Kiryat Yam ( Izrael ) - mała miejscowość wypoczynkowa, położona w północnej części kraju, wzdłuż malowniczego wybrzeża Morza Śródziemnego. To jest tylko 8 km od Haifa kolejne pobliskie miasto Akr . Kiryat Yam zajmuje powierzchnię 5 metrów kwadratowych. km, populacja wynosi około 36 tysięcy osób.

Historia miasta

W 1925 r. Amerykańska Wspólnota Narodów Syjon kupiła od rodziny Bejrutu dużą działkę na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Za datę powstania Kiryat Yam uważa się rok 1941, kiedy pojawiły się pierwsze domy.

Nazwa miasta Kiryat Yam jest tłumaczona z hebrajskiego jako "miasto nad morzem", co w pełni odpowiada rzeczywistości. Miejscowość stała się schronieniem przed nazistami. Status miasta nadano mu w 1976 roku. W latach 90. przybyli tutaj repatrianci z krajów byłego Związku Radzieckiego. Początkowo rozwój terytorium nie był łatwy ze względu na wydmy, ale dzięki wysiłkom ludności i władz miasto Kiryat Yam w Izraelu przekształciło się w dobrze utrzymany i zielony kurort, który rozwija się dynamicznie.

Кирьят-Ям - город у моря

Informacja turystyczna

W przeciwieństwie do znanych i szeroko reklamowanych miast Izraela, Kiryat Yam nie jest tak dobrze znany turystom. Kluczowym momentem odpoczynku w Kiryat Yam jest przystępna cena, ponieważ możesz cieszyć się wszystkimi dobrodziejstwami kurortu po konkurencyjnych cenach. Ma następujące zalety:

  • rozwinięta infrastruktura;
  • zadbane plaże;
  • świetne zakupy.

Łatwo jest znaleźć Kiryat Yam - musisz po prostu znaleźć Hajfę, której zasadniczo jest przedmieście. Główną zaletą kurortu są czyste plaże położone w regionie Primorsky. W Kiryat Yam sezon plażowy trwa do połowy listopada, chociaż czasami w grudniu temperatura wody nie spada poniżej + 20ºС. Jeśli jest nietolerancja na letnie upały, najlepsza pora na wakacje to październik-listopad. W tym czasie pogoda w Kiryat Yam pozostaje korzystna, ale temperatura powietrza waha się od + 20 ° C do + 24 ° C.

Кирьят-Ям - живописный город на морском побережье

Wakacje w Kiryat Yam

Przede wszystkim miasto jest cenione ze względu na wspaniałe plaże, z drobnym białym piaskiem, falochronami i przebieralniami. Ale turyści powinni być świadomi zakazu picia alkoholu na plaży, grzywny w wysokości około 400 szekli. Biorąc pod uwagę, że bank piwa kosztuje 10 szekli, kwota jest wysoka.

Jeśli masz apetyt lub chcesz napoje bezalkoholowe, to w pobliżu plaż znajdują się małe kawiarnie i sklepy. Wieczorami grana jest muzyka na żywo, dzięki czemu wieczór jest jeszcze przyjemniejszy. Ratownicy z wieży, którzy pracują od 8 rano do 5 wieczorem, obserwują ludzi pływających w morzu. Wieczorami nikt nie zabrania pływania, ale sami turyści już są odpowiedzialni za siebie.

Кирьят-Ям предлагает отдых на морском побережье

Wejście na plażę jest bezpłatne, a jeśli potrzebujesz leżaka i parasola, możesz je wypożyczyć za niewielką opłatą. Czystość tego miejsca jest utrzymywana przez specjalne maszyny i pracowników, którzy codziennie czyszczą plażę śmieci. Dla dzieci przygotowano place zabaw, boisko do siatkówki i tenisa plażowego. Na rynkach w Kiryat Yam można kupić lokalne warzywa i owoce, które są prezentowane w dużej ilości.

Na turystów czekają sklepy z pamiątkami i sklep z otwartymi drzwiami, a ceny tutaj są niższe niż w sąsiedniej Hajfie. W przystępnej cenie można kupić nie tylko pamiątki, ale także kosmetyki, odzież i biżuterię od znanych i lokalnych marek.

W Kiryat Yam nie ma zabytków historycznych ani architektonicznych, ale tutaj są wygodne hotele i nowoczesne centra handlowe. Odpoczynek tutaj zostanie zapamiętany dla spokoju i powolności. Jednym z głównych przypomnień kurortu Kiryat Yam - zdjęcie z pomnikiem syreny, który jest zainstalowany w pobliżu plaży. Miasto ma dużą liczbę synagog, jest piekarnia i park miejski. Dla tych, którzy mogą pływać na otwartym morzu, jest basen Sderot Pinhas Sapir 1.

Hotele w Kiryat Yam

Turyści, którzy zdecydują się odpocząć w Kiryat Yam, najlepiej zatrzymać się w jednym z wielu hoteli w Hajfie, które są reprezentowane w szerokim asortymencie. Jako przykład możesz zadzwonić do następujących hoteli:

  1. Hotel Art Gallery - ma niezapomniany wystrój w stylu Bauhaus. Inną cechą hotelu jest wyjątkowa kolekcja sztuki izraelskiej. W miejscowym centrum fitness można nie tylko ćwiczyć, ale także podziwiać spektakularną zatokę Haifa, a salon masażu oferuje wiele rodzajów masaży.
  2. Отель Art Gallery
  3. Butikowy hotel Templers mieści się w zabytkowym budynku w bardzo malowniczym miejscu, z jego okien można podziwiać ogrody Bahai. Pokoje obejmują między innymi wannę z hydromasażem i aneks kuchenny.
  4. Бутик-отель Templers
  5. Rodzinny Aparthotel Pevzner 1956 w Hajfie Centre położony jest w spokojnej, zielonej okolicy i oferuje wiele udogodnień, w tym obsługę pokoju. Codziennie rano serwowane jest śniadanie kontynentalne.
Семейный апарт-отель Pevzner 1956 in Haifa Center

Gdzie zjeść w Kiryat Yam?

W Kiryat Yam znajdują się kawiarnie i restauracje, w których można delektować się daniami kuchni izraelskiej i międzynarodowej. Do najbardziej znanych należą restauracje "Del Mar" i "Mul a-Yam" (restauracja w stylu rybackim). Możesz spróbować kuchni europejskiej, w szczególności pizzy, w pizzerii na Yitshak Ben Zvi, 49.

Jak się tam dostać?

Możesz dostać się do miasta z następnego Haifa 10 minut jazdy samochodem regularnie kursują autobusy między miastami. Do ośrodka można również dotrzeć pociągiem, w takim przypadku należy wysiąść na stacji Kiryat Motzkin. Żądany punkt Kiryat Yam będzie po lewej stronie stacji wzdłuż pociągu. W pobliżu znajduje się zawsze bezpłatna taksówka lub minibus, do którego można dostać się w dowolne miejsce w mieście.