Jak wiesz, ssanie jest jednym z najważniejszych odruchów, które powinny rozwinąć się u noworodków. Odruch ten pozwala dzieciom zdobyć jedzenie. Zdarza się, że niektóre dzieci odruch ssania zbyt rozwinięte i potrzebują nie tylko ssania piersi czy butelek, ale także smoczka.

Należy odzwyczaić dziecko od smoczka tylko wtedy, gdy rodzice nie są na to gotowi, ale samo dziecko. Pragnienie postrzegania dziecka jako dorosłego lub nacisku opinii innych nie powinno kierować działaniami rodziców próbujących pozbawić syna lub córki przedmiotu, którego dziecko często potrzebuje w powietrzu.

W jakim wieku musisz odzwyczaić dziecko od smoczka?

Więc zdecydowałeś, że nadszedł czas, aby twoje dziecko dorastało i schudło od sutków. Uważa się, że dziecko może rzucać smoczek dopiero po całkowitym przełączeniu na jedzenie ze wspólnego stołu. Do tego czasu, to znaczy, gdy będzie ssał swoje piersi, nawet jeśli czasami, będzie to bardzo trudne dla niego, by porzucić swoje sutki.

W każdym wieku, po odsadzeniu, musisz zastosować swoje podejście:

  1. Jak odzwyczaić dziecko od smoczków za 1,5 roku poprosi cię o obserwację dziecka. Jeśli spokojnie odnosi się do faktu, że usuwasz manekina z jego ust bez powodu, nie oddawaj go przez dłuższy czas, warto spróbować przestać go używać.
  2. Jak odzwyczaić dziecko od smoczka w wieku 2,5 lat można zrozumieć, pytając dziecko, po uzgodnieniu z nim. Zwykle w tym wieku dzieci mogą już mówić i rozumieć intencje rodziców oraz konsekwencje odrzucenia brodawki sutkowej.
  3. Jak odstawić dziecko od manekina za 3 lata, opowie ci o logice i dziecku. Zgódź się z nim, że pora rozstać się ze smoczkiem, wyjaśnić, dlaczego jest to ważne i co otrzyma w zamian. Najprawdopodobniej regularne rozmowy na temat troski rodziców już wkrótce przyniosą pozytywne rezultaty.
Odmawiamy od manekina za 2 lata

Ponieważ o wiele łatwiej jest odzwyczaić dziecko od smoczka w wieku 2 lat, niż miało to miejsce w młodszym wieku, próby zrobienia tego muszą się rozpocząć w tym okresie. Powiedz ci, jak odstawić od smoczka za 2 lata. w jakim wieku musisz odzwyczaić dziecko od smoczka Możesz działać na dwa sposoby:

  1. Stopniowe odstawianie, dzięki któremu czas używania manekina jest stopniowo zmniejszany, a na końcu zmniejszany do zera. Możesz zacząć od tego, że nie dajesz smoczka w ciągu dnia podczas aktywnej czuwania i rozdajesz go tuż przed pójściem spać.
  2. Ostre rozstanie za pomocą smoczka za zgodą dziecka. Za dwa lata dziecko już dużo rozumie i może zgodzić się na specjalną uroczystość pożegnalną z tym obiektem, która może polegać na uroczystym wyrzuceniu lub darowaniu innego dziecka.