Jeśli moneta jest rzadka lub rzadka, lepiej dać ją kapitanowi do przetworzenia. Ale możesz spróbować wyczyścić go w domu. Chociaż należy zauważyć, jeśli tablica na monecie jest równa, a korozja nie dotyka metalu, to nie powinieneś walczyć z patyną. W końcu chroni metal przed środowiskiem.

Niemniej jednak konieczne jest poznanie niektórych sposobów czyszczenia patyny z monety - nagle będzie potrzebna. W końcu, jeśli jesteś prawdziwym numizmatykiem, wiedza jak prawidłowo czyścić miedziane monety pomoże ci utrzymać rosnącą kolekcję w idealnej kolejności.

Delikatne metody czyszczenia

Najbardziej delikatny typ mycie miedzi - woda destylowana. Moneta musi być zanurzona przez kilka dni w wodzie, gdzie może być pokryta zielonymi płatkami. Muszą być czyszczone za pomocą drewnianej wykałaczki lub szczoteczki do zębów z miękkim, naturalnym włosiem.

Nieco bardziej agresywnym rodzajem leczenia jest amoniak. Aby to zrobić, monetę przeciera się bawełnianym wacikiem zwilżonym roztworem amoniaku, a następnie myje w wodzie z mydłem.

Można również gotować na oleju. Na początek upewnij się, że nie ma w nim cyny ani innych metali o niskiej temperaturze topnienia.

Aktywne czyszczenie

Bardziej rygorystyczny rodzaj oczyszczania miedzianej monety można uznać za użycie następującej mieszaniny: kwas szczawiowy - 1 g, alkohol etylowy - 5 ml, terpentyna - 4 ml i woda - 1 ml. To rozwiązanie należy wymieszać i nanieść szmatką na czyszczoną powierzchnię.

Jak czyścić stare monety miedziane? Mimo wszystko muszą być traktowane bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić. Od czasów starożytnych znany jest przepis - "mąka z octu". Do jego przygotowania potrzebne są tylko dwa składniki: mąka i ocet stołowy. Ciasto wykonuje się bezpośrednio przed czyszczeniem. Następnie nakłada się ją na medianę i pozostawia do wyschnięcia. Następnie oczyść szczotką lub szmatką.

jak czyścić stare monety miedziane

Jako "zmiękczacz" zanieczyszczeń można użyć heksametafosforanu sodu. Jest to sól, którą należy rozpuszczać powoli i mieszając, gdy jej szklista tekstura przylega do naczynia. Na zimno nie jest więc tak aktywna, aby osiągnąć lepszy wynik, musi być podgrzana do 60-80 stopni.

Agresywne środki czyszczące

Co jeszcze można czyścić monety ? Użyj Trilon B. Ale należy go stosować bardzo ostrożnie, ponieważ po czyszczeniu zamiast monety z miedzi i niklu może pojawić się przed tobą różowy miedziak z głębokimi pieczarami. Trilon-B jest odpowiedni tylko wtedy, gdy masz czystą próbkę miedzi.