Kiedy zwierzę jest chore, staje się naprawdę przerażające. Niestety, najdokładniejsza opieka nie może zagwarantować, że nie będziesz musiał stawić czoła leczeniu zwierzęcia. Każde zwierzę domowe może zachorować, żółw nie jest wyjątkiem. Przyjrzyjmy się bliżej, na jakie choroby cierpią żółwie i jak można im pomóc.

Choroby i leczenie żółwi czerwonobrzuchych

Najczęstszą chorobą żółwi czerwonawych jest zapalenie płuc. Eksperci nie zalecają trzymania tych egzotycznych zwierząt poza akwarium. Właściciele żółwi czasami pozwalają jej chodzić po mieszkaniu, myśląc, że będzie to przydatne dla zwierzaka. W rzeczywistości może być bardzo niebezpieczny, ponieważ gady mogą dostać się do przeciągu i przeziębić się. Dotyczy to położenia terrarium, spróbuj umieścić go tylko w miejscu chronionym przed wiatrem i przeciągiem.

  1. Jeśli zauważysz, że zwierzę jest powolne, źle jedzące lub całkowicie porzucone, prawdopodobnie jest pod wpływem zapalenia płuc. W akwarium gad tylko unosi się na powierzchni, po prostu nie działa. Prawdopodobnie twój domowy zwierzak został przechłodzony. Istnieją dwa sposoby leczenia.
  2. Tradycyjna metoda leczenia polega na wstrzyknięciu domięśniowym. Należy pamiętać, że zwierzę powinno być leczone tylko pod nadzorem weterynarza. Samoleczenie może kosztować życie zwierzęcia. I nie zapominaj o ważnym punkcie: kiedy obliczysz ilość lekarstwa na wagę żółwia, musisz odjąć wagę muszli (do tego wystarczy podzielić całkowitą wagę na pół).
  3. Niektórzy właściciele żółwi boją się stosować leki i stosować metody tradycyjnej medycyny. Jeden sposób opiera się na łaźniach parowych. Musisz przygotować wywar z rumianku. Następnie należy nieco rozgrzać bulion i przytrzymać żółwia przez jakiś czas. Uważaj na temperaturę pary: nie powinno palić ręki. Teraz przygotowujemy ciepłą kąpiel. W stosunku 1: 3 rozcieńczamy bulion z rumianku w wodzie, temperatura powinna wynosić około 30 ° C. Weź żółwia kąpiel leczniczego powinna być około godziny.

Choroby oczu czerwonobrzuchych żółwi

Stale obserwuj zwierzę. Rozejrzyj się wokół oczu. Jeśli zauważysz grudkę powiek, nadmierne wyładowanie z oczu, czerwony kolor błony śluzowej, koniecznie udaj się do specjalisty.

W leczeniu chorób oczu, żółwie czerwonobrzuchy muszą być trzymane na lądzie. Leczenie dotkniętej śluzem jest niezbędne w weterynarii. Mogą to być antybiotyki lub sulfonamidy. Weź czystą kąpiel w temperaturze 28 ° C powinna być raz dziennie przez kilka godzin. Woda musi być absolutnie czysta. Leczenie jest przeprowadzane do czasu potwierdzenia przez lekarza weterynarii.

Choroby skorupy żółwi czerwonobrzuchych

Objawem choroby żółwia domowego jest miękka w dotyku skorupa, powolne zachowanie i słaby apetyt. Najczęstsze objawy wynikają z braku światła ultrafioletowego, słabej absorpcji wapnia i witaminy D3.

Aby wyeliminować takie problemy, codziennie organizuj swoje napromienianie lampami UV. Taką lampę można kupić w sklepie zoologicznym. Aby leczyć tę chorobę czerwonobrzuchy żółwie w codziennej diecie muszą być obecne surowe ryby, najlepiej z małymi kośćmi. Dodaj suplement diety w postaci wapnia i witamin. choroby żółwi i ich leczenie

Choroby skorupy żółwi są niebezpieczne, a ich leczenie powinno odbywać się pod nadzorem specjalisty. Szczególnie szybko warto zareagować, jeśli zwierzę odłączy napalone płytki od skorupki. Przy aktywnym wzroście zjawisko to jest dopuszczalne, ale z wiekiem może wystąpić tylko wtedy, gdy zawartość gada jest niepoprawna. Zapobieganie chorobie i jej leczenie przez żółwie czerwonobrzuchowe oznacza ostrożną opiekę. Dotyczy to diety. Być może takie naruszenie jest konsekwencją wysychania. Zapewnienie oderwania mogą grzyby lub niebiesko-zielone algi.