Bez przesady jednym z największych stresów dla nastoletnich dziewcząt i ich matek jest pierwsze badanie ginekologa. Oczywiście tej procedury nie można nazwać przyjemnym, ale trzeba ją przejść.

W idealnej sytuacji zdrowe dziewczyny powinny poddawać się badaniu ginekologicznemu przynajmniej raz w roku, począwszy od wieku 12-14 lat, a dokładniej od momentu wystąpienia pierwszej miesiączki (pierwsza miesiączka). A jeśli dziewczyna jest wcześniej zaniepokojona nieprzyjemnymi objawami (ból w dolnej części brzucha, rozładowanie itp.), Wizyta u lekarza nie musi być odkładana do tej chwili. Są to ginekolodzy dziecięcy, którzy pracują specjalnie dla dzieci i nastolatków, którzy są w stanie najbardziej profesjonalnie i prawidłowo pomagać w takich sytuacjach.

W rzeczywistości dziewczęta najpierw z reguły zwracają się do ginekologa bliższego 18 lat, albo zaczynają aktywność seksualną, a częściej, niestety, od pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów lub początku niechcianej ciąży. Z powodu strachu lub zakłopotania dziewczyny starają się odłożyć tę wizytę tak bardzo, jak to możliwe. Czasem obawiają się, że lekarz i rodzice dowiedzą się o wczesnej aktywności seksualnej. Ale brak odpowiedniej i terminowej obserwacji medycznej może prowadzić do naprawdę poważnych problemów zdrowotnych.

Otóż ​​na ramionach mojej matki, jako najbliższej doświadczonej i najbardziej doświadczonej osoby bliskiej, w tej sytuacji zadaniem jest, aby pierwsza wizyta córki u ginekologa była zaplanowana, zaplanowana i maksymalnie wygodna psychologicznie.

W ostatnich latach badania ginekologiczne nastolatków często zaczęły być włączane do programu obowiązkowych badań lekarskich w klasach seniorów. Z jednej strony usuwa pewne problemy: rodzice nie muszą zachowywać się jak "wrogowie" - inicjatorzy podróży do lekarza, a dziewczynka może przetrwać ten "test" razem ze swymi współczesnymi trochę łatwiej niż sam. Z drugiej strony, jeśli jesteś wystarczająco blisko z córką i wiesz, że jej wspólna wizyta u lekarza jest dla ciebie mniej wygodna, pamiętaj, że masz prawo odmówić wykonania badania ginekologicznego w ramach szkolnego badania lekarskiego.

Przygotowanie do badania ginekologicznego

W każdym razie, zanim pójdziesz do lekarza, koniecznie porozmawiaj z córką o tym, co ją przeraża, uspokój ją, powiedz jej o tym, co czeka na nią w gabinecie lekarskim. Wyjaśnij, że chociaż nie jest to bardzo przyjemna procedura, nie można jej nazwać również okropną. Ponadto każda kobieta musi regularnie go odwiedzać, aby nie martwić się o zdrowie. Postaraj się przeprowadzić swobodną, ​​swobodną rozmowę z córką, lub jeśli wątpisz w swoją siłę lub z innego powodu będzie to wygodniejsze, po prostu poproś ją o przeczytanie tego artykułu. A następnie wykonaj następujące czynności:

 1. Zrób kampanię edukacyjną. Spróbuj wyjaśnić swojej córce, że nie musisz postrzegać lekarza jako osoby, która ocenia jej zachowanie lub cechy moralne. Powiedz mi, że on (ona lepiej wybrać kobietę doktora na pierwszą wizytę) po prostu wykonuje swoją pracę, która dotyczy tylko zdrowia. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiadać na pytania rzetelnie zadawane przez lekarza. Jeśli dziewczyna już żyje życiem seksualnym, prawdopodobnie będzie się bała, że ​​moja mama nauczy się intymnych szczegółów. Tak spokojnie, jak możesz, obiecaj jej, że żaden z faktów wyrażonych w gabinecie lekarskim nie wywoła burzy emocji. I co najważniejsze, nie zapomnij dotrzymać obietnicy. Ostrożność i powściągliwość w tej sprawie pomogą ci ustanowić ufne relacje z twoją córką przez wiele lat.
 2. Omów "plan działania". Uzgodnij z wyprzedzeniem, czy będziesz towarzyszyć jej podczas wizyty u lekarza, czy ona jej nie potrzebuje. Jedna dziewczyna jest spokojniejsza, gdy jej matka jest w pobliżu, inni mogą, wręcz przeciwnie, doświadczyć tego napięcia. Może twoja córka zgodzi się, że czekasz z nią na swoją kolej, ale ona chce iść do biura sam. Szanuj jej życzenia. Jeśli jednak dziewczyna nie ma jeszcze 15 lat, nadal jest lepiej, jeśli jesteś z nią w biurze - nie możesz "stanąć nad swoją duszą", ale zaczekaj, na przykład, za ekranem.
 3. Wybierz ginekologa. Bardzo poważnie podchodź do wyboru lekarza - najlepiej zrobić to z córką, skonsultuj się z nią. Zadzwoń do klinik i płatnych klinik, zapytaj w Internecie, wśród przyjaciół. Na pewno znajdziesz opinie na temat lekarzy i znaleźć specjalistę z optymalnym zestawem cech zawodowych i osobistych.
 4. Zaopatrz się we wszystko, czego potrzebujesz. Zadbaj o to, abyś szukał rękawiczek, pieluch, czystych skarpetek do badania na fotelu ginekologicznym. Kup jednorazowe plastikowe lustro w aptece, aby dziewczyna nie musiała słuchać przerażającego grzechotu metalowych lusterek wielokrotnego użytku używanych przez lekarzy kliniki przedporodowej. Jeśli pójdziesz do płatnej kliniki, nie musisz przynosić tego wszystkiego ze sobą.
 5. Przygotuj odpowiedzi na pytania. Zwykle lekarze wprowadzają dane karty na początku pierwszej miesiączki, cyklu, przeniesionych lub obecnych chorób, jak również dane dotyczące życia seksualnego (jest lub nie) oraz metody antykoncepcji.
 6. Zaufaj lekarzowi. Jeśli w zadowalający sposób wypełniłeś punkt 3 tej listy, na pewno masz pewność co do kwalifikacji wybranego specjalisty. Pozostaje mu tylko wykonywać swoją pracę.

Jak wygląda badanie ginekologiczne?

Kontrola dziewcząt w fotelu ginekologicznym zwykle składa się z kilku etapów:

 • badanie pierwotne zewnętrznych narządów płciowych;
 • palpacja brzucha;
 • inspekcja za pomocą luster;
 • tak zwane badanie oburęczne, w którym lekarz wkłada dwa palce jednej ręki do pochwy i dotyka palcami żołądka drugą ręką - takie badanie jest konieczne do oceny wielkości i stanu narządów wewnętrznych narządów płciowych;
 • badanie dziewcząt na fotelu ginekologicznym
 • biorąc smugi.

U nastolatków, które nie uprawiają seksu, nie można przeprowadzić badania lusterkami, a badanie oburęczne często wykonuje się poprzez odbyt (takie badanie nie jest mniej przydatne niż zwykle).

Najbardziej nieprzyjemna część - badanie na fotelu ginekologicznym - trwa nie dłużej niż 2 minuty, a cała wizyta u lekarza trwa około 20 minut - zgadzam się, to nie jest takie straszne. Ale teraz zdrowie kobiet w twojej córce jest pod kontrolą i możesz zauważyć, że z nią doświadczyłeś z parą pysznych ciast w najbliższej kawiarni.