Jod jest niezbędnym mikroelementem, którego niedobór narusza aktywność całego organizmu. Jod jest niezbędny do funkcjonowania tarczycy, która produkuje hormony jodowane - tyroksynę i trijodotyroninę.

Fizjologiczne działanie jodowanych hormonów tarczycy ma wpływ na:

  • wzrost i rozwój ciała;
  • wszystkie rodzaje metabolizmu;
  • funkcja ośrodkowego układu nerwowego;
  • aktywność układów enzymatycznych;
  • wyższa aktywność nerwowa;
  • funkcje wegetatywne organizmu.

Jodomaryna jest preparatem zawierającym jod, którego aktywnym składnikiem jest jodek potasu. 1 tabletka zawiera 0,1 mg jodu.

Yodomarin i poczęcie

Niedobór jodu wpływa na układ rozrodczy kobiet i mężczyzn i może być powodować niepłodność , nieregularne miesiączkowanie, zmniejszona siła działania, nie przenosząca ciąży, co może wpływać tylko na poczęcie nienarodzonego dziecka.

Yodomarin przy planowaniu ciąży - dawkowanie

Na planowanie ciąży przypisano dawkę leku, która jest równa średniej dziennej dawce spożycia jodu i wynosi 150 mcg dla dorosłych. Należy pamiętać, że w ciele nie ma jodu, dlatego przed zażyciem leku należy przyjmować jodomarynę, aby zapobiec ewentualnemu niedoborowi jodu.

Yodomarin i ciąża

W czasie ciąży zapotrzebowanie na jod w organizmie wzrasta i wynosi według WHO 200 mcg na dzień. Brak hormonów tarczycy podczas ciąży może prowadzić do narodzin martwego dziecka, poronienia i dalszego upośledzenia umysłowego, głuchoty mutyzmu, spastycznej diplegii i zaburzeń psychomotorycznych.

Dlatego przy planowaniu ciąży i podczas ciąży konieczne jest stosowanie jodomaryny, aby funkcjonalnie przygotować organizm na tak trudny okres z fizjologicznego punktu widzenia.