Egzotyczne ptaki królewskie hodowla i pielęgnacja perliczek w domu tolerują z łatwością. Perliczka bardzo kocha wolność, ale mimo to łatwo jest przystosować się do domu, dacza, nie wymagając drogiego kurnika, dużych kosztów pieniężnych za paszę, czas i pracę.

Jak utrzymać perliczkę w domu?

Hodowla i utrzymanie perliczki w domu jest bezpośrednio związane z warunkami klimatycznymi w regionie, w którym się znajdują. Istnieją trzy główne systemy, które są wykorzystywane do rozwoju i hodowla ten ptak:

 1. Chodzić. W ciągu dnia perliczki pasą się na ogrodzonych terenach, w nocy trafiają do kurników. Padok jest wyposażony w pastwisko i pokryty baldachimem.
 2. Podłoga. Perliczka jest trzymana w pomieszczeniach bez okien, z osłoniętą podłogą, wyposażona w sztuczne oświetlenie, wentylacja z filtrami. Specjalne wymienniki powietrza utrzymują letnią temperaturę w temperaturze + 18 ° C, zimą - poniżej + 12 ° C, podczas chodzenia ptaka z solarium.
 3. Komórkowy. Zawartość perliczek w klatkach jest korzystniejsza dla pozostałych dwóch, ale jest mniej rozwinięta. Z jego pomocą łatwiej jest wybrać prace hodowlane i hodowlane, sztuczne zapłodnienie, zwiększyć wydajność.
как содержать цесарок в домашних условиях

Klatka dla perliczki

Niektórzy naukowcy doszli do wniosku, że zawartość perliczki w komórkach w domu przyczynia się do najszybszego dojrzewania płciowego warstw, zwiększenia produkcji jaj, ale mniejszej masy jaj. Przy rozcieńczeniu komórek zwiększa się ilość żywej perliczki i zapewnia jej lepszą ochronę. Komórka stosowana w przypadku świnek morskich jest dziana z metalowej siatki, jej wymiary są następujące:

 • długość 2000 mm;
 • szerokość 450-500 mm;
 • wysokość 500 mm.

Przestrzeń wewnątrz można podzielić na 4 oddzielne gniazda. Z przodu klatki ustawione są zakotwiczone koryta i kanały wodne, podłoga jest wykonana pod nachyleniem, tak aby jaja do zbierania były zbierane w specjalnie zainstalowanych tacach. Pionowy układ komórek pozwala na ich układanie jeden na drugim, dzięki czemu można zaoszczędzić dużo miejsca.

клетка для цесарок

Zawartość perliczki w domu w zimie

Odporny, nie bojący się mrozu perliczki doskonale tolerują mróz, hodowlę i trzymanie w domu tego ptaka zimą nie jest szczególnie trudne. Ptaki z łatwością wytrzymują duże mrozy, nawet do -40-50 ° С, nawet w nieogrzewanym pomieszczeniu, najważniejsze jest wyposażenie ich w kurtyny, tak aby nie osadzały się na zimnej podłodze. Zawartość perliczek w zimie, nawet z ich wysoką odpornością, jest jeszcze lepiej zorganizowana w następujący sposób:

 • urządzić dla nich pokój wyposażony w małą kuchenkę lub grzejnik, wentylację, oświetlenie;
 • Ustaw grzędy na wysokości 60-80 cm od podłogi;
 • wyposażyć w mieszkaniach miejsce do jedzenia i picia;
 • w diecie znajdują się różne "gadżety" w postaci odpadków mięsnych, fermentowanych produktów mlecznych, olej rybny ziarno i mieszanka paszowa;
 • chodzić ptaki tylko w temperaturze plus.

Kiedy wilczycy są przenoszone w domu?

Perliczka, będąc późno dojrzewającym typem ptaka, żyjącym w gospodarstwach domowych, zaczyna być przenoszona po osiągnięciu wieku ośmiu miesięcy (jest to standard), ale na początku tego procesu mogą mieć wpływ zarówno warunki utrzymania ptaka, jak i klimat w twoim regionie. Zdarzają się przypadki, gdy układanie jaj perliczek pojawia się od szóstego miesiąca życia, można to osiągnąć, dodając mieszankę paszową do diety i utrzymując ją w ciepłym pomieszczeniu. Dojrzewanie płciowe perliczek zbliża się do zimy, pod koniec lutego rozpoczyna się składanie jaj, ale wiosną zaczyna się pełno.

