Jeśli nadal tak myślisz Cypr Jest wyłącznie kurorty i Plaże Odwiedź to miejsce, zanurz się w atmosferę krucjat i zobacz prawdziwą cytadelę rycerską: średniowieczny zamek Colossi znajduje się na południowym wybrzeżu Cypru na wschód od Limassol w odległości 10 km. Znajduje się pośrodku malowniczej równiny.

Kamienie milowe historii

Nazwa zamku pochodzi od imienia właściciela tych ziem Garinus de Colossa. Zamek został wzniesiony na początku XIII wieku. pod rządami Hugo I de Luzinyana, króla Cypru i królestwa jerozolimskiego. Na równinie jego poddani najpierw zbudowali fortecę, po około posadzonych winnicach i trzcinie cukrowej. Historia zamku jest ściśle związana z historią tych ziem.

Od 1210 roku zamek w Colossi należy do zakonu świętego Jana, którego rycerze, szpitalnicy i johannici, otrzymali króla. Pod koniec tego samego stulecia chrześcijańskie posiadłości w Palestynie zostały utracone, a rycerze - szpitalnicy, jako ich główny ośrodek na Morzu Śródziemnym, ostatecznie wybierają Cypr. Wkrótce Kolossi staje się najbogatszą sekcją w posiadaniu Zakonu.

Kolejnym ważnym kamieniem milowym w dziejach zamku jest pierestrojka. Rekonstrukcja miała miejsce w połowie XV wieku. Projekt zamku był bardzo silny, ale przetrwał wiele trzęsień ziemi, z których jeden nawet Limassol został zniszczony. Zamek Kolossi, który dziś może gościć gości z Cypru, jest uważany za budowlę na ruinach tego starego zamku z XIII wieku. Od ostatniego były ruiny: fragment ściany zewnętrznej o wysokości 4 m., Długość praktycznie 20 m, a szerokość więcej metra. Mur ten otaczał zamek, na rogach stały wieże obserwacyjne w kształcie półkoli. Jedna z nich mieści głęboką studnię (do głębokości 8 m), zachowały się nie tylko jej ruiny, ale i woda!

Opis zamku

Głównym budynkiem zamku jest kwadratowa wieża, zewnętrzna przypomina podobne wieże Europy tego okresu. Podnosi się wysoko na 21 m, a na długości 16 m wygląda bardzo imponująco. Szerokość ścian wieży sięga 2,5 metra. Dlatego długość wewnętrzna ścian wieży jest mniejsza - 13,5 m. Wieża ma 3 piętra.

Ten rodzaj wieży nazywany jest lochem, jest to typowy przykład konstrukcji militarnej i architektury gotyckiej: wieża, która nie znajduje się na ścianie zamku, ale wewnątrz twierdzy. Okazuje się, że loch to rodzaj twierdzy wewnątrz twierdzy. Podobnie jest z zamkiem Colossi, zbudowanym z bloków żółtoszarego wapienia. Oczywiście architektura tej struktury nie różni się z wdziękiem, ale naprawdę zadziwia jej siłą.

Wejście do zamku znajduje się na drugim piętrze w środku południowej ściany. Ozdobiony jest drabiną wykonaną z kamienia, jest most zwodzony wykonany z drewna, wyposażony w wciągnik łańcuchowy. W ten sposób wieża była nie do zdobycia. Aby chronić most, znajduje się specjalne okno wykuszowe z lukami.

Pod wejściem, na pierwszym piętrze, była podobno spiżarnia. Istnieją trzy pokoje na pierwszym piętrze. Jak wszystkie tutaj, są one oddzielone ścianami z kamienia, bardzo grubymi: 90 cm, otwory między ścianami są ozdobione łukami. Zakwaterowanie jest zorientowane ze wschodu na zachód. Dwa z nich zostały zaprojektowane do przechowywania wody w kamiennych zbiornikach, az trzeciego pokoju kamienne schody prowadzą na drugie piętro.

Drugie piętro różni się od pierwszego. Są tu tylko dwa pokoje i są zorientowane od południa na północ, co czyni fortecę bardziej niezawodną. Na większym obszarze znajduje się kominek. Ponieważ pod spodem znajduje się spiżarnia, prawdopodobnie była to kuchnia. Kolejny pokój jest mniejszy, jego celem, zdaniem ekspertów, jest kaplica, ponieważ tutaj na ścianach znajdują się freski z Jezusem Chrystusem, Matką Boga i św. Jana.

Trzecie piętro zostało przeznaczone na rozmieszczenie wielkiego dowódcy na Cyprze. Układ obejmuje 2 pokoje. Prywatne kwatery komendanta idą na północ, a salon rycerski na drugą stronę. W obu pokojach są kominki i 8 okien. Trzecie piętro ma wysokie sufity (7 i pół metra). Ponieważ charakterystyczne otwory zostały zachowane na wysokości, historycy zakładają, że początkowo podłoga została podzielona przez drewnianą podłogę, to znaczy, była jeszcze jedna wewnętrzna podłoga w wieży. Jego przeznaczeniem jest strych, sypialnia - nie wiadomo dokładnie.

