Ginekomastia u chłopców nazywa się wzrostem gruczołów sutkowych. Ta patologia nie jest chorobą, a jedynie objawem jakiegoś zaburzenia w ciele, które wymaga diagnostyki medycznej. Ginekomastia odnosi się do problemów mężczyzn i nie występuje u dziewcząt.

Istnieje kilka rodzajów ginekomastii:

  • prawdziwa ginekomastia , w której powiększa się gruczoł piersiowy ze względu na gruczołowy składnik;
  • nieprawdziwe ginekomastia (lipomastia) , gdy powiększenie piersi spowodowane jest odkładaniem się tkanki tłuszczowej i jest najczęściej wynikiem otyłości;
  • Ginekomastia mieszana , która rozwija się w obecności dwóch poprzednich przyczyn.

Przyczyny ginekomastii

  1. Fizjologiczna ginekomastia często nie wymaga medycznej korekty i znika sama po pewnym czasie. Fizjologiczna ginekomastia rozwija się u 80% noworodków z powodu hormonów matki w ciele chłopca. Ten stan zwykle znika w ciągu miesiąca po urodzeniu. Ginekomastia nastolatków występuje u 30% chłopców w wieku 14-15 lat. Stan ten rozwija się w wyniku powolnego rozwoju układów enzymatycznych koordynujących produkcję testosteronu. Młodzież może doświadczać bolesnych uczuć i poważnych problemów emocjonalnych.
  2. Patologiczne ginekomastia mogą wystąpić z ponad 30 powodów, które można określić tylko w kompleksowym badaniu. Na przykład, częste występowanie ginekomastii u młodych mężczyzn wiąże się z przewagą żeńskich hormonów płciowych w organizmie, a także z obniżeniem poziomu męskich hormonów. Ponadto, ginekomastia może być wynikiem chorób takich jak przewlekła niewydolność nerek, rozwój nowotworu i patologia jąder. Patologiczne ginekomastia może również być konsekwencją stosowania antybiotyków, estrogenów, androgenów, leków przeciwgrzybiczych i leków sercowo-naczyniowych, narkotyków i alkoholu.

Rozpoznanie ginekomastii

Jeśli wykryjesz pierwsze objawy ginekomastii, które obejmują dyskomfort w okolicy piersi, asymetrię piersi, wszelkie wyładowania powinny natychmiast skontaktować się z lekarzem. Nawet ginekomastia, która nie wymaga leczenia, powinna być monitorowana przez lekarza, ponieważ ewentualnym powikłaniem ginekomastii może być rak piersi.

Bardzo często pacjenci z objawami ginekomastii zwracają się do chirurga, ale wizyta u endokrynologa powinna zacząć rozwiązywać problem. Lekarz przeprowadzi badanie podstawowe, w tym badanie dotykowe, określi rodzaj i stadium ginekomastii, dowie się o przyczynie za pomocą badań laboratoryjnych. Badania obejmują hormonalne badania krwi, prześwietlenia rentgenowskie lub badania ultrasonograficzne piersi, biopsję.

Leczenie ginekomastii

W początkowej fazie choroby lekarze stosują leczenie medyczne, przepisując leki zmniejszające objętość gruczołów sutkowych. Leczenie ginekomastii u nastolatków powinno obejmować psychologiczne ginekomastia u chłopców konsultacje lekarskie, ponieważ bardzo często nastolatki mogą popaść w depresję i apatię z powodu wyraźnych objawów choroby. Ponieważ ginekomastia może być konsekwencją nadwagi nastolatka, lekarz może przepisać dietę i ćwiczenia fizyczne.

Leczenie operacyjne ginekomastii, w tym zabiegi chirurgiczne w celu usunięcia tkanki gruczołowej, jest zalecane, jeśli leczenie jest nieskuteczne lub w niektórych typach patologicznych ginekomastii. Często rodzice nastolatków nalegają na chirurgię plastyczną, aby usunąć tkankę tłuszczową z piersi, taka operacja nie jest konieczna, ale może uratować nastolatkę od niepotrzebnych kompleksów.