Kurczątko z perkalą w domu może zależeć od lokalizacji regionu, w którym są rozcieńczone, na proces ten może wpływać średnia dzienna temperatura i jak duży jest dzień świetlny. Ważnym czynnikiem jest zrównoważona dieta, ilość witamin uzyskanych przez perliczkę. Średnia zdolność do składania jaj przez ptaka waha się od 100 do 170 jaj rocznie. Intensywność przenoszenia jaj w różnych miesiącach może się zmieniać, ale maleje wraz z wiekiem.

Dbaj o perliczkę w domu

Odpowiadając na często zadawane pytanie o to, jak dbać o perliczkę w domu, należy od razu powiedzieć, że nie jest to trudne, w praktyce, jak zwykły kurczak. Główne zasady dotyczące opieki i utrzymania perliczek są następujące:

 • utrzymywanie ciepłej temperatury w kurniku;
 • wyposażenie mieszkania w perliczki w oświetlenie, aby utrzymać 16-godzinny dzień świetlny;
 • Regularne czyszczenie i dezynfekcja kurników lub klatek, wymiana ściółki odbywa się co najmniej raz w miesiącu, kiedy tylko jest to możliwe - częściej. Brud i pasożyty niekorzystnie wpływają na zdrowie ptaków;
 • codzienne mycie podajników i kielichów, dostępność świeżej żywności i wody do picia;
 • okresowe przycinanie skrzydeł. Podczas gdy perliczki są pisklętami, powinny przycinać falangę (na jednym skrzydle), dorosłe ptaki przycinają pióra, ta manipulacja uniemożliwi przelot ptaków perliczkowych poza ogrodzenie.

Co karmić perliczkę w domu?

Mało wymagająca hodowla i pielęgnacja perliczek w domu są łatwiejsze do zrozumienia niż niektóre inne rodzaje drobiu. Dieta perliczek nie powoduje trudności, większość z nich to zielone pokarmy, konieczne jest dodawanie do żywności zboża, kukurydzy, mieszanki paszowej, suplementów mineralnych. Ważne jest, aby pamiętać, że perliczki w domu są praktycznie wszystkimi warzywami warzywnymi: ziemniakami, cukinią, burakami, marchewką, kapustą, dynią, ale przynoszą największą korzyść farmie poprzez jedzenie chrząszczy Colorado, ślimaków, różnych owadów i robaków.

чем кормить цесарок в домашних условиях

Perliczka - hodowla w domu

Aby rozpocząć hodowlę perliczki, wybierz 4-6 samic i razem z wybranym samcem zapewnią im padok, ptaki nie będą się kojarzyć w kurnikach lub klatkach. Najlepszy wiek wybranych samic waha się od 8 do 9 miesięcy, samiec musi być nieco starszy. Proces kojarzenia następuje w pierwszych 10 dniach marca, trwa do maja, przez cały ten czas będziesz mieć zapłodnione jaja. Większość ekspertów pytana o to, jak podnosić perliczkę w domu, zaleca stosowanie inkubatora, wadą tego typu ptaków jest brak przywiązania warstw do gniazda.

Inkubacja perliczki w domu

W celu inkubacji należy wybrać jaja o tym samym rozmiarze i umieścić je w inkubatorze, ogrzewając do temperatury + 38 ° C. Jeśli urządzenie jest wyposażone w mechanizm do obracania jaj, a następnie umieść je ostrym końcem w dół, jeśli chcesz ręcznie obrócić jaja, umieść je w poziomie, zaznaczając je pisakiem po jednej stronie. Pierwszy obrót jaj jest wykonywany w ciągu 10-12 godzin, a następnie 6-8 razy dziennie, więc ich rozgrzanie ze wszystkich stron poprawia się, zarodki nie przylegają do skorupy i muszli. Wycofanie perliczki w inkubatorze w domu następuje w następującym trybie:

 • pierwsze 13-14 dni - temperatura + 37,8 ° C wilgotność 60%;
 • dalsze 10 dni - temperatura + 37,5 ° C wilgotność - 50%;
 • w dniach 25-26 pisklęta zaczynają dziobać skorupę, temperatura + 37,5 ° C, wilgotność - 96%;
 • pisklęta pojawiają się w dniach 27-28.

Perliczki

Choroby perliczki i ich leczenie mogą negatywnie wpływać na produktywność ptaków, dlatego bardzo ważne jest, aby z czasem zauważyć początek choroby. Do najczęstszych chorób dotykających perliczkę należą:

 • wirusowe (zakaźne) - rozwijają się, gdy bakterie dostają się do organizmu, a także, w obecności brudu, niskiej jakości paszy i wody pitnej;
 • Inwazyjne - są sprowokowane przez pasożyty;
 • niezakaźny - niestrawność spowodowana niestrawnością, nieżyt nosa;
 • choroby nóg - dna moczanowa, depozycja soli, są obserwowane z powodu tego samego rodzaju diety.
болезни цесарок