Геральдические символыВинтовая каменная лестницаЗамок внутри

Podłogi połączone są spiralnymi schodami wykonanymi z kamienia, liczącymi 70 stopni, z których każdy ma szerokość 90 cm, a także prowadzi schody na dach zamku, który ma typowy parapet z barem na każdym obwodzie: w każdym z nich jest luka do strzelania arbaletami. Na dachu znajdują się również dwa wykusze: do ochrony mostu windowego i, jak przypuszczają historycy, do altany. Dziś dach wygląda tak samo jak sto lat temu, ponieważ został przywrócony z zachowaniem historycznego wyglądu.

Powyżej mostu windowego w zamku Kolossi na szczycie ściany znajduje się ciekawy element, z którego można wyjść na balkon. W rzeczywistości nie ma podłogi, ale projekt ma na celu wlanie wrzącej żywicy atakującym i zalanie kamieni. Wszystko tutaj jest podporządkowane idei obrony. Na przykład ta sama drabina była tradycyjnie zaprojektowana tak, że obrońca ma przewagę, gdy lewą ręką naciska na ścianę, gdy prawy pozostaje wolny. Ten postępujący przeciwnie, musi przycisnąć się do ściany swoją prawą stroną, która wiąże go.

Na uwagę zasługuje jeszcze jeden szczegół projektu zewnętrznego. Ściana wschodnia pośrodku (na poziomie drugiego piętra) ma marmurowy panel z krzyżem i herbami Lusignac, królestw Jerozolimy i Cypru oraz Armenii (tak jak w historii był okres, w którym król Cypru był jednocześnie władcą Armenii i Jerozolimy). Przede wszystkim ramiona są koroną, która je jednoczy, symbolizując monarchię. Po prawej i lewej stronie znajdują się ramiona wielkich mistrzów Zakonu Świętego Jana, a pod głównymi herbami herbu Ludwika de Maniaca, Wielkiego Komendanta Cypru, który w 1454 r. Zrekonstruował zamek.

Zablokuj wnętrze

Imponująco i potężnie, zamek wygląda z zewnątrz, niesamowity widok otwiera się z jego tarasu widokowego. Wewnątrz jest pusta, ponieważ w średniowieczu nie ma przedmiotów codziennego użytku ani mebli odrestaurowanych. Przestrzeń jest idealna dla fotoksiążek, możesz chodzić i robić zdjęcia wszędzie.

Teren wokół zamku

W pobliżu wieży mieściły się budynki gospodarcze. Tak więc do naszych czasów dotarliśmy do ruin zakładu przetwórstwa trzciny cukrowej, który został posadzony wokół zamku. Możesz rozejrzeć się po ruinach młyna cukrowniczego na młyny trzcinowe. Są też resztki fajki wodnej, przez którą woda była transportowana do Zamku Kolossi. Nawiasem mówiąc, stąd pochodzi słynne cypryjskie wino "Commandaria". Jego rozpoznawalny "dymny" smak wynika z faktu, że wino było produkowane z różnych winogron, ale nie ze świeżych, ale z rodzynek. Specjalnie zwiędłe jagody trzymano w pieczonych beczkach, więc smak tego wina jest wyjątkowy.

Niedaleko zamku znajduje się kolejny obiekt warty uwagi. To drzewo, które ma dwieście lat. Różowe drzewo przywieziono tu z Argentyny. Z innej roślinności na terenie zamku jest dużo cytrusów, winnic. Cudowny widok tych plantacji, a także nieskończone morze otwiera się z tarasu widokowego na dachu zamku.

Wokół zamku znajduje się zadbany teren zielony w duchu średniowiecza. W ruinach można wędrować, robić zdjęcia, ale niektóre są zamknięte dla przejścia. Turyści, z reguły, nie ograniczają się do zwiedzania samego zamku, obejrzenia kościoła niedaleko. Przecież Kolossi to nie tylko zamek, ale cała wieś.

Po odwiedzeniu zamku Colossi na Cyprze poczujesz atmosferę średniowiecza. To jest ta wieża, którą odtąd będziecie kojarzyć z rycerzami, wszak sam Ryszard Lwie Serce poślubił swą damę serca Berengarii z Nawarry. Również w Twojej pamięci, jako związek z Kolossi, zawsze będziesz miał smak "Commandaria" i trzciny cukrowej.

Jak odwiedzić?

Ten typowy średniowieczny zamek jest obecnie otwarty jako muzeum. Odwiedź go może być codziennie od 9 do 17 godzin. Od kwietnia do maja i od września do października zamek działa do 18 godzin, a od czerwca do sierpnia - do 19-30. Opłata za wstęp wynosi 4,5.

Od Limassol do Colossi rozpoczyna się autobus z numerem 17. Jego ostatni przystanek znajduje się tuż przy murach zamku. kosztuje 1,5 euro. W pobliżu zamku znajduje się własny parking, więc można do niego wygodnie dojechać samochodem.

Руины замкаБашня-донжонОстатки завода