Owulacja jest procesem, w którym dochodzi do dojrzewania pęcherzyka komórka jajowa gotowy do zapłodnienia. Do tej pory istnieje kilka metod, w jaki sposób dowiedzieć się dzień owulacji. Takie obliczenia umożliwiają nie tylko zaplanowanie ciąży, ale także uniknięcie niechcianego zapłodnienia.

Wiele kobiet jest zainteresowanych tym, jak prawidłowo określić dzień owulacji, aby zminimalizować ryzyko zajścia w ciążę lub, przeciwnie, zwiększyć szanse zajścia w ciążę. Łatwo to zrobić, ale tak się składa, że ​​kobieta nie wie jeszcze o swojej ciąży i próbuje ustalić dzień owulacji. W tym przypadku niemożliwe jest określenie dnia uwolnienia jajeczka, ponieważ w czasie ciąży dochodzi do zmiany tła hormonalnego i proces jajeczkowania ustaje, w wyniku czego jajko nie dojrzewa i pozostaje na miejscu.

Oznaki owulacji

Dzień Owulacji można określić za pomocą pewnych znaków, ale jak dokładne są te objawy, to inna sprawa. Tak więc objawy, które zapowiadają owulację:

 • mrowienie i bóle w dolnej części brzucha ;
 • zwiększona seksualność podczas dni płodnych;
 • zmiany w wydzielinie z pochwy (stają się bardziej obfite, bardziej śluzowe i przezroczyste);
 • przydział małej ilości żył krwi ze śluzem;
 • Po uwolnieniu komórki jajowej wydzieliny stają się gęste i mają lekko kremowy kolor.

Jak ustalić dokładny dzień owulacji?

Aby określić dokładny dzień owulacji, możesz użyć następujących metod:

 1. Metoda kalendarza . Jeśli nie wiesz, jak określić dzień owulacji według kalendarza, musisz wykonać następujące czynności: w przypadku sześciu cykli musisz oznaczyć datę miesiączki w kalendarzu. Następnie musisz wziąć różnicę między najdłuższymi i najkrótszymi cyklami (ale po 14 dniach od nich). Na przykład ostatnie sześć cykli miało długość 27, 29, 30, 28, 27 i 30 dni. Rozważamy: 30-14 = 16 (owulacja wystąpiła w dniu 16) i 27-14 = 13 (owulacja wystąpiła w dniu 13). Okazuje się, że dzień uwolnienia dojrzałego jaja spodziewany jest w okresie od 13 do 16 dnia cyklu.
 2. Metoda pomiaru temperatury podstawowej . Do takiego pomiaru należy umieścić termometr rtęciowy w odbycie na głębokość około dwóch centymetrów. Zmierz temperaturę zawsze w tym samym czasie i utrzymuj termometr przez co najmniej pięć minut. Dane są zapisywane w tabeli, której poziomy są dniami cyklu, a pionem - odczyty termometru. Konieczne jest wykonanie takich obserwacji w ciągu sześciu cykli. Dopiero wtedy można zauważyć, że temperatura jest niższa w pierwszej połowie cyklu, a wyższa w drugiej. Ale przed wzrostem jest skok o 0,4-0,6 stopnia. To są dni owulacji.
 3. Monitorowanie ultrasonograficzne . Jest to najdokładniejsza metoda, jaką lekarz wykonuje przy użyciu czujnika pochwy. Takie badanie odbywa się siódmego dnia po zakończeniu miesiączki. Lekarz może ustalić, w którym jajniku dojrzewają pęcherzyki i jak się owulują.

Jak sprawdzić dni owulacji na kalkulatorze?

Istnieje jeszcze jedna dość wygodna i darmowa metoda prawidłowego określania dni owulacji - przy użyciu specjalnego stołu online, w którym jak znaleźć dni kalkulatora owulacji Następujące dane są kierowane w:

 • pierwszy dzień cyklu (początek miesiączki), wskazujący dzień, miesiąc i rok;
 • czas cyklu (21-90 dni);
 • czas trwania żółtej fazy ciała, zwykle 14 dni;
 • czas wypływu krwi z pochwy (1-9 dni).

Po wprowadzeniu takich danych, naciśnij "Oblicz", a program automatycznie oblicza najbardziej prawdopodobny dzień owulacji, szacowany czas uwolnienia jaja i przybliżoną datę rozpoczęcia następnej miesiączki.