Zapalenie cewki moczowej u kobiet, których objawy i leczenie zostaną omówione poniżej, jest częstym procesem zapalnym. Wynika to ze szczególnej struktury układu żeńskiego układu moczowo-płciowego. Rozważmy bardziej szczegółowo patologię, jej przyczyny, atrybuty, dowiemy się: niż leczyć zapalenie cewki moczowej.

Zapalenie cewki moczowej - przyczyny

Przyczyny zapalenia cewki moczowej, cewki moczowej, są często spowodowane penetracją patogennych mikroorganizmów. Jego niewielka długość u kobiet, 1-2 cm i duża szerokość wyjaśnia łagodną infekcję układu moczowo-płciowego. W zależności od rodzaju pochodzenia czynnika chorobotwórczego zapalenie cewki moczowej dzieli się na zakaźne i niezakaźne. Ten ostatni rodzaj choroby występuje, gdy:

 • kamica (kamienie uszkadzają cewkę moczową);
 • nowotwory złośliwe;
 • urazy cewki moczowej podczas cewnikowania;
 • reakcje alergiczne;
 • choroby ginekologiczne;
 • zastój żylny w miednicy małej.

Infekcyjne zapalenie cewki moczowej może być specyficzne (spowodowane przez infekcje seksualne) i niespecyficzne - klasyczne, ropne zapalenie. Jako czynnik sprawczy, staphylococcus aureus, streptococcus. Wśród specyficznych postaci patologii są takie patogeny jak:

Ostre zapalenie cewki moczowej

Takie zapalenie cewki moczowej u kobiet, których objawy i leczenie są wymienione poniżej, stanowi 80% przypadków. Ta choroba charakteryzuje się jasnym, nagłym początkiem. Występuje gwałtowne pogorszenie ogólnego stanu zdrowia: w dolnej części brzucha występuje ból i tarcie, w obszarze cewki moczowej, częstość oddawania moczu wzrasta, temperatura ciała wzrasta. Bezpośrednio tak zaczyna się zapalenie cewki moczowej u kobiet. Naruszenie wymaga wczesnego rozpoczęcia interwencji terapeutycznych. W przeciwnym razie istnieje ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się zakażenia przez układ moczowo-płciowy.

Przewlekłe zapalenie cewki moczowej

Kiedy zapalenie cewki moczowej u kobiet nie jest leczone przez długi czas, choroba staje się przewlekła. Jednocześnie od początkowego etapu może minąć tylko 20 dni. W tym przypadku objawy całkowicie znikają i pojawiają się ponownie tylko w obecności pewnych czynników:

 • przechłodzenie;
 • kontakt seksualny;
 • silne podniecenie;
 • korzystanie z napojów alkoholowych.
уретрит у женщин

Zapalenie cewki moczowej u kobiet - objawy

Kiedy rozwija się zapalenie cewki moczowej, objawy choroby są tak znaczące, że pacjent może ją określić niezależnie. Choroba zawsze ma ostry początek. Na tle ogólnego dobrego samopoczucia są silne bóle w dolnej części brzucha, zachęca do oddania moczu. Podczas wizyty w toalecie kobieta czuje się nieswojo - uciskanie, ciągnięcie bólów. Bolesność często jest zlokalizowana w obszarze łonowym. Wśród innych objawów procesu patologicznego w cewce moczowej:

 • przydział innego rodzaju z cewki moczowej;
 • pojawienie się nieczystości krwi lub ropy w moczu;
 • ból okresowy, obejmujący dolną część brzucha, obszar łonowy.

Bakteryjne zapalenie cewki moczowej

Często zapalenie cewki moczowej u kobiet, których symptomy wymieniono powyżej, jest sprowokowane przez bakterie, warunkowo patogenną mikroflorę. Gdy pojawiają się sprzyjające warunki dla takich drobnoustrojów, ich wzrost i rozmnażanie wzrastają. Czynnikiem predysponującym do rozwoju tego typu patologii może być:

 • długi cewnikowanie pęcherza ;
 • prowadzenie badań przezcewkowych - endoskopia, pobieranie próbek wymazu z cewki moczowej;
 • przypadkowy seks.

Choroba charakteryzuje się obrazem klinicznym. Jednak lokalne oznaki patologii nie mają żywej ekspresji. Charakterystyczną cechą bakteryjnego zapalenia cewki moczowej jest ropne lub śluzowe wydzielina z cewki moczowej. Jednocześnie rejestruje się niewielki obrzęk błony śluzowej, przekrwienie zewnętrznego otworu cewki moczowej, obrzęk sromu i pobliskich tkanek.

