Czasami młodzi rodzice już kilka dni po pojawieniu się dziecka w domu stają przed wspólnym problemem - dziecko zdecydowanie nie chce spać. Jeśli dwie lub trzy noce, aby oprzeć się jego płaczowi i nieść mu ręce, nadal są całkiem zdolne, to zmęczenie zaczyna spadać z jego stóp, nawet w ciągu dnia. Każdy cierpi: wyczerpane dziecko, nie śpiący rodzice, a nawet sąsiedzi w mieszkaniu za ścianą.

Dlaczego dziecko nie śpi?

Kiedy dziecko ma trudności z położeniem go do łóżka, rodzice muszą szukać przyczyny. Sen dzieci może zostać zakłócony z powodu banalnego fizycznego dyskomfortu. Na przykład dziecko ma bóle brzucha (kolka drażliwa), ale może jest gorące lub odwrotnie. W tym przypadku wszystko jest rozwiązane bardzo prosto. W rzadkich przypadkach dziecko może cierpieć z powodu ciśnienia wewnątrzczaszkowego powodującego ból głowy. Nie ma potrzeby pracy bez wykwalifikowanej pomocy. Paradoksalnie im więcej dziecko nie spało, tym trudniej mu zasnąć. Układ nerwowy dziecka wciąż znajduje się w stadium dojrzewania, więc takie incydenty się zdarzają.

W każdym razie lepiej omówić trudności ze snem z pediatrą i ewentualnie z neurologiem. Upewniając się, że zdrowie dziecka jest w porządku, możesz wypróbować kilka prostych, ale bardzo skutecznych sposobów, które pomogą ułożyć dziecko do łóżka bez większych trudności.

Sposoby leżenia dziecka

Najpopularniejszą metodą ułożenia niemowlęcia do snu jest karmienie piersią bezpośrednio przed snem. Jest to wygodne, gdy rodzice ćwiczą wspólne marzenie, które jest aktywnie promowane przez współczesnych pediatrów. Zwykle, gdy dziecko jest przenoszone do osobnego łóżka, dziecko budzi się, gdy już nie czuje bliskości matki, a wspólny sen redukuje ten problem do zera. Ale nie zapominaj, że tata jest w domu i potrzebuje matki nie mniej niż dziecko. Ostatecznie, jak umieścić noworodka w łóżku, jest sprawą prywatną dla indywidualnej rodziny: śpij trzy osoby całą noc, przydzielaj własne łóżko do taty lub spiesz się do łóżeczka kilka razy w ciągu nocy, aby nakarmić dziecko.

Czy masz dość siły, by kołysać dzieckiem w twoich ramionach? Świetnie! Ciało ciepłej matki dziecka, jej zapach pomaga spokojnie zasnąć. Możesz użyć procy, kołyski lub fitball. Dołącz do choroby lokomocyjnej i taty, ponieważ dziecko rośnie, a możliwości fizyczne matki są ograniczone. Należy pamiętać, że trzeba się kołysać do głębokiego snu, ponieważ jedna minuta "podoukachivaniya" doprowadzi do tego, że trzeba zacząć wszystko od nowa.

Najbardziej racjonalnym sposobem wykazania dobrych wyników, gdy nie można uśpić dziecka, jest sekwencja czynności / rytuałów. Dzień po dniu dziecko powinno przyzwyczajać się do faktu, że po kąpieli następuje karmienie, a po karmieniu następuje sen. Ale jak zachować wyraźną sekwencję, jeśli współczesny rytm życia nie zawsze zapewnia określony harmonogram dnia dla rodziców? Ponadto sekwencja nie da wyniku natychmiast, ale chcę spać każdej nocy ...

Innym sposobem na ułożenie dziecka bez piersi jest "ostrzeżenie ignorujące", ale jest to odpowiednie tylko dla mam z żelaznymi nerwami. Połóż dziecko, które już wykazuje pierwsze oznaki zmęczenia (płacz, tarcie oczu i ziewanie), w łóżeczku, ale bądź blisko. Nie patrz w jego oczy, bo w przeciwnym razie natychmiast zacznie prosić o twoje ręce. Huśnij kołyską, zaśpiewaj mu piosenkę, opowiedz bajkę - na ogół upewnij się, że nie płacze. Jeśli to nie zadziałało, unikaj napadów złości. jak spać noworodka nie udało się, trzymaj się za ręce przez kilka minut, uspokój się i połóż go ponownie w łóżku. I tak dalej, aż dziecko zaśnie.

Z biegiem czasu rodzice rozwijają własny sposób ułożenia dziecka do spania: niektóre dzieci lubią być głaskane na plecach lub wylewce, inne zasypiają spokojnie na dźwięk szumiącej suszarki do włosów, inne uspokajają się i zamykają oczy, widząc twarz matki przed nimi, ktoś nagle zasypia po leżeniu na brzuchu.

Dziecko tak naprawdę nie odczuwa różnicy między dniem a nocą, więc jeśli nie wiesz jak spać w ciągu dnia, skorzystaj z powyższych wskazówek. Słodkie sny!