Ze wszystkich miast Łotwa Jełgawa jest uważana za najbardziej arystokratyczną, ponieważ początkowo była stolicą Księstwa Kurlandzkiego, a następnie Gubernatora Kurlandii. Miasto uzyskało swoją prawdziwą nazwę już po przywróceniu niepodległości w 1918 roku. Turystów Miasto Jelgava jest interesujące z wielu zabytków.

Jelgava, Łotwa - opis

Miasto Jelgava jest dużym centrum administracyjnym, przez które przechodzi sześć autostrad i pięć linii kolejowych. Próbując dowiedzieć się, gdzie znajduje się miasto Jelgava, należy zwrócić uwagę na środkową część Łotwy, która znajduje się na rzeka Lielupe , w południowej części Niziny Zemgale, zaledwie 42 km od Ryga .

Aby zrozumieć, dlaczego miasto jest uważane za arystokratyczne, należy uważnie przyjrzeć się architektonicznym budynkom i otaczającym nizinnym krajobrazom. Aby zobaczyć prawdziwego ducha miasta Jełgawa, zdjęcia z różnych wydarzeń i festiwali należy uważać z większą ostrożnością, ale lepiej zobaczyć widoki na własne oczy.

Miasto zostało nazwane uczelnią stołeczną Łotwy i słynie również z festiwalu rzeźb z piasku i innych niesamowitych rzeczy. Miasto zostało założone w 1265 roku, ale od tego czasu osada znacznie się rozwinęła.

Od czasu Jelgava Łotwa jest czwartym co do wielkości miastem w kraju, dlatego lepiej jest nie zaniedbać transportu publicznego podczas zwiedzania. Są dostępne w wystarczających ilościach, dlatego zwiedzając miasto pieszo, można być naprawdę zmęczonym.

Pogoda w Jełgawie

Pogoda w Jelgava jest sprawą troski dla podróżnych, którzy zamierzają odkrywać zabytki miasta i jego okolic. Lepiej jest tu przyjechać latem, kiedy temperatura dochodzi do 25 ºС, ale warto wziąć pod uwagę, że obfitość opadów jest typowa dla tej osady.

Jelgava - atrakcje

W mieście Jelgava jest wiele architektonicznych atrakcje Najważniejsze z nich to:

 1. Jednym z głównych zabytków starożytności jest Pałac w Jelgawie , zbudowany przez faworyta rosyjskiej cesarzowej - Biron. Jest to piękny okaz barokowej konstrukcji. Tylko na Łotwie Pałac Rundale można porównać do piękna i dekoracji z Jelgava. Odwiedzając pałac, turyści poznają pełną historię Księstwa Kurlandzkiego. Łatwo jest znaleźć pałac, położony jest przy wjeździe do centrum Jelgava.
 2. Елгавский дворец
 3. Aby dobrze orientować się w mieście Jelgava, mapa powinna być zawsze pod ręką turysty. Łatwo jest wytyczyć trasę do kolejnej atrakcji - szkoły średniej Academia Petrina . Budynek wykonany jest w stylu barokowym z pewnymi impregnacjami klasycyzmu. Ale jest to interesujące z historycznego punktu widzenia, ponieważ rozkaz, by go znaleźć, został wydany przez syna Biron, a później Peter I przekształcił go w gimnazjum.
 4. Академия Петрина (Academia Petrina)
 5. Villa Medem , wybudowana w 1818 roku, również świadczy o arystokratycznej przeszłości. Była to letnia rezydencja zamku Medem, na którego cześć otrzymała swoją nazwę.
 6. Villa Medem
 7. Warto przejść przez Walk of Love , gdzie muszą przyjść nowożeńcy.
 8. Poza miastem słynie z katedry prawosławnej Symeona i Anny .
 9. Pustynia Spaso-Preobrażenski w Valgunde to miejsce pielgrzymek dla prawosławnych pielgrzymów i turystów. Jest uważany za oddział Konwentu prawosławnego w Rydze.
 10. Wśród sanktuariów warto wspomnieć o funkcjonującym luterańskim kościele św . Anny . Początkowo była to drewniana konstrukcja, a dopiero w 1641 roku na jej miejscu pojawiła się kamienna konstrukcja.
 11. Лютеранская церковь Святой Анны
 12. Aby zobaczyć miasto z dużej wysokości, warto odwiedzić kościół Świętej Trójcy , gdzie można wejść na taras widokowy.

Gdzie się zatrzymać w Jelgava?

Miasto Jelgava oferuje turystom wiele hoteli, w których można się zatrzymać z maksymalnym komfortem. Wśród najbardziej znanych z nich można wymienić:

 1. Czterogwiazdkowy hotel Jelgava - ma bardzo dobrą lokalizację, bardzo blisko Pałacu Jelgava. W pobliżu znajdują się centra handlowe i kluby nocne, dzięki czemu hotel jest idealny dla miłośników zakupów i rozrywki. W hotelu znajduje się bar karaoke, salon piękności, sauna i sauna. Plaża nad brzegiem rzeki Lielupe oddalona jest o zaledwie 10 minut.
 2. Hotel Jelgava
 3. Hotel Senlīči - znajduje się na przedmieściach Jelgava, prawie na brzegu rzeki Virtsava. Oferuje on komfortowe pokoje z oddzielną częścią wypoczynkową, restaurację, taras i plac zabaw dla dzieci.
 4. Отель Senlīči
 5. Hotel Brize AM znajduje się 3 km od centrum w dzielnicy Zemgale. Z okien roztacza się wspaniały widok na ogród, w którym można spacerować i urządzić grilla.
 6. Hotel Zemgale - jego cechą jest lokalizacja obok centrum sportowego, gdzie goście mogą całkowicie bezpłatnie grać w koszykówkę, skateboarding, piłkę nożną, siatkówkę plażową.
Отель Zemgale

Gdzie zjeść w Jelgava?

W mieście Jelgava znajduje się wiele restauracji i kawiarni, w których turyści mogą wybierać spośród wielu potraw. Łotewski i europejska kuchnia. Do najpopularniejszych z nich należą:

 1. Chocolate & Pepper - oferuje dania kuchni europejskiej, sushi.
 2. La Tour de Marie - zachwyci Cię daniami kuchni francuskiej i europejskiej.
 3. Rosso Pizza to pizzeria, w której można spróbować włoskiej pizzy.
 4. Galeria kawy i wina - w tej kawiarni serwowane są pyszne steki.
 5. Cococcino - oferuje kuchnię sushi, łotewską i wschodnioeuropejską.
 6. Fontaine Delisnack - tutaj możesz zamówić fast food, dania wegetariańskie.
 7. Tami Tami - oferuje pizzę i dania kuchni europejskiej.
Jak się tam dostać?

Możesz dostać się do miasta Jelgava, zarówno w autobusach, które odjeżdżają zgodnie z rozkładem jazdy z dworca autobusowego w Rydze, jak i samochodem wzdłuż autostrady A8.