Szynszyle są popularnymi zwierzętami domowymi, które wymagają starannej opieki. Gryzonie powinny otrzymywać odpowiednie odżywianie, w przeciwnym razie mogą występować różne choroby. Wiele chorób szynszyli jest skutecznie leczonych, jeśli zostaną wykryte na czas.

Choroby szynszyli i ich leczenie

Bez względu na chorobę konieczne jest przestrzeganie ogólnych zasad dotyczących opieki nad chorym zwierzęciem. Ważne jest, aby wiedzieć, jakie są choroby szynszyli i ich objawy, a także główne metody leczenia:

  1. Większości chorób towarzyszy utrata apetytu, ale to nie oznacza, że ​​gryzoń powinien pozostać bez jedzenia. Specjaliści zalecają karmienie za pomocą pipety lub strzykawki bez igły. Podawaj jedzenie dla zwierząt w stanie pastowatym.
  2. Ważnym warunkiem jest utrzymanie równowagi wodnej, więc jeśli szynszyla odmawia wody, należy ją podlać za pomocą pipety lub strzykawki. W przypadku biegunki zaleca się stosowanie roztworu izotonicznego, który znajduje się w vetaptek, a także można wykonać go samodzielnie, dodając 1 część łyżki soli do 250 ml wody.
  3. W diecie na chorobę szynszyli powinno być więcej witamin, więc najlepiej jest kupić specjalny kompleks witamin i dodać go do paszy.
  4. Ważne jest, aby klatka zwierzęcia była czysta, a także aby umyć podajnik i miskę do picia.

Zaparcia w szynszyli

Podobny problem występuje niezwykle rzadko i świadczą o tym małe, twarde odchody. Ponadto podczas badania brzucha można znaleźć trudne miejsca. Należy zauważyć, że zaparcie w przypadku szynszyli jest śmiertelną chorobą, ponieważ może spowodować pęknięcie ściany jelita. W większości przypadków obserwuje się go u ciężarnych samic i młodych zwierząt. Przyczyny infekcji obejmują: infekcję, złe odżywianie, brak wody, stres, brak ruchomości i hałas.

Leczenie zaparć w szynszyle zależy od tego, kiedy problem został wykryty. Jeśli minął nie więcej niż jeden dzień, możesz dać zwierzęcej świeżej trawy, więcej owoców i wody. Jeśli zaparcia utrzymują się przez kilka dni, musisz rozpocząć leczenie. Najlepszym lekarstwem w tym przypadku jest Regulax. Należy dodać do wody trzy krople na 0,5 litra. Jeśli nic nie pomoże, skontaktuj się z weterynarzem.

запор у шиншиллы

Lishay w szynszyli

Jeśli znajdziesz na skórze łyse i łuszczące się obszary, musisz użyć specjalnych narzędzi. W wielu aptekach weterynaryjnych można znaleźć lek " Vakderm ", Który jest sprzedawany w ampułkach i wstrzykiwany domięśniowo. Aby leczyć deprawację z szynszyli, rozważ następujące zasady:

  1. Użyj strzykawki insulinowej, która wstrzykuje się w udo. Zatrudniać lek w drugim oddziale.
  2. Najlepszy czas na zdjęcie to poranek. Zacisnąć udo dwoma palcami i wejść do igły w sposób płytki, aby uniknąć dotarcia do kości.
  3. Powtórzyć szczepienie powinno nastąpić za dwa tygodnie. Po wstrzyknięciu organizm zwierzęcia otrzymuje ochronę przed deprywacją przez rok.
лишай у шиншиллы

Ścięgna pododermatitis

Ta choroba rozwija się u zwierząt, które żyją w komórkach z podłogą z siatki. Zaleca się okresowe sprawdzanie podeszew kończyn tylnych, na których mogą pojawić się pęknięcia, w których może dojść do zakażenia gronkowcem. Objawy i leczenie chorób szynszyli - informacja jest ważna dla właścicieli gryzoni, ponieważ niektóre choroby są śmiertelne. Jeśli wykryte zostanie zapalenie pododermiczne, konieczne jest natłuszczenie stóp za pomocą "Dermozolone" lub "Streptocide". Przeprowadzić smarowanie dwa razy dziennie przez kilka dni, aż do całkowitego zniknięcia chorób.

