U niemowląt połykających powietrze podczas karmienia w gnieździe gromadzą się gazy, które wywołują bolesną kolkę. Nawet niedoświadczona matka będzie w stanie ulżyć cierpieniu dziecka poprzez naukę masaż brzuch noworodka z kolką.

Przygotowanie do masażu na kolkę
  1. Przed masowaniem noworodka kolką zaleca się ogrzanie jego brzucha. Wystarczy przymocować złożoną pieluchę do brzucha dziecka, ogrzać ją na baterii lub za pomocą gorącego żelazka. Zawiń ciało dziecka w pieluchę, połóż dłonie na brzuchu i trzymaj przez kilka minut bez naciskania. Następnie wyjmij pieluchę.
  2. Nie ma konieczności stosowania oleju lub kremu przed masażem - nadmierne przywieranie skóry do skóry brzucha zwiększa ciśnienie podczas zabiegu. I może być bolesne dla dziecka. Ale możesz posypać palmę talkiem, zanim wykonasz brzuszek do masażu brzucha dla noworodka z kolką, aby usunąć nadmiar wilgoci i zapewnić lepszy poślizg.
Kiedy nie możesz zrobić masażu brzusznego?

Procedura nie jest przeprowadzana, gdy kolka już zaczęło to męczyć dziecko: nie da żadnego efektu, wręcz przeciwnie, tylko zwiększy ból. Zabrania się również wykonywania masażu kolką u noworodka bezpośrednio po karmieniu. Poczekaj, aż dziecko ugryzie, a dopiero po 10-15 minutach po tym, kontynuuj.

Techniki masażu kolki u niemowląt
  1. Masaż rozpoczyna się głaskaniem.
  2. Następnie naciśnij "dom". Dłonie składają się tak, aby górny róg znajdował się w obszarze pępka dziecka. Z krawędziami dłoni wciskamy brzegi brzucha, szczególnie delikatnie po prawej stronie, gdzie znajduje się wątroba. Głaskanie brzucha ponownie. Wykonujemy kilka ruchów nacisku z krawędzią dłoni od prawej do lewej, wzdłuż odbytnicy noworodka. masaż żołądka noworodka kolką Kończymy przez głaskanie.
  3. «Młyn». Pocieramy brzuch dziecka dłońmi od hipochondrium do pachwiny. Następnie kładąc jedną rękę na środku brzucha dziecka, wykonuj kilka ruchów głaszczących wzdłuż skośnego mięśnia brzucha - naprzemiennie z każdej strony.
  4. "Ruch kontrujący". Jedna dłoń przechodzi przez brzuch od góry do dołu, druga - od dołu do góry, głaskanie odbywa się naprzemiennie. Po głaskaniu, wciśnij zgięte nogi do brzucha dziecka i przytrzymaj przez pół minuty. Podsumowując - cykliczne uderzenia z jedną lub dwiema rękami.