Według statystyk wiele osób w różnym wieku interesuje się numizmatyką, która zmusza je do "polowania" na rzadkie monety. Praktycznie jakikolwiek metal po pewnym czasie ulega utlenieniu, co wpływa na wygląd. W takim przypadku bardzo przydatne będą informacje na temat czyszczenia monet.

Czyszczenie monet w domu

Istnieje ogromna liczba technik stosowanych do usuwania różnych zanieczyszczeń z monet. Są używane zarówno przez kolekcjonerów, jak i przez ludzi poszukujących skarbów. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę kilka wskazówek, jak czyścić stare monety w domu:

 1. Aby wybrać metodę czyszczenia, należy opierać się na stopie, z którego jest zanieczyszczona próbka. Faktem jest, że niektóre fundusze mogą wywoływać reakcje, które zrujnują monety. Niemożliwe jest stosowanie związków o dużych cząstkach ściernych, ponieważ pozostawiają one zadrapania na powierzchni.
 2. Nie zaleca się czyszczenia monet stężonymi kwasami. Dotyczy to zwłaszcza okazów wykonanych z miedzi.
 3. Należy pamiętać, że w przypadku niektórych monet obecność patyny jest ozdobą, która nadaje szlachetnego wyglądu, a jej usunięcie prowadzi do spadku wartości.
 4. Opisując, jak prawidłowo czyścić monety, warto zaznaczyć, że przed wykonaniem procedury zaleca się sprawdzenie wybranego narzędzia na mniej wartościowych przedmiotach wykonanych z podobnego materiału.

Jak czyścić srebrne monety?

Do czyszczenia cennych monet możesz użyć sody oczyszczonej i płynnego roztworu amoniaku. Jeśli metody te zawiodą, można użyć kwasu mrówkowego, który może usuwać brud po ogrzaniu do temperatury 70 ° C. To narzędzie pomoże usunąć rdzę i inne zanieczyszczenia. Kiedy zastanawiasz się, jak wyczyścić srebrną monetę, warto zauważyć, że istnieje środek - silbertaushbader, który jest używany przez ekspertów do czyszczenia srebrnych przedmiotów.

Czyszczenie monet miedzianych

Produkty miedziane są uważane za najbardziej kapryśne, dlatego należy starannie podejść do wyboru odpowiedniej metody. Najpopularniejsze opcje są oparte na wykorzystaniu octu i mydła. Metody te opisano poniżej, a nadal czyszczenie miedzianych monet z zieleni można wykonać w następujący sposób:

 1. Olej wazelinowy. W tym narzędziu należy gotować produkt aż do zniknięcia zanieczyszczenia. Po zakończeniu procedury spłucz je alkoholem i wytrzyj szmatką.
 2. Nadtlenek wodoru. Aby monety błyszczały, zaleca się mieszanie 30 ml nadtlenku wodoru, małej łyżeczki amoniaku i 200 ml wody. Umieść monety w roztworze na 15 minut. i wytrzyj miękką szmatką.
чистка монет из меди

Jak czyścić bimetaliczne monety?

W produkcji monet, na przykład jubileuszu, stosuje się dwa różne metale: stal lub srebro są używane w części środkowej, a miedź, złoto lub różne stopy są używane do obrzeża. Istnieją proste sposoby czyszczenia monet w domu:

 1. Detergent. Dobre wyniki z niewielkim zanieczyszczeniem dają popularny detergent do zmywania naczyń - "Wróżka", musisz wymieszać 1 litr wody 1 łyżka. łyżka. W gotowym roztworze włóż monety na godzinę, a następnie przetrzyj je flanelową ściereczką.
 2. Pasta do zębów. Wyciśnij groch zwykłej pasty na miękkim pędzelku i wytrzyj monetą bez jej wciskania. Czyszczenie monet bimetalicznych kończy się płukaniem w wodzie. Są recenzje, które po chwili powierzchnia może blaknąć, a żeby produkt się świecił, umieść go na 5 minut. w roztworze kwasu mrówkowego 14% lub alkoholu. Po zakończeniu procedury poleruj monetę.
 3. Pasta GOI. Częścią tego narzędzia są małe cząstki ścierne, które mogą usuwać brud i tlenki. Lepiej jest używać pasty do niedrogich monet. Możesz przeprowadzić szczotkowanie, ale lepiej jest użyć mechanicznego grawera z filcową dyszą. Obroty powinny być ustawione na 10-15 tysięcy na minutę.

Jak czyścić monety srebrne z niklu?

