Lubana to miasto, które nie podbije Cię takim łotewskim urokiem jak Ryga lub Daugavpils , ale zrobi bardzo szczególne wrażenie drżenia. Miasteczko otoczone jest niezwykle malowniczą przyrodą i położone jest w pobliżu największego jeziora w Koninie Łotwa - Lubanas. Tutaj zapoznasz się z prowincjonalną łotewską kulturą i daleką historią tego regionu.

Lubana - autentyczne miasto Łotwy

Lubana - miasto położone we wschodniej części Łotwy. To administracyjne centrum regionu Lubańskiego, który jest jedną z najmniejszych łotewskich dzielnic. Oprócz Lubany obejmuje ona tylko jeden oddział - Indranskaja.

W XX wieku na tym terenie przeprowadzono głębokie wykopaliska archeologiczne, w wyniku których ujawniono, że ziemie te zamieszkiwały nawet w mezolicie - ponad 10 000 lat pne. Gdy Ryga wciąż była ukryta nad wodami Bałtyckiego Jeziora Lodowego, pierwsze osady powstały na terenie dzisiejszej Lubany.

Жилые дома

O historii regionu lubańskiego zachowało się niewiele wspomnień, ale wiadomo, że pod koniec XIX wieku był to największy dworek w Vidzeme.

W czasach sowieckich Lubana była osadą miejską (do 1992 r.), Ale znana była daleko poza regionem, ponieważ była jednym z głównych ośrodków przetwórstwa drewna, który następnie spłynął rzeką Aiviekste. Otworzono około 20 sklepów w Lubaniu, dwa warsztaty stolarskie, młyn, browar, piece do wypalania wapna i cegły.

Obecnie w mieście żyje prawie 2000 osób. Odległość do Rygi - 208 km.

Atrakcje w Lubaniu

Cała wycieczka do Lubane zajmuje pół dnia. Obszar miasta to tylko 4,4 km. Łatwo jest poruszać się pieszo. Oto co można zobaczyć tutaj:

 • Kościół Ewangelicko-Luterański (ul. Baznicasa 1);
 • Лютеранская церковь
 • Kościół rzymskokatolicki (ul. Brivabas 7);
 • pomnik dowódcy Oscara Kalpaka ;
 • kamień pamięci ofiar komunistycznego terroru (Krasta Street 3c);
 • Krypta Lubań .

Na ulicy O. Kalpaka 4 znajduje się centrum turystyki i dziedzictwa kulturowego. Nieustannie odbywają się różne wystawy i konkursy wśród rzemieślników ludowych. W piątki i soboty wielu rzemieślników wystawia swoje produkty na sprzedaż. Możesz kupić nie tylko małe, niezapomniane prezenty, ale także całe dzieła sztuki - malowane przybory, ręcznie tkane dywaniki, haftowane ubrania, plecione koszyki i wiele więcej. W tym samym budynku można uzyskać informacje na temat wycieczek po regionie lubańskim.

Дом ремеселПредставление на ремесленной выставке

Parafia Indra ma również wiele atrakcji:

 • kamienny park Vaidavas (około 4 000 kamieni i ich rzeźby);
 • Каменный парк в Индранской волости
 • arboretum Podini ;
 • gospodarstwo "Rosas" , gdzie hodują różne ptaki (gęsi, strusie, indyki, pawie, bażanty), a także niektóre zwierzęta domowe;
 • Rezydencja Abayne ;
 • starożytne osady (Abayne, Abora, Jedziekste, Lichagala, Nainiekste);
 • muzeum śpiewaczki operowej J. Zaber Vecais ceplis ;
 • Interset parku .

W pobliżu Lubany znajduje się wiele starych dębów, które są uznanymi pomnikami przyrody. Wśród nich: dąb dzervenity, Zabera, Stig, Lette i Money Oak . Nic dziwnego, że srebrne żołędzie ze złotymi liśćmi dębu są przedstawione na niebieskim tle na fladze Lubańskiego regionu.

Природа Лубаны Co robić w Lubaniu?

Jeśli spoglądałeś w Lubanie w zimie, nie odmawiaj sobie przyjemności jazdy na nartach. Nie ma stromych zboczy, ale na szerokich stokach można jeździć na nartach. Wypożyczalnia sprzętu znajduje się przy ul. Church 5 (Church Street).

Берег Лубаны

W lecie wszystkie główne rozrywki są skoncentrowane w pobliżu wody. Fani połowów mogą próbować złowić dużego suma, który znajduje się na lokalnych wodach.

Na brzegu rzeki Aiviekste znajdują się 2 strefy rekreacyjne, można wypożyczyć namiot pływacki i łódź. Grupy zbierają się codziennie, by spłynąć rzeką kajakiem i kajakiem. Czasem na brzegu organizowane są zabawne i konkurencyjne wydarzenia w średniowieczu - strzelają z łuku, rzucają włóczniami.

Dla tych, którzy nie rezygnują ze sportu nawet podczas podróży, codziennie otwarta jest siłownia na Beregovaya 6.

Gdzie się zatrzymać?

Lubana jest prowincjonalną Łotwą. Nie ma ani jednego hotelu, pensjonatu ani nawet kempingu. Ale przyciąga podróżników jeszcze bardziej - wspaniale jest zwiedzać miejsca, w których turysta ledwo chodził.

Miasto wciąż ma kilka miejsc, w których można spędzić noc:

 • Apartament z trzema pokojami dla 1,2 lub 3 gości na ulicy. Sport 15 (cena za noc 15-20 euro za osobę);
 • apartament z trzema pokojami dwuosobowymi na ulicy Titla 5 (cena za noc 14-20 € za pokój).

Jeśli jesteś dużą firmą i chcesz mieszkać w tym samym domu, możesz mieszkać poza miastem - w ogromnym domku nad brzegiem rzeki "Ezernieki" z sauną, kominkiem i basenem lub w pensjonacie Zvaigznites , który może pomieścić do 10 osób.

Gdzie zjeść w Lubāne?

Głównym miejscem, w którym mieszkańcy miasta i jego goście lubią się gromadzić, jest kawiarnia w pobliżu centrum rzemiosła i turystyki na ulicy. O. Kalpaka 5. Za dnia instytucja działa jak stołówka, a nocą działa jak bar.

Możesz również zjeść lunch lub kolację w "Polu Bar" na ulicy. Balozu 2.

Przydatne informacje

Lista miejsc, w których jest dostęp do Internetu w mieście Lubāna:

 • ul. O. Kalpaka 2 (biblioteka);
 • ul. O. Kalpaka 12 (służba społeczna);
 • ul. Titla 11 (Urząd regionu Lubań).

Na ulicy. Park 6 to lokalna winnica ("Aiviekste Barn"). Tutaj możesz porozmawiać z winiarzami i kupić butelkę wina Lubań.

W mieście znajduje się wypożyczalnia sprzętu turystycznego (rowery, namioty, śpiwory, materace, przyczepy samochodowe, łodzie, plecaki i inne) przy ul. Mesa 12.

Jak się tam dostać?

Lubane nadaje się na autostradę regionalną o dużym znaczeniu (P82 "Jaunkalsnava - Lubana", P83 "Lubana - Dzelzava"), a także lokalną autostradę V842 "Lubana - Upatnieki".

Autobusem można dojechać do miasta Ryga , Madona i Balv .