Zdecydowaliśmy się opanować sznurek podłużny, a następnie przygotować się do ciężkiej pracy. Istnieje pewna lista reguł, które pomogą wdrożyć plan na krótki czas. Rozciąganie jest korzystne dla organizmu człowieka.

Sznurek podłużny i poprzeczny

Przeprowadzone badania wykazały, że opanowanie podłużnego sznurka jest łatwiejsze niż poprzeczne. Interesujące jest również to, że w większości przypadków wygodniej jest usiąść na jednej stronie niż na drugiej. Dowiadując się, który sznur jest lżejszy niż podłużny lub poprzeczny, warto zauważyć, że wykonywanie tego ćwiczenia jest trudniejsze dla mężczyzn niż dla kobiet, a wszystko ze względu na fakt, że ścięgna biodra są trudniejsze do zrelaksowania.

Wykorzystanie sznurka

Regularne treningi są przydatne dla ciała, więc rozciąganie eliminuje problemy z kręgosłupem i sprzyja właściwej postawie. Prawidłowe sznurki zwiększają elastyczność ciała, a to zmniejsza ryzyko wystąpienia różnych urazów. Inne zalety takiego rozciągnięcia to: walka z żylakami, zapobieganie rozwojowi problemów z układem moczowo-płciowym, powrót do normalności cykl menstruacyjny i łagodzenie procesu porodu, a wszystko to dzięki zwiększeniu napięcia mięśni miednicy. Ponadto, sznurek sprawia, że ​​nogi są szczupłe i mocne.

Ile dni możesz usiąść na sznurku?

Nie ma dokładnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wynik zależy od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest poziom treningu, więc jeśli rozciąganie jest regularne, a osoba jest dobrze rozwinięta fizycznie, to za 1-2 miesiące. możesz zbliżyć się do idealnego sznurka. Ważne jest, aby zrozumieć, jak nauczyć się sznurka podłużnego i spełnić wszystkie zasady skutecznego treningu. Czynniki wpływające na wynik: płeć, wiek, poziom sprawności fizycznej, regularność treningu, koordynacja i czas trwania ćwiczeń.

Rodzaje sznurka

Dwie główne wersje sznurka: poprzeczna i podłużna, ale istnieją również podgatunki, które obejmują:

 1. Klasyczny . Prosty sznur, który jest wykonany z podłogi. Podczas jego wykonywania kąt pomiędzy biodrami nóg wynosi 180 °.
 2. виды шпагатов
 3. Luźne (ujemne) . Wykonanie sznurka w negatywie, kąt między nogami będzie większy niż 180 °. Do jego realizacji potrzebne są jedna lub dwie podpórki, na przykład książki, bloki lub krzesła, na których znajdują się stopy.
 4. шпагат в минус
 5. Pionowo . Ten podłużny sznurek wykonuje się stojąc na jednej nodze, a druga kończyna unosi się i naciska na ciało.
 6. правильный продольный шпагат
 7. Na rękach . W tym przypadku sznurka wykonuje się w stojaku na ręce lub na łokciach.
 8. виды шпагатов
 9. W powietrzu . Aby wykonać taki sznur, osoba musi podskoczyć i zrobić to, od startu lub z miejsca.
 10. шпагат в минус
 11. Na podłodze . Osoba leży na plecach i albo rozstawia nogi, by zrobić sznur poprzeczny, albo pociąga jedną nogę do ciała, a pozostałe pozostawia na miejscu.
 12. виды шпагатов
 13. Semi-sznurka . To jest ćwiczenie, aby poprawić rozciąganie , który przygotowuje mięśnie do pełnego podłużnego sznurka.
 14. правильный продольный шпагат

Jak siedzieć na podłużnych podziałach?

Wiele osób nawet nie podejrzewa, że ​​sznur jest wykonywany nieprawidłowo, a najczęstszym błędem jest niewłaściwa pozycja stawu biodrowego nogi, która jest wycofana. W rezultacie może to prowadzić do uszkodzenia więzadeł i rozwoju bolesnych wrażeń. Aby go wykluczyć, ważne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo siedzieć na sznurku:

 1. Schowana noga nie powinna być przesuwana na bok, ale stopa nie powinna być zwrócona na zewnątrz, ale do wewnątrz.
 2. Uważaj, aby kolano wyglądało ściśle, nie z boku.
 3. Prawidłowe podłużne sznurki eliminują obrót miednicy wraz z nogą, która jest wycofana. Musi być w naturalnej pozycji prostej.

Rozgrzewka dla sznurka

Rozpoczęcie rozciągania bez trzymania rozgrzewki jest poważnym błędem. Chodzi o to, że mięśnie i więzadła powinny być przygotowane do pracy, w przeciwnym razie możesz poważnie zranić siebie. Rozciąganie wzdłużnego sznurka poprawia plastyczność mięśni i krążenie krwi, a także dostarcza włókna mięśniowe tlenu i zmniejsza ilość kwasu mlekowego. Zwiększa również wydajność. Do rozgrzewki najlepiej używać ćwiczeń cardio: biegania, skakania w miejscu, przykucania w szybkim tempie i kołysania nogami.

Ćwiczenia na sznurek podłużny

Chcesz poprawić swoje rozciąganie, a następnie skorzystaj z następujących ćwiczeń podczas treningu:

 1. Usiądź na podłodze i rozłóż nogi. Rozciągnij skarpety i wykonuj ruchy nóg i środka. W każdym kierunku musisz pozostać przez pół minuty przy maksymalnym rozciągnięciu.
 2. Aby wykonać kolejne ćwiczenie od zera, nie wstań, ale po prostu postaw swoje nogi przed sobą. Skarpety i kolana powinny być skierowane do góry. Wykonuj pochyły do ​​przodu, aby dostać się do stóp. Przytrzymaj przez minutę przy maksymalnym rozciągnięciu.
 3. Stań prosto, stawiając stopy w niewielkiej odległości od siebie. Wykonaj nachylenie, próbując sięgnąć do kolan. Ważne jest, aby stopy były równe. Przy maksymalnym napięciu trzymaj się przez minutę.
 4. Uklęknij i pociągnij jedną nogę do przodu. Rozciągnij się do nosa, nie ruszając nogami. Nie zapomnij ustalić pozycji przez minutę przy maksymalnym rozciągnięciu. Staraj się trochę rozłożyć nogi, ręce na podłodze. Wykonuj po obu stronach.