Wyobraźnia jest tworzeniem nowych, wcześniej niewidocznych i nieprzetestowanych obrazów. Te obrazy, które wytwarza nasz mózg, używając różnych właściwości wyobraźni. Na przykład: pamięć, Myślenie , analiza. Należy od razu zauważyć, że wyobraźnia jest osobliwa tylko dla człowieka, i to właśnie jest cechą wyróżniającą pracę człowieka, od najbardziej zręcznej pracy zwierzęcia. Bo zanim to zrobisz, naturalne jest, że człowiek może sobie wyobrazić ostateczny rezultat swojej pracy.

Funkcje i właściwości

Wyobraźnia jest w rzeczywistości bardzo użyteczną rzeczą. To, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, jest używane nie tylko przez cyganerię sztuki, ale także przez każdego z nas, od naszej pracy do najprostszego procesu myślenia.

Rozróżniamy następujące podstawowe właściwości wyobraźni, które przynoszą nam oczywiste korzyści:

  • wyobraźnia pomaga rozładować nerwowe napięcie, zaspokoić psychicznie ich potrzeby, wygładzić konflikt ze społeczeństwem;
  • wyobraźnia pomaga nam rozwiązywać problemy, ponieważ przedstawiając otaczającą rzeczywistość w obrazach, możemy ułożyć zagadkę naszego życia tak, jak nam się podoba;
  • wyobraźnia umożliwia rozdzielanie wydarzeń - skupianie uwagi na obrazach znaczących rzeczy, a nie uwzględnianie nieistotnych;
  • planujemy, analizujemy, oceniamy, dostosowujemy do określonych działań przy udziale wyobraźni.
Rozwój wyobraźni

Do właściwości wyobraźni w psychologii zalicza się samą kreatywność, czyli tworzenie nowych wartości materialnych. Ale ten proces twórczy wymaga wyobraźni na najwyższym poziomie, co pociąga za sobą rozległe doświadczenie życiowe, widzenie i postrzeganie różnych aspektów życia.

Z tego wynika, że ​​dla rozwoju twórczej wyobraźni musimy komunikować się jak najwięcej z różnymi ludźmi (uwaga: inne). Komunikując się, przejęliśmy część ich doświadczenia, część tego, co zobaczyli i część swojego osobistego świata. Ale niewiele jest do przekazania, musimy także spróbować je zrozumieć. Aby rozwinąć wyobraźnię i wyobraźnię, bardzo ważne jest przyjęcie najbardziej sprzecznych modeli świata. rozwój twórczej wyobraźni Jedynym sposobem, aby inaczej spojrzeć na świat, jest wzięcie sobie do serca wizji świata innej osoby.

Nie lekceważcie roli literatury w rozwoju wyobraźnia . Czytamy i odtwarzamy ponownie model świata autora, co oznacza, że ​​trochę wchłaniamy z jego doświadczenia. Chociaż Schopenhauer wierzył, że książki są wręcz szkodliwe dla wyobraźni. W końcu ludzie zamiast wymyślać własne, unikalne rozwiązanie, korzystają z zakupów książek. Pytanie jest kontrowersyjne, ale szkoda książek będzie się raczej rozprzestrzeniać dla tych, którzy nie są przyzwyczajeni do myślenia i czyta książki nie dla przyjemności i zaspokojenia ciekawości, ale postrzega je jako pomoc w rozwiązywaniu życiowych dylematów.