Stop nikiel bardzo podobne do metali szlachetnych, a także czarne i utlenione. Możesz użyć różnych sposobów, aby dodać blasku i dla tych, którzy są zainteresowani czyszczeniem starych monet, te techniki są oferowane:

 1. Proszek do potraw. Aby usunąć brud, należy najpierw zwilżyć monetę w wodzie, a następnie nałożyć na nią proszek. Pozostaje tylko przetrzeć powierzchnię gąbką i pozostawić wszystko na chwilę i spłukać w wodzie. Nosić rękawice przed wykonaniem procedury.
 2. Popioły Kontynuując objaśnianie, jak czyścić stare monety, powinniśmy wspomnieć o niezwykłym sposobie usuwania patyny. Obejmuje użycie popiołu z papierosów. Najpierw zanurz monetę w wodzie i nałóż na nią popiół. Pozostaw to wszystko na 20 minut, następnie wetrzyj papkę w monetę i spłucz.

Jak czyścić mosiężne monety?

Pieniądze ze stopu miedzi i cynku nie są szczególnie podatne na korozję, ale od czasu do czasu może być potrzebne czyszczenie. Jeśli interesuje Cię, co wyczyścić mosiężne monety w domu, powinieneś wiedzieć, że takie środki będą skuteczne: gruby roztwór mydła, kwas cytrynowy i coca-cola. Ponadto możesz skorzystać z następujących opcji:

 1. Kwas szczawiowy. W sklepie można kupić narzędzie, które szybko usuwa plakietkę. Monety należy zanurzać na 5-10 minut, a następnie umyć je w wodzie.
 2. Trilon-B. Określone środki rozpuszczają się w ciepłej wodzie, biorąc pod uwagę proporcję 1:10. Zanurz monetę w roztworze i okresowo przemyj ją pod bieżącą wodą i sprawdź stan. Jeśli to konieczne, powtarzanie jest powtarzane.
как чистить латунные монеты

Czyszczenie monet z brązu z aluminium

Produkty wykonane z tego materiału można czyścić przy użyciu opcji opisanych dla monet miedzianych. Istnieje kilka innych metod, takich jak czyszczenie starych monet w domu:

 1. Coca-Cola Dobry rozpuszczalnik zanieczyszczeń jest popularnym napojem, który należy wylać na produkty i pozostawić na tydzień. Po pewnym czasie spłucz monety w wodzie, a wynik będzie niewiarygodny.
 2. Środek do czyszczenia łazienki. W roztworze monety należy obniżyć na kilka minut, a następnie spłukać.

Metody czyszczenia monet

Istnieje kilka metod czyszczenia monet za pomocą dostępnych narzędzi, które można znaleźć w domu. Poprzez eksperymenty możesz wybrać dla siebie najbardziej efektywną opcję. Istnieje uniwersalny środek do czyszczenia monet, który zawiera kilka składników naraz. Może być stosowany do usuwania osadów, rdzy i innych tlenków:

 1. Wymieszaj 25 ml mydła i roztworu sody i dodaj 75 ml pasty do zębów i 25 ml amoniaku w to samo miejsce.
 2. Umieść wszystkie monety w gotowym produkcie i zostaw je tam, aż będą całkowicie czyste. Od czasu do czasu wyjmij je i wytrzyj szczoteczką do zębów, aby ocenić wynik. Na koniec przepłucz monety wodą.

Czyszczenie monet metodą elektrolizy

Do procedury potrzebne będą urządzenia elektryczne, dlatego ważne jest, aby wziąć pod uwagę zasady bezpieczeństwa. Opisując, jak czyścić radzieckie monety, warto zauważyć, że przy stosowaniu elektrolizy znacznie zwiększa się ryzyko zepsucia produktu. Konieczne jest przeprowadzenie zabiegu w dobrze oświetlonym i wentylowanym pomieszczeniu. Chrońcie swoje ręce i oczy. Istnieje instrukcja, jak czyścić monety za pomocą elektrolizy:

 1. Przygotuj zasilacz o napięciu 6-12 V. Odetnij wtyczki i przeciąć przewody na dwie części. Przymocuj końce i druty miedziane do zacisków.
 2. Weź plastikowy pojemnik i napełnij go solanką, łącząc 1 litr wody z 1 łyżką. łyżka soli.
 3. Podłącz zasilanie do sieci i opuść zaciski w solance. Syk będzie słyszalny na klipie "+" i powinien być połączony z monetą. Proces czyszczenia potrwa około 10 minut.
чистка монет электролизом

Czyszczenie monet za pomocą amoniaku

Aby poradzić sobie z tlenkami miedzi, konieczne jest stosowanie chemicznych metod czyszczenia. Na przykład można zastosować 5-15% roztwór amoniaku, popularnie zwany amoniakiem. Należy pamiętać, że to narzędzie ma silny zapach, dlatego należy go używać ostrożnie. Istnieje kilka cech jak czyścić monety błyszczą w ciekłym amoniaku:

 1. Wlej produkt do plastikowego pojemnika i opuść monety, które powinny być okresowo obracane. Należy pamiętać, że nie można ich natychmiast uzyskać, ponieważ produkt może ulec pogorszeniu.
 2. Po zakończeniu czyszczenia należy wlać wodę do amoniaku, zmniejszając w ten sposób stężenie. Tylko wtedy, gdy rozwiązanie jest słabe, możesz zdobyć monety i wypłukać je pod bieżącą wodą.

