Stolica Państwo marokańskie - Rabat - naprawdę wyjątkowe miasto. Jego architektura, kultura i sama atmosfera są niesamowitą mieszanką kultur europejskich i orientalnych. Dotyczy to także zabytków Rabatu, którego centrum stanowi Kasba Udaiya - starożytna forteca miejska.

Główną atrakcją Rabatu - Kasba Udaya

Kasbah w świecie arabskim od dawna nazywana jest cytadelą, która służyła ochronie przed zbrojnymi atakami nomadów. Dawniej służył jako siedziba obrońców miasta, więzienie dla przestępców i państwowych zdrajców, później - i zupełnie pusty. Dzisiaj, Kasba Udaya, starożytna cytadela głównego miasta Maroka, jest prawdziwym zabytkiem architektury mauretańskiej. Władze Maroko stopniowo odnawiać tę dzielnicę starego miasta, starając się przywrócić nieskazitelny wygląd cytadeli.

Niewiele atrakcji z XII wieku przetrwało do naszych czasów. Historycy twierdzą, że imponujące mury i wewnętrzne budynki twierdzy Udalya dotarły do ​​nas prawie nietknięte z powodu niezwykle udanego położenia geograficznego: po jednej stronie twierdzy znajduje się stromy brzeg rzeki Bou-Regreg, a po drugiej - ocean.

Obecnie twierdza zbudowana jest ze zwykłych budynków mieszkalnych, z których głuchych ścian wychodzą na ulice kasby. Ich drzwi, okiennice i dolna część ścian są pomalowane charakterystycznym niebieskim, natomiast górna część budynków jest biała. Staraj się nie zgubić w labiryncie wąskich uliczek tej starożytnej dzielnicy, podziwiając ich archaiczne piękno.

Касба Удайя - главная достопримечательность Рабата
Co zobaczyć?

Podczas oglądania zabytków zwróć uwagę na główne bramy twierdzy cytadeli. Mają niezwykłe wizerunki zwierząt i ornamenty roślinne, zupełnie nietypowe dla tradycyjnej kultury arabskiej. Rysunki te - dzieło plemienia Udaja, które żyło na tym obszarze w czasach przed-arabskich w XII wieku i na cześć którego w rzeczywistości nazwano fortecę. Interesujące jest tu starożytne działo Alaouits używane do ochrony przed piratami i hiszpańskimi najeźdźcami flotylli, a także dzieła sztuki antycznej, takie jak klamki drzwi w postaci kobiecych rąk, popielniczki na drzwiach w postaci much, ceramiczne wypustki na ścianach itp. główna ulica Kasbah Udaiya - Jamaa - po lewej stronie zobaczysz meczet Jama'a al-Atik, najstarszy w mieście. Jest w tym samym wieku co sama twierdza!

Zwróć uwagę na podwójny obrót przejścia przez główną bramę fortecy Udaya. Zostało wykonane nawet podczas budowy konstrukcji, aby utrudnić zbójcom atakowanie miasta. Obecnie wejście do kazbu znajduje się po prawej stronie, a po lewej stronie znajduje się galeria Bab al-Kebib, w której często odbywają się wystawy sztuki współczesnej. Nawiasem mówiąc, słowo "bab" oznacza "bramę" - w Rabacie jest ich tylko 5. Warto zauważyć, że bramy kasby, w przeciwieństwie do ścian z łupiny, są wycięte z litego kamienia - najwyraźniej dla bardziej niezawodnej ochrony przed wrogiem.

Aby dobrze sprawdzić kasbu w godzinach wieczornych, kiedy wygląda szczególnie pięknie w promieniach zachodzącego słońca. W tym samym czasie można zwiedzić słynny andaluzyjski ogród Rabat i Muzeum Sztuki Marokańskiej, a następnie podziwiać morze z wygodnego tarasu widokowego w północnej części cytadeli.

Jak dostać się do fortecy Udaya?

Kasba Udaiya znajduje się w tak zwanej medynie - starej dzielnicy miasta Rabat. Możesz dostać się do cytadeli przez bramę Udaya, znajdującą się z boku ulicy Tarik alMarsa.

Zwykle turyści docierają do głównego punktu Rabatu autobusem - przystanek o nazwie Arrêt Bab El Had. Ale podróżowanie po mieście taksówką jest całkiem przyjemne, zwłaszcza że lokalni taksówkarze zawsze mogą się targować.

Inne znane zabytki Rabatu Minaret Hassana , Shella i Pałac Królewski.

Касба Удайя -вид на океанВорота Удайя
Узкие улочки цитадели Касба УдайяЖилая застройка крепости Касба Удайя