Sztućce wykonane z różnych materiałów - szkło, ceramika, stal nierdzewna, złoto, srebro lub tańsze stopy. Melchior zajmuje pośrednią niszę między metalami szlachetnymi i zwykłą stalą. Stop przypadkowo wymyślony przez Chińczyków, zyskał ogromną popularność w czasie na świecie. Co zasłużył sobie na taką chwałę, jakie są jej właściwości i jak czyścić melchiora?

Zalety i właściwości niklu srebra

Wytrzymałość tego materiału przewyższa srebro i jest łatwo przetwarzana, zarówno w stanie gorącym, jak i zimnym. Nie podlega korozji i jest bardzo odporny na wilgoć, co czyni ten stop prawie idealnym do produkcji zastawy stołowej. Miedź i nikiel są metalami korzystnymi dla ludzkiego ciała. Woda, w której trzyma się kilka godzin srebra niklowego, z regularnym myciem, pomaga pozbyć się chorób skóry.

Jak czyścić srebro niklowe?

Zestawy naczyń wykonane z tak dobrego materiału służą przez wiele lat, bezpiecznie przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nie wymaga tak uważnej uwagi, jak srebro. Dodaj odrobinę zwykłego produktu do wody i zmywaj naczynia bez gąbki, tylko rękami. Jeśli zacznie blaknąć, spróbuj wyczyścić go pastą do zębów lub odczynnikami, które może przygotować zwykła gospodyni domowa.

Jak czyścić srebro niklowe?

  1. Do jednego litra wody należy dodać łyżkę soli i pokruszoną muszlę z dwóch kurzych jaj.
  2. Włóż wszystkie składniki do rondla i zagotuj wodę.
  3. Umieść swoje srebrne przedmioty w wodzie na 15 sekund.
  4. Wytrzyj naczynia wełnianą lub szmatką.

Tak prosta metoda pomoże utrzymać nasze produkty ze stopów w dobrej formie przez długi czas.

Wiele przedmiotów ze srebra niklowego pokryto srebrem. Jeśli na ich powierzchni powstają plamy wilgoć następnie umyj je ciepłym roztworem octowym. Nie używaj środków czyszczących zawierających chlor! Przyspiesza proces utleniania, a srebrna powłoka natychmiast ciemnieje. W sklepach jubilerskich dostępne są specjalne gotowe narzędzia srebrne czyszczenie które nieźle pomagają w doprowadzeniu ich do dobrego wyglądu. Nie przechowuj naczyń z niklu srebra w pobliżu chemii gospodarczej. Do tego są specjalne piękne przypadki. Po umyciu spłucz przedmioty pod bieżącą wodą i wytrzyj czystą szmatką.