Wszyscy znają lecznicze właściwości owoców mandarynek. Oprócz doskonałego smaku, są one również źródłem lwią część witaminy C, a także innych przydatnych elementów. W tym samym czasie cytrusy stały się swoistym atrybutem i symbolem towarzyszącym świętom noworocznym.

Po masowym spożywaniu mandarynki jest zawsze bez pracy ogromna ilość odpadów w postaci skorup. I wielu nawet nie zdaje sobie sprawy, że te same skórki z mandarynek, zarówno suszone, jak i świeże, można właściwie stosować w kuchni w domu.

Poniżej dowiesz się, co można przygotować ze skórek mandarynek i jak zrobić z nich napój, herbatę i dżem.

Napój z Mandarynki

Składniki:

 • świeża skórka mandarynki;
 • cukier granulowany do smaku;
 • kwas cytrynowy - do smaku;
 • oczyszczona woda.

Gotowanie

Świeży skórek mandarynki umieszcza się w słoiku, napełniając go do góry i wlewa go zagotowaną oczyszczoną wodą. Pozostaw pojemnik w temperaturze pokojowej na dwadzieścia cztery godziny.

Po upływie tego czasu wylej zawartość słoika do emaliowanej patelni w durszlaku, włóż infuzję do ognia i przekręć skorupy za pomocą maszynki do mięsa lub zmiel je w zbiorniku blendera. Umieszczamy skręconą masę z powrotem w słoiku, zalewamy wrzątkiem i pozostawiamy na kolejny dzień. Teraz filtrujemy masę przez gazę, wyciskamy ją dobrze, doprawiamy cukrem i kwasem cytrynowym do smaku, mieszamy, aż wszystkie kryształy się rozpuści, wlamy gotowy napój do dzbanka lub innego odpowiedniego pojemnika i możemy się nim delektować.

Herbata z Mandarynki - Przepis

Składniki:

 • zmiażdżona skórka mandarynki - 2 łyżeczki;
 • czarna herbata lub zielony - 2 łyżeczki;
 • cukier granulowany do smaku;
 • woda oczyszczona - 500 ml.

Gotowanie

Aby przygotować aromatyczną herbatę z mandarynkami, wypłucz czajnik do wrzenia wrzącą wodą, następnie polej czarną lub zieloną herbatą i pokruszonymi mandarynkami, wlej wrzącą wodę, przykryj czajniczek pokrywką i pozwól mu zaparzać przez siedem minut. Gotowa herbata jest doprawiona do smaku cukrem i smakuje.

Do robienia herbaty można używać zarówno świeżych, jak i suszonych skórek mandarynek.

Przepis na dżem mandarynkowy

Składniki:

 • Świeża skórka mandarynki - 1 kg;
 • cukier granulowany - 1,5 kg;
 • woda

Gotowanie

Zaczynając przygotowywać dżem ze skór mandarynkowych, musimy pozbyć się nieodłącznej w nich goryczy. Aby to zrobić, pociąć skorupy na plasterki o żądanym rozmiarze, włożyć je do emaliowanego lub szklanego pojemnika i wlać na nie trochę wody, aby całkowicie zakryła zawartość. Pozostaw skórki na dwadzieścia cztery godziny, okresowo zmieniając płyn na nowy.

Po upływie tego czasu namoczone skórki są myte, umieszczane w pojemniku na wrzący dżem, napełniane czystą wodą i podpalane. Po ugotowaniu wlej granulowany cukier, mieszaj masę, aż kryształy cukru rozpuści się i zagotuj, zmniejsz ogień do minimum i ugotuj dżem herbata mandarynkowa dwie godziny. Następnie zdejmij naczynia z ognia, pozwól im ostygnąć i wyjmij na dolną półkę lodówki na siedem lub osiem godzin lub na noc.

Teraz znowu wkładamy dżem ze skorupek do ognia, gotujemy, mieszając i gotujemy masę przez kolejne pół godziny.

W tym czasie sterylizujemy czyste słoiki i suszymy je, a także gotujemy pokrywki przez pięć minut. Gotowość wlewamy aromatyczne dżemy z składów mandarynkowych na sterylne słoiki, korek z przygotowanymi pokrywkami i umieszczamy je pod ciepłymi pokrywami koców aż do całkowitego wystudzenia.