gazowane pieluchy W czasach naszych matek i babć nie było szerokiej gamy produktów do pielęgnacji osobistej noworodków, a zatem wszyscy rodzice bez wyjątku używali pieluch gazowych. Dzisiaj większość młodych matek stara się ułatwić im życie, używając jednorazowych pieluszek, które należy natychmiast wyrzucić po użyciu.

Tymczasem ta metoda codziennej opieki nad dzieckiem ma bardzo istotną wadę - jednorazowe pieluchy są dość drogie i muszą być często zmieniane, a nie każda rodzina może sobie pozwolić na takie wydatki. Ponadto noworodki mają bardzo delikatną i wrażliwą skórę, dlatego często powodują takie osobiste produkty higieniczne reakcje alergiczne.

Każda matka musi sama zdecydować co jest lepsze - zwykłe jednorazowe pieluchy lub pieluszki wielokrotnego użytku, ponieważ nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Często kobiety, które dbają o zdrowie swojego potomstwa i chcą znacznie zaoszczędzić, wolą tradycyjne produkty, które przychodzą do nas od dzieciństwa. W tym artykule dowiesz się, jak prawidłowo używać pieluszek z gazy, jeśli nadal chcesz się na nich zatrzymać.

Jak zrobić pieluchy z gazy dla noworodków?

Często matki są zainteresowane tym, gdzie kupić pieluszki gazowe dla noworodków. Pomimo tego, że można to zrobić dzisiaj w większości sklepów z artykułami dla dzieci i niektórych aptek, większość kobiet woli robić takie pieluchy własnymi rękami, ponieważ produkty przemysłowe zwykle nie mają dobrej jakości i bardzo słabo absorbują odchody niemowląt.

Co więcej, nie jest to trudne, ponieważ ten sposób higieny osobistej dzieci jest nacięciem gazy lub jakiejkolwiek gęstej tkanki w kształcie kwadratu lub prostokąta, szyte wzdłuż krawędzi. Rozmiar pieluch gazowych dla noworodków zależy od wieku niemowlęcia, jak również od tego, w jaki sposób ma być stosowany. W szczególności długość i szerokość gazy może wyglądać następująco:

 1. Jeśli pielucha ma być złożona metodą "węgierską", powinna być kwadratowa i 60 na 60 cm dla najmniejszych i 90 na 90 cm dla dzieci powyżej 3 miesiąca życia.
 2. Jeśli pielucha z gazy zwinie się w "chustkę", należy wziąć kawałek tkaniny lub gazy w kształcie prostokąta, którego rozmiar będzie zależał od wieku niemowlęcia: dla noworodków - 60x120 cm, dla dziecka półtora lub dwumiesięcznego - 80x160 cm, oraz dla malucha powyżej 3 miesięcy - 90 do 180 cm.

Jak złożyć pieluchę z gazy?

Jak wspomniano powyżej, możliwe jest umieszczenie podobnej sekcji tkaniny lub gazy na różne sposoby. Każdy z nich niezawodnie chroni niemowlę przed wyciekiem, więc młoda matka może preferować każdą metodę, która wydaje się prostsza i wygodniejsza dla niej. W szczególności możliwe jest noszenie pieluszki z gazy dla noworodka w taki sposób, aby:

 1. Metoda składania "węgierskiego" jest wyraźnie przedstawiona na poniższym schemacie:
  gazowane pieluchy 1

  Złożyć materiał na pół, a powstały prostokąt w ten sam sposób, zmniejszyć jeszcze dwukrotnie, aby zrobić kwadrat. Weź górny róg na bok, aby uzyskać chustkę. Odwróć produkt i zwiń luźny kawałek materiału na kilka warstw. Na złożonej pieluchce umieść dziecko, przeskakując dolny koniec szalika między nogi, i połóż krawędzie na sobie na brzuszku i napraw.

 2. Metodę "chustki" przedstawiono w następującej instrukcji wizualnej:
  gazowane pieluchy 2

  Złożyć na pół prostokąt z gazy, aby zrobić kwadrat, a następnie - ponownie na pół po przekątnej. Umieść dziecko na pielusze na górze, tak aby jego talia znajdowała się na długim boku. Przejdź dolny koniec produktu między nogami i sięgnij do brzucha, a następnie wrzuć końce boczne do siebie i zamocuj.

Aby usunąć takie pieluchy, niezależnie od metody założenia, należy natychmiast po zamoczeniu. W przeciwnym razie na delikatnej skórze dziecka pojawi się wysypka pieluszkowa. Po użyciu gazy pieluchy muszą być prane i można to zrobić zarówno ręcznie, jak i w pralce w trybie "bawełny" przy temperaturze wody 40-60 stopni, a następnie koniecznie ją wyprasować.