Xamyl lub Xamyl to najbardziej wysunięta na południe albańska miejscowość wypoczynkowa, która jest częścią narodowego rezerwatu Butrint. Znajduje się w dzielnicy Ksamil w Saranda, zaledwie 10 km od miasta o tej samej nazwie.

Ośrodek powstał stosunkowo niedawno, w połowie ubiegłego wieku, ale mimo to nie jest gorszy od innych miejsc turystycznych Albania , ale przeciwnie, jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast w kraju. Turystów, mieszkańców i turystów do tego ośrodka są przyciągane, w tym najpiękniejszą plażę w Albanii - Ksamil Beach.

Jednym z głównych niedociągnięć tego turystycznego miasta jest jego odległość od stolicy Albanii - Tirany, w której znajduje się międzynarodowe lotnisko. Pod tym względem dostępność transportowa Xylam pozostawia wiele do życzenia. Aby dostać się do ośrodka po wylądowaniu w stolicy, trzeba pokonać około 250 kilometrów, czyli około 5 godzin spędzonych w drodze.

Gdzie się zatrzymać w Xamyl?

Duże hotele i hotele w Albanii najlepiej zarezerwować w Sarandzie, większym kurorcie, które znajduje się zaledwie kilka minut jazdy od Xamyl. Infrastruktura Sarandy jest bardziej rozwinięta i można dostać się do najczystszych plaż w Ksamil komfortowym busem.

Jeśli chcesz zatrzymać się w Albanii w małym hotelu nad morzem, to w samym Ksamil jest kilka opcji dla małych przytulnych mini-hoteli lub apartamentów gościnnych położonych niedaleko wybrzeża morskiego. Wśród nich można wymienić takie mini-hotele jak Hotel Two Mermaids, Villa Ideal, Tirana Hotel Ksamil, Holet Artur.

Rozrywka w Ksamil

Główną atrakcją tego małego albańskiego miasta są oczywiście plaże o niezwykłej urodzie. Są tu wylane z małego białego kamienia przypominającego piasek. Przejrzysta woda na białej plaży wydaje się niezwykle niebieska.

Jedną z głównych atrakcji dla wczasowiczów są małe niezamieszkane wysepki, położone w morzu niedaleko Xamyl. Mają wiele restauracji, w których turyści mogą spróbować lokalnych specjałów - sałatki , zupy - i, oczywiście, najświeższe owoce morza, ponieważ kuchnia tutaj to klasyczny śródziemnomorski. Możesz pływać na wyspach pływając lub na dzierżawionym transporcie wodnym. W szczycie sezonu organizowane są premiery, które za darmo przenoszą turystów na wyspy.

W wolnym czasie możesz pływać na wycieczkę do starożytnego miasta Butrint i spacerować po jego ruinach. Znajduje się bardzo blisko Saranda. Ruiny miasta Butrint są częścią parku narodowego o tej samej nazwie i znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tutaj możesz dotknąć wielowiekowej historii i śledzić rozwój i upadek starożytnego miasta.

Butrint powstał jako kolonia starożytnych Greków, a następnie należał do starożytnego Rzymu i Cesarstwa Bizantyjskiego. Po pewnym czasie znalazł się pod okupacją Wenecjan, a następnie, w późnym średniowieczu, został ostatecznie porzucony. Wykopaliska archeologiczne rozpoczęto na początku XX wieku. W procesie tym znaleziono teatry, termy i ściany innych struktur, zachowane nietknięte aż do naszych czasów. Teraz Butrint został przywrócony i przywrócony do pierwotnego rozmiaru.

Po powrocie z Sarandy do Xamyl można odwiedzić kolejną ważną atrakcję - klasztor św. Jerzego. Znajduje się on na górze i nie ma bezpośredniego dostępu do niego samochodem. Dlatego aby dostać się do klasztoru, trzeba iść pieszo. Odrestaurowanie klasztoru odbyło się niedawno, więc klasztor jest teraz w doskonałym stanie.

ksamil scourge albania_1ksamil scourge albania_2ksamil scourge albania_3
ksamil scourge albania_4ksamil scourge albania_5ksamil scourge albania_6
ksamil scourge albania_7ksamil scourge albania_8ksamil scourge albania_9