"Śpi jak dziecko", mówi popularna mądrość. Ale niestety, w pierwszych miesiącach życia, a czasem w latach dziecka, rodzice mają do czynienia z problemem niepokoju dziecka przed snem, a czasem - bezsennością.

Jak uspokoić dziecko przed snem?

Dlaczego nie spać?

Przede wszystkim musisz ustalić przyczynę niepokoju dziecka, a następnie poszukać sposobów, by wydostać dziecko z tego stanu.

Przeanalizuj, jak spędził dzień, co jadł, jak długo spał w ciągu dnia, a także w nocy.


Jak uspokoić dziecko kolką?

Pierwszym powodem, dla którego dziecko nie może się uspokoić, jest kolka niemowlęca. W takim przypadku warto wziąć dziecko w ramiona, upewnić się, że jest wystarczająco ciepło (jednak nie powinien być gorący), chodzić po pokoju z cichym rytmem, uspokoić głos i kołysankę. Pomocny będzie kojący masaż dla dzieci. Jeśli dziecko sprawia, że ​​jest możliwe, aby powoli przesuń dłoń na brzuchu. Ruchy muszą być wykonywane zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Jeśli kolka zaczęła się po karmieniu, przytrzymaj dziecko za pomocą "kolumny", naciskając ją na klatkę piersiową, aby umożliwić wydostanie się nagromadzonych gazów z przełyku dziecka.

Jak uspokoić dziecko po wakacjach?

Zdarza się, że przyczyną podniecenia dziecka jest bardzo aktywny dzień, co jest niezwykłe dla dziecka.

Na przykład głowa rodziny miała urodziny i, oczywiście, wszyscy goście przyszli spojrzeć na dziecko. Zauważyli, ile sukcesu osiągnęło dziecko, jakim bohaterem stał się ... Najprawdopodobniej po takich komplementach, nie tylko od syna urodzinowego chłopca, ale także od bohatera tej okazji, jego głowa obróci się wieczorem.

Co zrobić, jeśli dziecko jest niespokojne z powodu zmiany codziennej rutyny? - Przede wszystkim zachowuj się tak spokojnie, jak to możliwe i nie daj się porwać paniki dziecka. Mówiąc cicho, opowiadając mu znajome historie, śpiewając znajome kołysanki i, oczywiście, zmienia swój uroczysty strój w szlafrok lub koszulkę, do której dziecko przywykło. Jednym słowem, staraj się zachowywać jak na przykładzie, pokazując dziecku, że żadne szokujące wakacje nie wpłyną na twój wieczór.

Jak uspokoić noworodka, który po prostu "nie chce spać"?

Upewnij się, że reżim Twojego dziecka jest dla niego odpowiedni i nie wymagaj, aby spał więcej niż może. Kojące kąpiele dla dzieci, uspokajająca herbata dla noworodków (lipa, rumianek, mięta, tymianek) - to wszystko nie może ci pomóc w twoim przypadku, na przykład, jeśli dziecko śpi pięć godzin dziennie, a cztery godziny od niego spać w ciągu dnia, gdy ponownie zaprosisz go do łóżka.

Zanim zaczniesz układać dziecko, sprawdź, czy minęły cztery godziny od ostatniego snu. Jeśli tak kojące wanienki dziecko było na ulicy przez około dwie lub trzy godziny dziennie, nie jest głodne, brzuch nie jest spuchnięty, pokój jest świeży i fajny, to może twoje dziecko po prostu nie miało wystarczającego kontaktu w ciągu dnia? Najlepszym środkiem kojącym dla noworodków jest dotyk jego matki. Weź dziecko w ramiona i zaśpiewaj mu kołysankę, jej dźwięki uspokajają noworodka.

Jeśli nadal chcesz zorganizować kojącą wanienkę, dobrym kojącym ziołem do kąpieli noworodków są kozłek, matka, szyszki i nagietek. Jednak nie zapominaj, że bardzo często kąpiele dla dzieci reagują w odwrotny sposób - są podekscytowane, a kąpiel w nieodpowiednich ziołach dla dziecka może prowadzić do wysypki skórnej.