пододерматит шиншилл

Przeziębienia w szynszyli

Rzadkie, ale możliwe, są przeziębienia, które rozwijają się z powodu hipotermii lub dostania się do przeciągu. Obecność choroby potwierdzą takie objawy: ciężki oddech, kichanie i mokre nozdrza. Dowiedziawszy się, jak pomóc szynszyli w przeziębieniu, warto zwrócić uwagę na potrzebę stosowania antybiotyków w postaci zastrzyków. W większości przypadków czas leczenia wynosi pięć dni. Preparat powinien zostać wybrany przez weterynarza.

Szpinak szynszylowy

Przedstawiona choroba wiąże się z zębami i występują dwa rodzaje chorób: gdy zwierzę ma ostre krawędzie zębów trzonowych lub gdy siekacze rosną nieprawidłowo. Takie patologie występują w trzecim roku życia i mogą być dziedziczone. Główną przyczyną slobberingu jest niewłaściwa struktura szczęk. Po pewnym czasie ostre zęby zaczynają uszkadzać wewnętrzną jamę jamy ustnej, tym samym zwiększając wydzielanie śliny, stąd nazwa choroby.

Kiedy ślinisz się, powinieneś skonsultować się z lekarzem. Pod znieczuleniem specjalista tnie ostre krawędzie zębów za pomocą wiertarki, łamie je i wyostrza. Wydłuża to życie zwierzęcia przez sześć miesięcy, a następnie krawędzie będą ponownie rosnąć. W przypadku zaburzeń wzrostu siekaczy, ich lekarz przecina je szczypcami tnącymi. Pomoże to tylko przez kilka miesięcy. Zęby będą rosły normalnie, nie będzie ich więcej i istnieje ryzyko, że zwierzę umrze z wyczerpania.

слюнявка у шиншиллы

Choroby szynszyli - gryzienie wełny

Zdarzają się przypadki, gdy gryzonie na sobie lub ich krewnych przegryzają skrawki wełny. Częściej występuje z powodu stresu, na przykład po transporcie, podczas sadzenia innego zwierzęcia lub ciąży. Jeśli szynszyla gryzie wełnę po bokach, lepiej zasadzić zwierzę i przykryć klatkę ciemną szmatką. Kiedy pięć dni później gryzoń zachowa się spokojnie, oznacza to, że wkrótce futro będzie rosło. Jeśli problem nie minął, powodem może być brak witamin i zaleca się, aby szynszyla była bardziej nasycona. Jeśli nie ma wyniku, zaleca się skonsultować z lekarzem.

болезни шиншилл выгрызание шерсти

Urazy w szynszyli i ich leczenie

Zwierzę może zostać ranne fizycznie przez upadek, nieudany skok lub walkę. Takie choroby szynszyli nie powinny być traktowane niezależnie.

  1. Częściej rany powstają na głowie, uszach, plecach, brzuchu i bokach. Miejsca uszkodzenia powinny być traktowane nadtlenkiem wodoru lub smarowane " Levomekolym ".
  2. W przypadku stwierdzenia złamania najlepiej skontaktować się z lekarzem weterynarii w celu ustalenia dokładnej lokalizacji urazu. Po pęknięciu opona jest nakładana przez tydzień i pół. Należy pamiętać, że szynszyle mogą obgryzać złamaną kończynę, więc trzeba dać zwierzętom znieczulenie, aby stopa nie przeszkadzała. Jeśli szynszyla jest chora i ma otwarte złamanie, wówczas łapa musi zostać całkowicie usunięta.
  3. Aby znieczulić rany " Lidokaina "W postaci sprayu lub zastrzyku. Po operacji na tydzień zwierzę potrzebuje antybiotyków, aby uniknąć infekcji i infekcji.