Mydło do czyszczenia monet

Jedna z najprostszych metod stosowanych od kilkunastu lat implikuje użycie mydło do prania . Nie tylko dobrze usuwa zanieczyszczenia, ale jest także bezpieczny dla produktu. Dowiedzenie się, co można wyczyścić monety, warto rozważyć instrukcję na temat użycia mydła:

 1. W pojemniku plastikowym, wlać wrzącej wody i pocierać o 70% mydła. Zamknij pojemnik i wyjdź, zanim mieszanina uzyska gęstą konsystencję.
 2. Następnie wyślij monety do otrzymanej wagi i pozostaw je na dwa dni. Po pewnym czasie wyjmij i wyczyść za pomocą miękkiej szczoteczki do zębów. W przypadku zanieczyszczenia procedura może zostać powtórzona.

Czyszczenie monet kwasem cytrynowym

Aby oczyścić monety i jednocześnie zaoszczędzić pieniądze, możesz użyć kwasu cytrynowego. Usuwa brud i sprawia, że ​​monety świecą, jakby zostały właśnie wybite. Zauważ, że przygotowane rozwiązanie może być agresywne w stosunku do metalu, dlatego ważne jest ciągłe monitorowanie procesu. Czyszczenie monet miedzianych i srebrnych odbywa się na różne sposoby. Podczas korzystania z produktów miedzianych należy rozważyć:

 1. Wlać kwas cytrynowy do plastikowego pojemnika i wlać wodę. Stężenie roztworu można wybrać niezależnie, biorąc pod uwagę stopień zanieczyszczenia.
 2. Mieszaj roztwór aż do całkowitego rozpuszczenia kwasu i włóż do niego monety. Gdy jedna strona jest wolna, odwróć się na drugą stronę.
 3. Kwas cytrynowy podczas zabiegu usuwa patynę, którą można przywrócić, jeśli chcesz. Konieczne jest umieszczenie obranych monet z tyłu kratki wentylacyjnej w kuchni na kilka dni.

Innym będzie instrukcja czyszczenia monet kwasem cytrynowym, jeśli są wykonane ze srebra:

 1. Wlej 200 ml ciepłej wody do plastikowego pojemnika i dodaj 2 łyżeczki kwasu cytrynowego. Mieszać do rozpuszczenia.
 2. Zanurz monety w roztworze na 10 minut, a następnie usuń i przetrzyj szczoteczką do zębów. Ważne jest, aby nie pozostawić ich przez dłuższy czas w roztworze.
чистка монет лимонной кислотой

Czy mogę czyścić monety octu?

Jeśli monety nie mają wartości specjalnej, możesz użyć roztworu octu, który może zmienić kolor lub zniszczyć powierzchnię. Ponadto uważa się, że po takim czyszczeniu produkty ulegną pogorszeniu. Możesz postawić monety na jeden dzień w 10% roztworze octu, ale jest inny sposób. Opisując, jak wyczyścić starą monetę, powinieneś zaoferować opcję za pomocą roztworu octu i soli:

 1. Weź 1/4 łyżki stołowej. octu i dodać 5 g soli. Jeśli jest dużo monet, użyj 0,5 łyżki. octu i 15 gramów soli. Mieszaj, aż sól całkowicie się rozpuści. Włóż monety do roztworu, tak aby leżały oddzielnie od siebie. Czas moczenia - 5 min. Jeśli trochę brudu nie odpadnie, a następnie zetrzyj monety z innym. Pozostanie wypłukać je w stałej wodzie.

Czyszczenie monet za pomocą sody

Skuteczną metodą jest alkaliczna metoda czyszczenia, odpowiednia dla monet wykonanych z miedzi i srebra. Dla tych, którzy są zainteresowani tym, jak oczyścić monety za pomocą sody, powinniście wiedzieć, że istnieją dwa sposoby:

 1. Mechaniczne czyszczenie monet polega na tworzeniu zawiesiny w pierwszym etapie, do której dodaje się trochę wody do łyżki sody. Nałożyć mieszaninę na monetę, a następnie usunąć brud za pomocą miękkiej szczotki. Soda może być stosowana po kwasowym czyszczeniu w celu ugaszenia reakcji.
 2. Aby uzyskać dobry wynik, możesz połączyć czyszczenie z roztworem mydła i sody. Po oczyszczeniu, nasmaruj powierzchnię alkoholem i ciekłą parafiną.