U miłośników żółwi domowych najbardziej popularnym gatunkiem jest słodkowodna czerwonolica lub, jak to jest również nazywane żółwiem o żółto-brzusznym. Jest bezpretensjonalny i świetnie nadaje się do pozostania w domu. Jednak powinieneś wiedzieć, jak właściwie dbać o tego gada i jakie warunki należy stworzyć dla jego długiego życia. Jeśli zapewnisz niezbędną opiekę, to czerwonobrzuchy żółw może żyć 20-40 lat.

Czerwonoskóre żółwie mają jedną ważną cechę, że każdy, kto chce mieć zwierzę w domu, musi wiedzieć. Przez większość czasu żółw czerwonolicy spędza w wodzie akwarium. Dlatego woda powinna być czysta i ciepła przez cały czas. Ale podobnie jak woda, żółwie potrzebują ziemi. W tym samym czasie w tym miejscu powinno być ciepło i powinno padać promieniowanie ultrafioletowe.

Czasami właściciele nie zapewniają tych warunków dla swoich zwierząt domowych z powodu niewiedzy, która może powodować choroba a nawet śmierć żółwia. Rzeczywiście, w brudnej wodzie szybko rozwijają się różne infekcje, przy braku ciepła i promieni UV, żółw nie wchłania wapnia i zaczyna boleć, a jego skorupa staje się zakrzywiona.

Rzućmy okiem na to, jak powinna wyglądać żółw czerwonolica i ile może żyć bez wody.

Opieka i utrzymanie żółwia czerwonobrzucha

Wielu właścicieli zastanawia się, czy żółw czerwonobrzuchy może żyć bez wody. Z natury żółwie czerwono-żółwiowe to gady wodne, które potrzebują suchego lądu, aby odpocząć i ogrzać się. Karmią się również wodą. Dlatego na lądzie żółw może spędzić nie więcej niż dwa lub trzy dni bez szkody dla zdrowia. Co więcej, istnieje pewna zależność: im młodszy jest żółw, tym mniej czasu powinien on wydawać na ziemi, ponieważ młode osoby bez wody mogą szybko umrzeć.

Duże akwaterrarium o pojemności do 150 litrów jest niezbędne do utrzymania żółwia czerwonolicy. Istnieje błędna opinia, że ​​małe akwarium wystarczy na mały błąd. Ale musimy pamiętać, że żółw rośnie szybko i aby pływać i swobodnie odwracać żółwia w wieku, na przykład, 10 lat, potrzeba znacznie więcej miejsca niż młody człowiek. Dlatego w akwarium grubość wody nie powinna być mniejsza niż 40-50 cm.

Woda w akwaterrarium powinna być regularnie zastępowana przez 30-40% całkowitej objętości. Zainstaluj filtr w akwarium, który pomoże utrzymać wodę w stanie czystym, ponieważ żółw czerwonolicy to wielki bałagan. Ponadto konieczne jest zainstalowanie nagrzewnicy w akwarium, aby utrzymać temperaturę w granicach + 22-28 ° C. Jeśli temperatura spadnie poniżej +20 o C, żółw stanie się ospały, przestanie jeść i może zachorować.

Nie zapomnij wyposażyć wyspę sztucznego sushi w akwaterrarium, które jest tak niezbędne dla żółwia czerwonolicy. Możesz go kupić w sklepie lub zrobić sam. Jednocześnie pamiętaj, że wyspa powinna być wystarczająco pochyła i antypoślizgowa, aby żółw mógł się swobodnie wydostać. Taka wyspa powinna być wystarczająco duża: do 25% całkowitej powierzchni akwarium. A jedna jego część powinna wpaść do wody.

Ile może żółw czerwonolicy bez wody1

Czasami w akwaterrariach wyposażona jest dwupoziomowa wyspa: jej górna część znajduje się nad powierzchnią wody, a dolna część znajduje się na takim poziomie pod wodą, aby głowa żółwia znajdującego się na niej znajdowała się ponad poziomem wody.

Wyspa lądowa powinna być ogrzewana lampą UV: temperatura na niej powinna być o około 10 ° C wyższa niż w wodzie. Nie należy umieszczać lampy zbyt nisko nad wyspą: żółw może się poparzyć przez przegrzanie. Ponadto taka lampa musi być chroniona przed wilgocią i parą wodną.

Jak widać, odpowiedź na pytanie, czy czerwonolica może być trzymana bez wody, jest tylko negatywna. Gady słodkowodne potrzebują zarówno wody, jak i ziemi.