Rola wyobraźni w kreatywności jest wyjątkowa. Można go określić jako proces przekształcania pomysłów na rzeczywistość i tworzenia na tej podstawie nowych obrazów. Oznacza to, że wyobraźnia jest włączana za każdym razem, gdy myślimy o obiekcie bez bezpośredniego kontaktu z nim. Twórcza wyobraźnia pozwala przekształcić tę prezentację.

Kreatywność to proces, w wyniku którego pojawiają się zasadniczo nowe lub znacząco ulepszone sposoby rozwiązywania niektórych zadań. Oczywiście kreatywne myślenie i wyobraźnia są ze sobą powiązane.

Możesz wyróżnić takie cechy twórczej wyobraźni:

 • z jego pomocą powstają zupełnie nowe obrazy, nie na podstawie ich opisu, ale na podstawie własnych myśli podmiotu;
 • może być zarówno arbitralny, jak i mimowolny;
 • Zdolność twórczej wyobraźni jest częściowo określona na podstawie narodzin, ale można ją rozwinąć;
 • związek wyobraźni i kreatywności można zobaczyć na ich podobnych etapach i technikach.

Etapy twórczej wyobraźni:

 1. Pojawienie się kreatywnego pomysłu. W świadomości pojawia się niejasny obraz, pierwsze pomysły. Nie zawsze zdarza się to świadomie.
 2. Mając ten pomysł. Refleksje nad tym, jak przełożyć ideę na rzeczywistość, ulepszenie umysłowe itd.
 3. Realizacja planu.

Techniki twórczej wyobraźni można wyróżnić, badając wyniki procesów twórczych. Na przykład w celu wymyślenia najbardziej bajecznych obiektów i stworzeń zastosowano następujące techniki:

 1. Aglutynacja - tworzenie obrazu z dwóch różnych pomysłów (syrenka, centaur).
 2. Analogia - tworzenie obrazu przez analogię z innym.
 3. Przesada lub niedopowiedzenie (Guliwer i Lilliputianie).
 4. Typizacja - przypisanie obiektu do określonego typu.
 5. Dodatek - obiekt ma przypisane nowe funkcje i właściwości (dywan-płaszczyzna).
 6. Przenoszenie to subiektywne przeniesienie obiektu do nowych, nietypowych sytuacji.

Metody rozwoju twórczej wyobraźni

Rozwój twórczej wyobraźni następuje od mimowolnej do arbitralnej, od odtworzenia do kreatywności. Podobnie jak inne procesy mentalne, przechodzi przez pewne etapy rozwoju. Pierwszy obejmuje dzieciństwo i okres dojrzewania, charakteryzujący się magicznymi, fantastycznymi wyobrażeniami o świecie i brakiem racjonalnego komponentu. Na drugim etapie zachodzą złożone zmiany, ze względu na zmiany w ciele i samoświadomość, procesy percepcji stają się bardziej obiektywne. Racjonalny komponent pojawia się na trzecim etapie rozwoju wyobraźni, zaczyna być posłuszny rozumowi, a to z powodu tej praktyczności często zmniejsza się u dorosłych.

Połączenie wyobraźni z kreatywnością znajduje odzwierciedlenie w tym, że są one oparte na ideach. Możesz rozwinąć swoją wyobraźnię za pomocą takich technik:

 1. Aby rozwinąć arsenał pomysłów - aby czytać i oglądać filmy naukowe bardziej, aby nauczyć się jak najwięcej nowych. Zapamiętaj i przeanalizuj, dzięki czemu będziesz miał znacznie więcej materiałów do twórczych procesów.
 2. twórcza wyobraźnia
 3. Wyobraźcie sobie wyimaginowane obiekty, spróbujcie z nimi współdziałać. Zamknij oczy i spróbuj wyobrazić sobie na przykład jabłko. Jaki jest kształt, rozmiar i kolor, spróbuj wyobrazić sobie jego powierzchnię w dotyku i poczuj zapach. Teraz weź go w dłoń, poczuj ciężar, podrzuć i złap.
 4. Pracuj nad arbitralnością procesu wyobraźni, regularnie go trenuj.
 5. Znajdź źródła inspiracji lub poproś o pomoc innych, być może dadzą ci nowe pomysły.
 6. Wypróbuj grupowe formy pracy, są one bardzo skuteczne, gdy chcesz uzyskać unikalny wynik.