Większość chorób jelita jest niebezpieczna, ponieważ nie można ich zobaczyć gołym okiem. Oczywiście, każda choroba manifestuje się w jakiś sposób, ale wiele objawów przypisuje się niezdrowej diecie, zmęczeniu, podkreśla . Z tego powodu choroba zaczyna się i stopniowo przechodzi w poważniejszy etap, który wymaga złożonego leczenia i powoduje wiele problemów. Regularne badania narządów przewodu pokarmowego pomogą zapobiec wystąpieniu jakiejkolwiek choroby.

Kiedy jest zalecana irygacja lub kolonoskopia?

Niestety, dla wielu osób wizyta w klinice, a tym bardziej egzamin to całe wydarzenie, któremu z tradycją brakuje czasu i energii. Dlatego sięgają po pomoc lekarzy tylko w skrajnych przypadkach.

Tak więc, jeśli nie chcesz być testowany w dobrej wierze, przygotuj się na kolonoskopię lub irygometrię, jeśli podejrzewasz takie problemy:

  • polipy;
  • łagodne i złośliwe nowotwory;
  • rak;
  • zwężenie;
  • przetoki w jelicie;
  • endometrioza;
  • wrzód;
  • uchyłki;
  • uszkodzenia okrężnicy i inne.

Jaka jest różnica między irygoskopią a kolonoskopią?

Istnieje wiele metod badania przewodu żołądkowo-jelitowego. Lecz irygometria i kolonoskopia są uważane za najbardziej przydatne i dlatego są najczęściej używane. Z jednej strony metody te są bardzo podobne, ale istnieje w nich kilka podstawowych różnic.

Główną różnicą między irygoskopią i kolonoskopią jest sposób prowadzenia badań. Kolonoskopię wykonuje się za pomocą specjalnego urządzenia - sondy. Kolonoskop (znany również jako sonda) jest wprowadzany przez gardło. Ogromną zaletą tej procedury jest to, że równolegle z badaniem można wykonać biopsję podejrzanych obszarów lub usunąć polipy. Ale brak tego - w bólu. W niektórych przypadkach kolonoskopia może być wykonana nawet w znieczuleniu ogólnym.

Irrigoscopy to bezbolesne badanie rentgenowskie przeprowadzane za pomocą środka kontrastowego. Barium rozprzestrzenia się na ścianach narządów wewnętrznych. Dzięki temu kontury narządów przewodu pokarmowego są wyraźnie wizualizowane.

Co jest bardziej pouczające - kolonoskopia lub irygoskopia?

Wielu pacjentów decyduje się na lojalny zabieg rentgenowski, całkowicie odmawiając połknięcia sondy. Ale ta decyzja nie zawsze jest prawdą i może zaszkodzić dalszemu traktowaniu. Faktem jest, że dość trudno jest jednoznacznie określić, która z nich jest lepsza - irygoskopia lub kolonoskopia. Są takie choroby, których objawy ukrywają się przed sondą, ale są doskonale widoczne na zdjęciu rentgenowskim i odwrotnie.

Mimo wszystko, lekarze uważają kolonoskopię za bardziej informatywną metodę. Sondowanie jest jedynym badaniem, które pozwala całkowicie zbadać okrężnicę i ujawnić nawet najmniejsze guzy. W tym samym czasie kolonoskopia nie będzie skuteczna, jeśli zmiany wystąpią w tzw. Martwych strefach - na fałdach i fałdach. Różnice w irrigoskopii i kolonoskopii W takich przypadkach eksperci poszukują pomocy w irygacji.

Główną zaletą badania rentgenowskiego jest możliwość określenia zwężenia w jelitach, pokazania dokładnej wielkości organu i jego lokalizacji. Na zdjęciach widać wielkie guzy i zmiany narządów na dużą skalę, ale niewielkie stany zapalne i polipy nie wykazują irygacji.

Dlatego zamiast wybierać między irygoskopią lub kolonoskopią jelit, lekarze często sugerują, że pacjenci przechodzą oba badania. Pomaga to w dokonaniu trafnej diagnozy i przepisaniu najbardziej odpowiedniego leczenia dla pacjenta.