Oprócz oficjalnej medycyny, istnieje wiele innych kierunków wykorzystywanych do leczenia osoby. Wielu będzie zainteresowanych poznaniem kinezjologii - co to jest i jakie korzyści może przynieść. Ale naukowcy i ludzie mają różne poglądy na temat tego obszaru terapii.

Czym jest kinezjologia?

Technika zmierzająca do badania napięcia mięśni zwana jest kinezjologią. Jest to jeden z kierunków terapii manualnej, która opiera się na diagnozie siły mięśni. Testowanie pomaga śledzić zmiany w zakresie napięcia mięśniowego. Kinezjologia jest kierunkiem, który pojawił się w latach 60. w Ameryce, a jej założycielem jest George Goodhart. Jego główną zasadą jest następująca fraza: ciało jest złożonym systemem, który może się utrzymać i odbudować. Uważa się, że jeśli usuniesz 30% odchyleń, reszta ciała sama się uzupełni.

Kinezjologia w psychologii

Przedstawiona technika jest aktywnie wykorzystywana przez psychologów i przez samych ludzi, aby poradzić sobie ze stanem stresu, pozbyć się blokad wewnętrznych, zrozumieć siebie i znaleźć harmonię. Kinezjologia psychoterapeutyczna pomaga osobie uczyć się dokonywania właściwego wyboru w życiu, co doprowadzi do pozytywnych zmian. Eksperci twierdzą, że aby określić, jakie problemy i w jakim obszarze dana osoba ma, konieczne jest zrozumienie jego uczuć, myśli i ruchów.

Odkrycie kinezjologii - co to jest w psychologii, warto zauważyć, że ta technika pomaga radzić sobie ze stresem , ataki paniki i depresja, a także uczy ustanawiać relacje z innymi ludźmi. Innym obszarem zastosowania tej techniki jest pomoc kobietom, które są w pozycji lub nie mogą zajść w ciążę przez długi czas. Jednym z ważnych obszarów kinezjologii jest praca z genetyczną przeszłością człowieka.

który leczy kinezjologię

Co leczy kinezjologia?

Skorzystaj z przedstawionego kierunku terapii manualnej może być w różnych kierunkach.

 1. Pomaga pozbyć się bolesnych wrażeń w mięśniach i stawach kończyn i kręgosłupa.
 2. Lista chorób, które kinesiologia traktuje jest ogromna, dlatego praktykuje się ją w celu pozbycia się nerwobólów, skoliozy, wrzodów, zapalenia stawów, zakrzepowego zapalenia żył, różnych deformacji i tak dalej.
 3. Skuteczny ze zwiększoną pobudliwością, dysfunkcją mózgu, depresją i innymi problemami związanymi z układem nerwowym.
 4. Zalecane dla niepowodzenia w metabolizmie białek, tłuszczów i węglowodanów, a nawet przy nadwadze.
 5. Kinezjologia antystresyjna służy do korekcji zaburzeń równowagi emocjonalnej w pediatrii, ortopedii, położnictwie i traumatologii.

Kinezjologia dla artrozy

Jeśli występują problemy ze stawami, możesz skontaktować się ze specjalistą z zakresu kinezjologii, który wybierze właściwą metodę. Z jej pomocą możesz pozbyć się lub przynajmniej zminimalizować bolesne doznania. Zastosowana kinezjologia poprawia ruchomość stawów, zwiększa aktywność fizyczną i wydajność. Pomaga również zmniejszyć ryzyko uszkodzenia tkanki łącznej. Uważa się, że ten kierunek w terapii manualnej pomaga nawet przy poważnych obrażeniach.

