Jak leczyć erozję szyjki macicy Erozja szyjki macicy - jedna z diagnoz, którą bardzo często ginekolodzy wchodzą do kart swoich pacjentów. Istnieje prawdziwa erozja, która jest defektem w błonie śluzowej szyjki macicy, jak również ektopii lub pseudo-erozji, gdy występuje patologiczne przemieszczenie nabłonka. Najczęściej przy diagnozowaniu lekarz oznacza ektopię. Choroba przebiega bezobjawowo, więc kobiety zazwyczaj dowiadują się o tym podczas badania kontrolnego. Ale nie trzeba odkładać leczenia, ponieważ dotknięty obszar szyjki macicy może być miejscem zakażenia, a także zwiększać ryzyko zachorowania na raka.

Współczesne kobiety zwracają uwagę na swoje zdrowie, dlatego po wysłuchaniu takiej diagnozy szukają odpowiedzi na pytanie, jak leczyć erozję szyjki macicy. Doświadczony lekarz wybiera metodę indywidualnie dla każdego pacjenta. Na wybór ma wpływ kilka czynników:

  • etap ektopii;
  • rozmiar i struktura zmiany;
  • przyczyny wystąpienia;
  • obecność narodzin w anamnezie.

Ponieważ ta choroba jest powszechna, możliwości leczenia są wystarczające. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o leczeniu erozji, każdy wykwalifikowany specjalista przeprowadzi ankietę.

Elektrokoagulacja - kauteryzacja elektryczna

Ta znana od dawna metoda polega na tym, że podczas zabiegu lekarz działa na obszarach dotkniętych prądem o wysokiej częstotliwości. Metoda jest skuteczna i tania, ale ma znaczące wady. Faktem jest, że po kauteryzacji powstaje blizna na szyjce macicy, która podczas porodu nie może pozwolić na normalne otwarcie. Dlatego, gdy ginekolodzy muszą zdecydować, w jaki sposób leczyć rzeżączkowe pacjentów, nie ma mowy o wyznaczeniu takiego leczenia. Obecnie lekarze rzadko go używają, ponieważ zabieg może powodować krwawienie. Dlatego, aby uniknąć takich konsekwencji, częściej sięgają do bardziej nowoczesnych wariantów.

Kriodestrukcja - obróbka na zimno

Kiedy pojawia się pytanie, jak leczyć erozję szyjki macicy, lekarze często wybierają metodę spalania azotem, to znaczy zamrażają dotknięte nią tkanki, co prowadzi do ich zniszczenia. Jest to sprawdzone podejście do rozwiązania problemu, które ma kilka zalet:

  • bezpieczeństwo;
  • niski koszt;
  • prostota procedury;
  • nie pozostawia blizn.

Jednak zamrażanie ma swoje przeciwwskazania. Na przykład nie można go stosować na dużych obszarach ektopii.

Obróbka laserowa

Ta bezpieczna, delikatna i nowoczesna procedura pozwala obsługiwać istotne uszkodzenia za pomocą wiązki laserowej.

Leczenie fale radiowe

Niedawno, w arsenale ginekologów, możliwość leczenia ektopii za pomocą aparatu "Surgitron", który za pomocą fal radiowych usuwa dotknięte obszary. Metoda okazała się skuteczna, nie powodując powikłań, bezboleśnie. Jeśli istnieje pytanie, jak najlepiej leczyć erozję nienarodzonych kobiet, wówczas ta metoda jest idealna.

Leczenie domowe

Oczywiście samoleczenie z powodu erozji jest niedopuszczalne, ale czasami może pojawić się pytanie, w jaki sposób leczyć erozję za pomocą ludowych środków zaradczych. Na przykład ektopia często występuje u kobiet w ciąży, ale nie można zastosować żadnej z metod leczenia. W zależności od wielu czynników odkładają one procedurę na okres poporodowy lub decydują o leczeniu erozji podczas ciąży.

Jest kilka jak leczyć erozję wspólne środki zaradcze. Z reguły tampony z miodem i cebulą są stosowane w leczeniu erozji w domu. Przygotuj lek bezpośrednio przed użyciem.

Drugą znaną popularną metodą jest wykorzystanie przydatnych właściwości rokitnika zwyczajnego. Ta jagoda ma silne działanie antyseptyczne i wysuszające. Możliwe jest leczenie erozji zarówno tamponami olejku z rokitnika, jak i świecami aptecznymi.

W każdym razie lepiej skonsultować się ze specjalistą, który zaleci odpowiednie rozwiązanie problemu.