Higiena dzieci i młodzieży - zbiór zasad higieny mających na celu zachowanie i promocję zdrowia. Podstawy higieny u dzieci i młodzieży obejmują normy prawidłowej pielęgnacji ciała, jamy ustnej, genitaliów, a także właściwego stosowania produktów higieny osobistej, odzieży i obuwia. Jako ważne elementy koncepcji higieny są uważane za kwestie pracy i odpoczynku, codziennej rutyny i odżywiania. Przestrzeganie zasad higieny osobistej jest jednym z warunków normalnego i zdrowego życia.

Zasady higieny osobistej nastolatka

W okresie dojrzewania występują dramatyczne zmiany w funkcjonowaniu gruczołów dokrewnych, dlatego konieczne jest psychiczne przygotowanie nastolatka do zmian, które wystąpią w jego ciele. Warto powiedzieć, że w okresie dojrzewania trądzik może pojawić się na twarzy (co często jest przyczyną kompleksów), dlatego higiena skóry staje się bardzo ważna dla nastolatka. Aby uzyskać właściwą pielęgnację skóry, możesz skonsultować się z kosmetyczką lub skorzystać z kosmetyków przeciwtrądzikowych. Również w wieku młodzieńczym gruczoły potowe zaczynają intensywnie pracować, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na utrzymanie skóry w klatce piersiowej i obszarach pod pachami w czystości oraz stosowanie środków przeciwzapachowych.

Higiena intymna nastolatków

W okresie adolescencji duże znaczenie ma higiena intymna i odpowiednia edukacja seksualna. Należy rozmawiać z młodzieżą o zmianach fizjologicznych, które towarzyszą dojrzewaniu. Ważne jest, aby nastolatek otrzymał maksymalną potrzebną informację w ścianach domu, a nie od swoich starszych towarzyszy. W ten sposób nastolatek będzie wiedział, że z jakimkolwiek problemem może odwoływać się do rodziców.

Higiena chłopców w wieku dojrzewania

U dorastających chłopców włosy zaczynają rosnąć na twarzy, więc tata musi nauczyć syna używania brzytwy. Ponadto chłopca należy poinformować, że okres dojrzewania charakteryzuje się pojawieniem się zanieczyszczeń i pojawieniem się pierwszych erekcji. Naucz chłopcu czas na zmianę bielizny, zmyć resztki nasienia z narządu płciowego. Nastolatek powinien wiedzieć, że te zmiany nie powinny być nieśmiałe, dzięki nim zmienia się z chłopca w mężczyznę.

Higieny teen girl

Dziewczęta muszą mówić o początku miesiączki i zmianach związanych z tym procesem. Adolescencja - dobry czas na wizytę u ginekologa, który zajmie się rozmazem, porozmawia o cyklu menstruacyjnym. Naucz dziewczynę, aby utrzymywać zewnętrzne narządy płciowe w czystości, aby używała produktów higieny osobistej. Również u dziewcząt w pachach i okolicach bikini włosy zaczynają aktywnie rosnąć, co należy ostrożnie ogolić.

Reżim dzienny jest ważnym elementem higieny młodzieńczej

Dla normalnego życia młodzieży wymaga jasnego ustalenia reżimu pracy i odpoczynku. Zdrowie zawodowe nastolatków obejmuje rozkład stresu psychicznego i fizycznego w zależności od wieku. Dotyczy to zwłaszcza działań produkcyjnych i praktycznego szkolenia w zakresie produkcji dla uczniów szkół. Obserwując zdrowie w miejscu pracy, nastolatek powinien na przemian pracować z aktywnym wypoczynkiem, aby nie przepracować. Biorąc pod uwagę wzrost liczby prac edukacyjnych, należy zwrócić szczególną uwagę na higienę dzieci i młodzieży.

Żywienie młodzieży

Odżywianie jest bardzo ważne dla rozwoju rozwijającego się organizmu. W związku z restrukturyzacją całego organizmu i intensywnymi procesami wzrostu nastolatka zasady higieny osobistej dla młodzieży potrzebuje dobrze zaprojektowanej diety. Dieta nastolatka powinna zawierać wszystkie składniki odżywcze w zrównoważonym stosunku. Białka są głównym materiałem budowlanym. Jest to białko niezbędne do wzrostu i ukształtowania układu odpornościowego, rozwoju tkanki mięśniowej. Tłuszcze i węglowodany - źródło energii, "paliwo" dla organizmu. Szczególną rolę odgrywają sole mineralne, które zapobiegają występowaniu dysfunkcji tarczycy. Witaminy sprawiają, że ciało jest bardziej trwałe i odporne na różne choroby. Brak jakichkolwiek składników odżywczych może prowadzić do spowolnienia wzrostu i osłabienia organizmu.