Candidiasis cewki moczowej

Objawy tego typu zapalenia cewki moczowej są podobne do klinicznych chorób takich jak drozd. Często bezpośrednio ta patologia wywołuje zmiany zapalne w cewce moczowej. Zapalenie cewki moczowej jest postrzegane przez lekarzy jako powikłanie długotrwałego leczenia środkami przeciwbakteryjnymi. Zmiana mikroflory pochwy powoduje wzrost oportunistycznej mikroflory chorobotwórczej, dlatego choroba rozwija się. Charakterystyczną cechą tej choroby jest długi brak objawów.

Pierwsze oznaki patologii występują 10-20 dni po rozpoczęciu procesu zapalnego. Kobieta nagle zaczyna się martwić o ból w dole brzucha, paląc się podczas oddawania moczu. Podczas badania genitaliów pacjenci wykazują białawe wydzieliny ze światła cewki moczowej. Mają lepką, gęstą konsystencję, powodują łagodny swędzenie, dyskomfort w obszarze zewnętrznych narządów płciowych.

воспаление уретры у женщин

Trichomonal Cewki Moczowej

To zapalenie cewki moczowej, którego objawy są podobne niezależnie od przyczyny, rodzaju patogenu, jest spowodowane przez Trichomonas. Ten patogen jest przyczyną rozwoju infekcji płciowej, takiej jak rzęsistkowica. Objawy choroby pojawiają się po 5-15 dniach od momentu dostania się patogenu do organizmu. Pierwszą rzeczą, na którą zwraca uwagę kobieta, jest swędzenie w okolicy pachwiny. Po krótkiej chwili dodawane są do niego wyładowania.

Objętość wydzieliny z pochwy jest niewielka - lekarze opisują ją jako umiarkowaną. Charakterystyczną cechą jest spieniony charakter i białawy odcień. Z biegiem czasu liczba ta wzrasta, co daje kobiecie dyskomfort. Kiedy idziesz do lekarza, przeprowadzana jest dokładna diagnoza, mikroskopia próbki materiału i siew. W badaniu materiału natywnego znaleziono charakterystyczną wici Trichomonas.

Nieswoiste zapalenie cewki moczowej

Pod tym typem zapalenia cewki moczowej zwyczajowo rozumie się zwykły proces zapalny w cewce moczowej. Zapalenie zwieracza zewnętrznego cewki moczowej może powodować takie patogenne mikroorganizmy, jak paciorkowce, staphylococcus, E. coli. Patologia rozwija się pod wpływem niekorzystnych warunków na ciele:

 • przechłodzenie;
 • przedłużony brak wizyt w toalecie;
 • częste zmiany partnerów seksualnych.

Objawy tego typu zapalenia cewki moczowej są podobne do pozostałych. Z tego powodu diagnozę można postawić tylko po diagnozie różnicowej:

 • dostarczanie moczu;
 • rozmazy z cewki moczowej;
 • badanie na infekcje seksualne.

Zapalenie cewki moczowej - testy

Zapalenie cewki moczowej może zdiagnozować i wykonać normalne badanie ginekologiczne. Jednak w celu ustalenia czynnika, który spowodował patologię, wymagane jest badanie laboratoryjne. Przed leczeniem zapalenia cewki moczowej lekarze stosują następujące metody diagnostyczne:

Z narzędzi diagnostycznych sprzętu można korzystać:

 • urethroscopy - badanie błony śluzowej pęcherza i cewki moczowej;
 • Ultradźwięki narządów miednicy.
уретрит симптомы

Zapalenie cewki moczowej - leczenie u kobiet

Aby szybko wyeliminować zapalenie cewki moczowej, leczenie należy rozpocząć od pojawienia się pierwszych objawów patologii. Główną, skuteczną metodą jest antybiotykoterapia. Tłumienie wzrostu i rozmnażanie drobnoustrojów chorobotwórczych prowadzi do wygaszenia objawów, złagodzenia ogólnego samopoczucia i wyzdrowienia. Jednocześnie wszystkie spotkania mają charakter indywidualny.

