Wilgoć w mieszkaniu jest przyczyną reakcji alergicznych, chorób układu oddechowego, ogólnego osłabienia organizmu. Ponadto zapach wilgoci w mieszkaniu jest bardzo nieprzyjemny i jest słabo zamaskowany odświeżaczami powietrza lub zapachami. W pomieszczeniach o szczególnie wysokim poziomie wilgotności ściany pokryte są pleśnią, a nawet ubraniami w szafach.

Dlaczego w apartamencie pojawia się wilgoć?

Przyczyny zawilgocenia mogą być następujące:

  1. Jedną z głównych przyczyn pojawienia się wilgoci w obszarze mieszkalnym są błędy w konstrukcji i dekoracji pomieszczeń, takie jak brak wentylacji lub nieukończonych skrzyżowań.
  2. Czasami zalanie piwnicy może powodować zawilgocenie mieszkań na pierwszym i drugim piętrze. Przy słabej wentylacji wilgoć może "wychwycić" wyższe piętra.
  3. Niewłaściwa instalacja sprzętu w domu może zablokować główne otwory wentylacyjne, co powoduje zawilgocenie mieszkań poniżej podłóg.
  4. W budynkach z ceglanymi ścianami przyczyną może być naprawa przy użyciu materiałów szczelnych, takich jak dekoracyjne sufity. Tapeta winylowa, niedrogie plastikowe okna z dwoma lub trzema podwójnymi szybami, tanie podwieszane sufity - a pomieszczenie to hermetycznie zamknięte naczynie z powoli gromadzącą się wilgocią.

Przyczyny wzrostu wilgotności będą wskazywać, jak pozbyć się wilgoci w domu. Można się dowiedzieć, czy wilgoć wnika z zewnątrz, czy pojawia się w mieszkaniu, używając starej metody znanej naszym dziadkom i babci. Aby to zrobić, dociśnij kawałek gładkiego szkła do ściany na chwilę. Jeśli kropelki wody pozostają na szkle, oznacza to, że przenika on na zewnątrz, "przesączając się" przez ściany.

Przed usunięciem wilgoci w mieszkaniu warto również przejść przez sąsiadów i dowiedzieć się, czy mają podobne problemy. Jeśli tak, to najprawdopodobniej występują błędy w dekoracji domu lub podczas budowy (w tym system wentylacji). Jeśli podobne problemy występują tylko w jednym mieszkaniu, powody należy szukać w samym mieszkaniu.

Odpowiedź na pytanie, jak usunąć wilgoć w domu, nie może być jednoznaczna. W domach prefabrykowanych powietrze jest zwykle suszone, a pojawienie się wilgoci i pleśni często wskazuje na nieszczelności w systemie zaopatrzenia w wodę. W domu murowanym wysoka wilgotność jest zjawiskiem standardowym, ale poziom wilgotności nie powinien przekraczać 60% i nie powinien przyczyniać się do powstawania pleśni. W domu z cegły lepiej jest korzystać z okien drewnianych, często przewietrzać mieszkanie i pamiętać o włączeniu kaptura do kuchni podczas gotowania.

Jak usunąć wilgoć w mieszkaniu?

Jeśli przyczyna zawilgocenia może zostać wyeliminowana poprzez zmianę rozmieszczenia mebli, uwolnienie odpływu wentylacji lub poprawną naprawę, problem zostanie rozwiązany stosunkowo szybko. W przypadku, gdy nie można znaleźć przyczyn wilgoci i nie ma ochoty wdychać ciężkiego nasyconego powietrza, można zastosować jedną z następujących metod:

  1. Urządzenia termiczne. Wysusz powietrze w grzejnikach mieszkaniowych. Dobra opcja na zimę i zimno jak usunąć wilgoć w domu apartamenty, ale w dobrze ogrzanym pomieszczeniu dodatkowe źródło ciepła może tylko przynieść szkody.
  2. Osuszacz powietrza Urządzenia te zwalniają właścicieli z problemów z wilgocią szybko i sprawnie. Jedyną cechą pracy jest nierównomierne "suszenie" powietrza w pomieszczeniu. W budynku mieszkalnym będzie trzeba zainstalować wiele urządzeń.
  3. Chemikalia. Niektóre firmy produkują produkty obniżające wilgotność o wyróżniających się nazwach, na przykład "Stop Moisture" firmy Henkel. Zwykle nie są również absorbujące i pochłaniające wilgoć.