Kinezjologia dysgrafii

Dzieci często borykają się z takim problemem, jak dysgrafia, rozumiana jako częściowe naruszenie procesu pisania. Wpływa negatywnie na poziom osiągnięć i stan psychiczny dziecka. Metoda kinezjologii oferuje proste ćwiczenia, które się zwiększają odporność na stres , poprawa zdolności umysłowych, pamięci, uwagi, a także ułatwienie procesu czytania i pisania.

kinezjologia w psychologii

Kinezjologia dla utraty wagi

Wspomniano już, że przedstawiona technika sprzyja normalizacji procesów metabolicznych w organizmie, co jest ważne dla utraty wagi. Kinezjologia i nadwaga mają wspólną cechę, że wielu ekspertów twierdzi, że problem jest często spowodowany niesprawnością w stanie psychoemocjonalnym. Specjalista, koncentrując się na ruchach mięśni, ich tonie i wydłużeniu, zidentyfikuje nieprawidłowości w pracy organizmu i przepisze odpowiednie ćwiczenia, dietę i inne techniki walki z problemami.

Kinezjologia w sporcie

Kinezjologia sportowa to nowe podejście do zdrowienia. Opiera się on na badaniu funkcjonalnym, w tym analizie postawy, chodu i ruchów objętościowych, palpacji i innych metodach diagnostycznych. Metoda kinezjologii opiera się na badaniu języka ciała, które skłania do wskazania kierunku działania. Podczas leczenia i rehabilitacji sportowców proces odzyskiwania jest stale monitorowany pod kątem koniecznych korekt.

Kinezjologia - zalety i wady

W każdym przypadku zaleca się ocenę istniejących zalet i wad. Istnieje opinia, że ​​kinezjologia jest charlatanizmem i niektórzy lekarze przestrzegają jej, wierząc, że część chorób nie może zostać pokonana bez użycia leków lub interwencji chirurgicznej. Natomiast eksperci w tym kierunku prowadzą ogromną liczbę przykładów cudownego uzdrawiania. Zrozumienie kinezjologii, warto zwrócić uwagę na główne zalety:

 1. Sam organizm przekazuje wszystkie informacje na temat choroby nawet na etapie przedklinicznym.
 2. Możesz poczuć ulgę nawet po pierwszej sesji diagnostycznej.
 3. Dzięki ustalonym informacjom zwrotnym od ciała, możesz od razu określić, czy diagnoza została prawidłowo wykonana i czy zostało przepisane leczenie.
 4. Istnieje aktywacja własnego potencjału organizmu do zwalczania chorób.
 5. Zastosowanie tej techniki nie tylko łagodzi istniejącą chorobę, ale także sprawia, że ​​cały organizm jest zdrowszy.
 6. Metodę leczenia dobiera się indywidualnie i stosuje się najbardziej naturalne metody terapii.
 7. Nie ma przeciwwskazań i może być stosowany w każdym wieku.

Kinezjologia - gimnastyka mózgu lub metoda leczenia, która ma pewne wady. Wiele osób zwraca uwagę na wysokie koszty diagnostyki i leczenia, co sprawia, że ​​jest ona niedostępna dla wielu osób. Ponadto przedstawiona metodologia nie działa szybko i zajmie co najmniej dziesięć sesji, które trwają około dwóch godzin. Brak jest wystarczających informacji i opinii na temat skuteczności terapii.

Kinezjologia, co to jest

Kinezjologia - postawa Kościoła

Ortodoksja kategorycznie zakazuje używania niepotwierdzonych technik naukowych, które według Kościoła są przejawem szarlatanerii i diabelstwa. W wyniku ich użycia, osoba będzie pod wpływem sił ciemności. Kinezjologia i prawosławie, a dokładniej opinia kapłanów na ten temat, są interesujące dla wielu, ale w chwili obecnej chrześcijaństwo nie rozwinęło jeszcze oficjalnego podejścia do tej metody. Ponadto nie ma powodu, aby lekceważyć fakt, że wśród kinezjologów mogą istnieć szarlatani.

Kinezjologia - książki

Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem i chcesz go bardziej szczegółowo zrozumieć, możesz znaleźć w księgarniach odpowiednią literaturę:

 1. "Podstawy anatomii i kinezjologii stosowanej" Rod. A. Harter . Książka jest uważana za podręcznik dla osobistego trenera i jest podzielona na dwie części: pierwsza przedstawia ludzką anatomię, a druga - opisuje podstawy kinezjologii.
 2. "Podstawy stosowanej kinezjologii" IR Schmidt . W tej książce będzie można znaleźć odpowiedzi na wiele pytań związanych z tą techniką i uzyskać niezbędną wiedzę.