Endometrioza jest powszechnie określana jako patologia ginekologiczna, w której komórki endometrium (wewnętrzna warstwa macicy) rosną w innych narządach (myometrium, jajniki, jajowody, pęcherz moczowy, nerki, płuca, jelita). Te patologiczne komórki endometrioidalne przechodzą wszystkie etapy cyklu menstruacyjnego, a także komórki normalnego endometrium. Co daje kobiecie wiele problemów (ból brzucha, krwawienie miesiączkowe i międzymiesiączkowe, zaburzenia miesiączkowania, niepłodność). Biorąc pod uwagę wiele przyczyn, które prowadzą do rozwoju tej patologii, jej leczenie jest dość skomplikowane. Tak więc w tym artykule porozmawiamy o tym, jak właściwie leczyć endometrioza .

Jak leczyć endometriozę macicy?

W każdym przypadku leczenie dobierane jest indywidualnie, ponieważ patologia dotyczy zarówno młodych dziewcząt, jak i kobiet w okresie przedmenopauzalnym. Zwróć uwagę na to, co kobieta chce otrzymać z leczenia (aby pozbyć się bólów miednicy, aby ustalić cykl menstruacyjny, aby pozbyć się niepłodności). Mówiąc o sposobie leczenia endometriozy macicy, należy rozróżnić dwa rodzaje leczenia: zachowawczy (lek) i chirurgiczny (histeroskopia i laparoskopia). Te metody chirurgiczne umożliwiają dokładne usunięcie ognisk endometriotycznych z wewnętrznej i zewnętrznej powierzchni macicy. Bardziej radykalna metoda leczenia polega na usunięciu macicy i powiększonej histerektomii z przydatkami.

Zastanawiając się, jak i jak leczyć endometriozę za pomocą narkotyków, możemy wyróżnić:

  • środki hormonalne;
  • przeciwzapalne;
  • poprawa odporności;
  • sposoby leczenia objawowego.

Leki pierwszego rzutu to połączone leki hormonalne (estrogeny i progesteron), które mogą mieć dwie lub trzy fazy. Pomagają obniżyć poziom naturalnych hormonów, które prowadzą do proliferacji (aktywnego rozszczepienia) komórek endometrioidalnych. Przyjmowanie leków w tej grupie jest bardzo długie i jest wymagane podczas nadzoru lekarza. Właściwy lekarz nie prezentuje leczenia endometriozy bez leków przeciwzapalnych, ponieważ przewlekły proces zapalny, który zachodzi w tej patologii, prowadzi do tworzenia zrostów w jajowodach i miednicy małej.

Jak leczyć ludowe środki endometriozy (bez hormonów)?

Możliwe jest osiągnięcie sukcesu w leczeniu tylko niekonwencjonalnymi środkami, być może, na bardzo wczesnym etapie. Wśród nietradycyjnych metod leczenia wydziela się fitoterapia (ziołolecznictwo), hirudotherapy (leczenie pijawkami), peloterapia (leczenie błotem). Używając ziół do leczenia endometriozy, wybierz te, które mają aktywność hormonalną (zawierają fitoestrogeny), działają przeciwzapalnie i immunomodulująco. Należą do nich szałwia, Altea, liście i kwiaty z rumianku, nagietka, pokrzywy, mięty i krwawnika.

jak leczyć endometriozy środki folk

A teraz zobaczymy, czy endometriozę można wyleczyć pijawkami? Hirudoterapia jest szeroko stosowana w leczeniu endometriozy przez krajowych lekarzy, ale nie w monoterapii, ale w kompleksowym leczeniu hormonami i ziołami. Ważnym leczniczym działaniem pijawek jest działanie przeciwzapalne. Zastosowanie tej metody leczenia może znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo zrostów.

Tak więc, po rozważeniu, jakie leki i tradycyjne metody mogą być stosowane w leczeniu endometriozy, chciałbym podkreślić, że pozytywny efekt zostanie osiągnięty dzięki odpowiednio przepisanemu złożonemu leczeniu, w tym metodom oficjalnym i nietradycyjnym.