta, między dworcem kolejowym a lotniskiem.

Главная торговая улица

Jak dostać się do Dodoma w Tanzanii?

Turyści krajowi najczęściej docierają do Dodoma przez Dar es Salaam, gdzie znajduje się międzynarodowe lotnisko. Pomiędzy tymi dwoma tanzańskimi stolicami znajduje się zarówno komunikacja lotnicza, jak i samochodowa.

W Dodoma możesz latać samolotem Air Zara (lotnisko w mieście obsługuje tylko loty krajowe w całym kraju). Taka podróż trwa 1 godzinę i około 130 USD. Trochę dłużej (6 godzin), ale podróż z Dara do Dodoma autobusem podwoi się. Jeśli chodzi o transport kolejowy, to tutaj funkcjonuje, ale turyści nie polecają korzystania z pociągów lokalnych z powodu częstych opóźnień pociągów i częstych awarii na trasie.

Możesz poruszać się po mieście:

  • taksówką - wygodna i niedroga (1-2 USD za podróż);
  • w licznych autobusach (mniej niż 0,2 USD za podróż);
  • na wypożyczonym rowerze (3-4 USD dziennie).
ВокзалДодома транспорт