Istnieje opinia, że ​​sam proces komunikacji, czy to świadomy, czy przypadkowy, pełni rolę manipulatora. Osoba może przypadkowo rozpocząć rozmowę na interesujący go temat w taki sposób, aby usłyszeć od rozmówcy, czego on chce. Podczas rozmowy możesz nawet wpłynąć na przeciwnika, aby podjąć decyzję, której potrzebujesz.

Rodzaje manipulacji podczas nawet banalnych i prymitywnych rozmów mogą być bardzo różnorodne:

 • manipulacja miłością;
 • manipulowanie strachem;
 • manipulowanie wątpliwościami;
 • manipulowanie winą;
 • manipulacja litością.

W swoim przemówieniu niektórzy ludzie celowo ranią określone tematy, aby wywołać reakcję innych, jest to główne zjawisko manipulacji.

Metody i metody manipulacji

Manipulacja w komunikacji międzyludzkiej, jej rodzajach i metodach zawsze zależy bezpośrednio od tego, jaki cel realizują rozmówcy, może to być:

 1. "Podrażnienie rozmówcy" - odbywa się za pomocą wymówek, wyśmiewania, aby wycofać osobę, sprawić, by był nerwowy.
 2. Odwołanie do "wyższych interesów" jest często używane przez manipulatora, który uporczywie dąży do osiągnięcia własnego, a jego słowa odwołują się do podobnej opinii bardzo autorytatywnych i szanowanych osób.
 3. "Znieważenie demonstracyjne" - przejawiające się w rozmowie z kimś, kto już zdał sobie sprawę, że jego punkt widzenia jest błędny, ale nie chce tego publicznie przyznać. Kobiety używają tej metody manipulacji w komunikacji znacznie częściej niż mężczyźni.
 4. "Wsparcie obrazu" - służy do uspokojenia i sprawienia, by przeciwnik był mniej czujny. Z zewnątrz wygląda na pochlebstwo, więc rozmówca już czuje się jego zaletą, relaksuje i staje się mimowolną ofiarą manipulacji.

Metody manipulacji i siła ich oddziaływania zależą od wiedzy osoby, która chce na ciebie wpłynąć. W naszym bliskim otoczeniu bardzo często mamy podobny wpływ na nasze decyzje. W większości przypadków bardzo łatwo wpłynąć na osobę. Najłatwiej jest to zrobić na poziomie emocjonalnym, ponieważ techniki manipulacji opierają się nie na logicznym rozumowaniu, ale na późniejszych reakcjach emocjonalnych. Ale nie jest to powód, by sądzić, że manipulacja w komunikacji biznesowej jest niemożliwa.

Jak pracodawcy nas manipulują?

Przywództwo często wpływa na podwładnych za pomocą takich technik, jak nacisk na ich poczucie własnej wartości lub obawy związane z utratą pracy lub pracy w ogóle. Zastanówcie się, ile razy słyszeliście od swojego szefa o groźbie zwolnienia, oczywiście, spowodowało to wasze oburzenie, mimo to musieliście wykonywać wszystkie jego rozkazy i instrukcje. Jest to ten sposób manipulowania ludźmi, z którego najczęściej korzystają pracodawcy.

Aby zneutralizować tego rodzaju wpływ na twoją osobowość, możesz użyć następujących technik:

 • "Za uszy" - głównym zadaniem tego odbioru jest możliwość czerpania czasu. Jeśli czujesz, że jesteś manipulowany, to rozpraszaj się przez wyimaginowany, pilny telefon manipulacje komunikacyjne zadzwoń lub w inny sposób, przełącz się na uwagę, spróbuj zmienić temat rozmowy, pomoże ci po prostu uniknąć manipulacji;
 • "Wyraźnie wyrażona opinia" - jeśli masz 100% pewności, że masz rację, odważnie przedstaw swój punkt widzenia, brak jakichkolwiek wątpliwości w twoim oświadczeniu nie da manipulantowi możliwości wpłynięcia na ciebie.

Teraz wiesz, jakie metody manipulacji w stosunku do twojej osoby są używane przez otoczenie i sposoby ich neutralizacji. Zastanów się, w jakich obszarach życia możesz zastosować zdobytą wiedzę i czerpać z niej korzyści.