Zapalenie cewki moczowej u kobiet, których objawy i leczenie są omówione w artykule, zakłada selekcję antybiotyku. W tym celu należy określić wrażliwość patogenu na określoną grupę leków (zaszczepienie). Na podstawie wyników badań lekarz przepisuje odpowiedni lek przeciwbakteryjny, który działa bezpośrednio na patogen zapalenia cewki moczowej. Leczenie przewlekłego zapalenia cewki moczowej polega na zmniejszeniu objawów klinicznych. Zgodność z tymi dawkami, częstotliwość przyjmowania leków powoduje szybki powrót do zdrowia.

Leczenie zapalenia cewki moczowej u kobiet - leki

Antybiotyki na zapalenie cewki moczowej powinny być stosowane wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza. Bezpośrednio lekarz wskazuje nazwę leku, jego dawkę i częstotliwość podawania. Wybór leku zależy bezpośrednio od rodzaju patologii i rodzaju patogenu. Tak więc przy niespecyficznym zapaleniu cewki moczowej stosuje się antybiotyki o szerokim spektrum działania:

 • cefalosporyny (Cefazolin, Cefotaksym, Ceftriakson);
 • sulfonamidy (Sulfazol, Urosulfan);
 • makrolidy (azytromycyna, klarytromycyna);
 • fluorochinolony (Klinafloxacin).

Specyficzne zapalenie cewki moczowej u kobiet, których objawy i leczenie są omówione w artykule, wymaga ustalenia rodzaju patogenu, zgodnie z którym zalecany jest przebieg leczenia:

 • z trichomonas cewki moczowej - Metronidazol, Trichopol, Imorazole;
 • z kandydozą - przeciwgrzybicze: leworin, nystatyna, natamycyna. Często używano świec z zapaleniem cewki moczowej.
причины воспаления уретры

Zapalenie cewki moczowej - środki folk

Mówiąc o tym, jak leczyć zapalenie cewki moczowej u kobiet, jako dodatkowy środek, lekarze powinni stosować rośliny lecznicze. Skuteczne zapalenie cewki moczowej i zapalenie układu moczowego to pietruszka i bławatka.

Napar z liści pietruszki

Składniki:

 • liście pietruszki - 1 łyżka. łyżka;
 • woda - 500 ml.

Przygotowanie, wykorzystanie:

 1. Liście są dokładnie umyte, zmiażdżone.
 2. Wlać przegotowaną, zimną wodę.
 3. Nalegać 1 noc.
 4. Weź 3 łyżki stołowe. łyżki, co 2 godziny.

Kwiaty bławatnego błękitu od zapalenia cewki moczowej

Składniki:

 • kwiaty chaber - 70 g;
 • woda - 200 ml.

Przygotowanie, wykorzystanie:

 1. Kwiaty bez kosza wypełnione szklanką stromej wrzącej wody.
 2. Nalegać 1 godzinę.
 3. Przefiltruj i weź 2 łyżki stołowe. łyżka, 2 razy dziennie, przed następnym posiłkiem.

Liście czarnej porzeczki

Składniki:

 • czarna porzeczka (liście) - 2 łyżki. łyżki;
 • woda - 500 ml.

Przygotowanie, wykorzystanie:

 1. Liście są dobrze umyte.
 2. Wkładają je do emaliowanych naczyń i nalewają do nich wrzącą wodę.
 3. Domagaj się 30 minut, filtruj. Zamiast pić w ciągu dnia.

Zapalenie cewki moczowej - konsekwencje

Brak terapii w tej patologii jest obarczony rozprzestrzenianiem się procesu zapalnego na układ moczowo-płciowy. Może to mieć wpływ na pęcherz, macicę i przydatki. Główne komplikacje to

 • zapalenie pęcherza;
 • zapalenie pochwy;
 • zapalenie sromu i pochwy.

Wraz z rosnącym rozprzestrzenianiem się choroby występują takie choroby ginekologiczne, jak:

 • zapalenia wsierdzia;
 • zapalenie przydatków;
 • endometritis.

Zapalenie cewki moczowej u kobiet, których objawy i leki wywołują patogeny, wywołuje zaburzenia układu rozrodczego. Podczas ciąży ciążowe zapalenie stawów może mieć niekorzystny wpływ na proces ciąży. Krótko mówiąc, choroba ta może wywoływać zaburzenia w rozwoju płodu. Pod koniec 2-3 trymestru przyczyną zapalenia cewki moczowej staje się:

 • przedwczesne przerwanie łożyska;
 • przedwczesne porody.