jak leczyć zapalenie szyjki macicy Zapalenie szyjki macicy w ginekologii nazywa się zapaleniem szyjki macicy. Ze względu na to, że to zaburzenie często przebiega bezobjawowo, po krótkim czasie rozwija się przewlekłe zapalenie szyjki macicy. W przyszłości, w przypadku braku odpowiedniej terapii, proces rozprzestrzeni się na jajowody i jajowody. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak leczyć zapalenie szyjki macicy, aby zapobiec rozwojowi choroby i jej przejściu do postaci przewlekłej.

Co powoduje zapalenie szyjki macicy?

Przyczyną tej choroby są patogeny, takie jak Trichomonas, gonokoki itp. Po wejściu patogenu do pochwy penetruje on szyjkę macicy, co powoduje proces zapalny. Dzięki temu mechanizmowi rozwoju choroby mówimy o ścieżce wzrostu infekcji. Ponadto, ścieżka w dół jest również możliwa, gdy patologiczne mikroorganizmy są przenoszone wraz ze strumieniem krwi od źródła infekcji, docierając do narządów rozrodczych.

Choroba dość często zaczyna się, gdy historia kobiety miała traumę układu rozrodczego. W ten sposób mogą rozprzestrzeniać się paciorkowce, E. coli, gronkowce i wirusy.

Jak samodzielnie rozpoznać przewlekłe zapalenie szyjki macicy?

Przewlekłe zapalenie szyjki macicy szyjki ma następujący mechanizm rozwojowy. Po rozprzestrzenianiu się reakcji zapalnej na tkankę łączną, a także na mięśnie, które są częścią tkanki mięśniowej, pojawiają się w niej tak zwane ogniska infiltracyjne, które można zastąpić tkanką hiperplastyczną.

Po przejściu do fazy przewlekłej szyjka macicy zaczyna się przerastać i gęstnieć, powodując powstawanie torbieli.

Ten etap musi koniecznie towarzyszyć wydzielinom śluzowo-ropnym, które zmuszają kobietę do szukania pomocy u ginekologa. Ponadto zaczynają dostrzegać pojawienie się umiarkowanych, dokuczliwych bólów, które są bezpośrednio związane z cyklicznymi zmianami w ciele.

Metody leczenia przewlekłego zapalenia szyjki macicy

W leczeniu szyjki macicy u kobiet zaleca się USG. Na ekranie monitora lekarz będzie mógł z łatwością zauważyć zagęszczoną błonę śluzową, a także określić rozmiar istniejących formacji i ich dokładną lokalizację.

Jeśli choroba zostanie wykryta na wczesnym etapie, lekarze starają się nie stosować radykalnego leczenia. W tym przypadku, kurs przyjmowania leków przeciwbakteryjnych, które przyczyniają się do zniknięcia objawów choroby. Aby znormalizować cykl menstruacyjny kobiet, przepisuje się preparaty hormonalne.

Leczenie przewlekłej postaci zapalenia szyjki macicy z kolei wiąże się z przyjmowaniem leków immunostymulujących, a także wymaga obowiązkowego miejscowego leczenia: fizjoterapii (elektroforezy), douching.

Jak choroba jest profilaktyczna?

Udowodniono klinicznie, że profilaktyka odgrywa ogromną rolę w procesie terapeutycznym zapalenia szyjki macicy.

Tak więc, ponieważ to powikłanie występuje często po porodzie, leczenie zapalenia szyjki macicy u kobiet Aby uniknąć rozwoju choroby, lekarze muszą zrobić wszystko, co możliwe, aby zapobiec patologicznemu procesowi narodzin. Szczególną uwagę zwraca się na traumat poporodowy. Jeśli podczas dostawy nie było łzy pochwy krocze, konieczne jest przeprowadzenie terminowego nałożenia szwy. Zapobiegnie to kontaktowi z patogenami.

Tak więc, zalecając leczenie przewlekłej postaci choroby, najpierw określa się rodzaj patogenu, a następnie określa się odpowiednią terapię antybiotykową. Tylko zestaw środków terapeutycznych pomoże uporać się z tą chorobą i uniknąć nawrotów w przyszłości.