Naturalny miód kwiatowy to wspaniały produkt o charakterystycznym przyjemnym zapachu, niepowtarzalnym smaku i wielu właściwościach leczniczych. Pszczelarze oczywiście wiedzą, jak przechowywać miód. Ale w jaki sposób, gdzie i w jakich warunkach jest on przechowywany, aby ten wspaniały produkt nie utracił cennych właściwości?

Jak prawidłowo przechowywać miód?

Najlepiej przechowywać miód w ceramicznej, brzozowej kory, szklanym lub emaliowanym szczelnym pojemniku. Dobrze jest utrzymywać ten produkt pszczelarski w drewnianych daniach z buku, brzozy, lipy, planery lub cedru, naczynia wykonane z innych gatunków drewna nadają miodowi niepotrzebny i nietypowy smak i zapach. Możesz oczywiście przechowywać miód ze stali nierdzewnej, aluminium lub aluminiowych pojemników. Nie należy go przechowywać w naczyniach ocynkowanych lub miedzianych, a także w pojemnikach wykonanych z czarnego żelaza lub żeliwa.

Jak przechowywać miód w grzebieniu?

Aby zachować korzystne właściwości miodu w plastrze miodu przez dość długi czas, trzeba pokroić plaster miodu na małe kawałki i rozprowadzić je w czystych pojemnikach, szczelnie zamknąć pokrywkę. Można je zawinąć w celofan (tylko nie z polietylenu!) I umieścić je na półce w lodówce, gdzie nie ma zbyt niskiej temperatury, lub przechowywać je na półce szafki, stojąc w chłodnym i ciemnym miejscu.

Jak długo można przechowywać miód?

Dobry miód w odpowiednich warunkach może być przechowywany przez bardzo długi czas. W tym samym czasie miód nie traci swoich cennych właściwości, ale może krystalizować i ciemnieć. Miód, leżakujący ponad rok, dzięki fermentacji w swoich właściwościach leczniczych, znacznie przewyższa świeże odmiany, chociaż w pewnym sensie gorsze od nich pod względem wyglądu i zapachu.

Przechowywanie miodu: wybieraj mądrze

Miód powinien być przechowywany w czystych i suchych pomieszczeniach, a jeśli jest w szklanym pojemniku, to w ciemnych, ponieważ światło przyczynia się do pogorszenia jakości miodu. W ciągu zaledwie kilku dni miód stojący w świetle traci właściwości lecznicze. W pomieszczeniu, w którym przechowywany jest miód, wilgotność powietrza nie powinna być wysoka (nie wyższa niż 80%, a lepsza - 60%). Miodu nie należy przechowywać w pobliżu produktów, a tym bardziej innych substancji o silnym zapachu. Na przykład w pobliżu śledzi, kapusty kiszonej, ogórków kiszonych i tak dalej. Również w pokoju powinno być (w żadnym wypadku!) Bez substancji chemicznych, szczególnie aktywnych, o zapachu i lotności.

W jakiej temperaturze przechowywać miód?

Optymalna temperatura przechowywania miodu wynosi od 0 do + 10 ° C. Przy niższych lub odwrotnie, wyższych temperaturach w miodzie, wiele przydatnych aminokwasów, witamin i enzymów ulega zniszczeniu, chociaż miód traci swój charakterystyczny przyjemny zapach, ciemnieje, jego właściwości lecznicze są nieco osłabione. Zasadniczo zaleca się przechowywanie miodu w małych ilościach w lodówce w domu. Przez krótki czas produkt ten można również przechowywać w temperaturach ujemnych (do -20 ° C). Ogólnie rzecz biorąc, w warunkach przechowywania naturalny miód kwiatowy pozostaje przez długi czas bez zauważalnej utraty jego cennych właściwości.

O zmianach w wyglądzie miodu где лучше хранить мед

Mould w jakości miód nigdy się nie rozwija. Może być kwaśny tylko wtedy, gdy jest wypompowywany w niedojrzałym stanie lub jest przechowywany w pomieszczeniu o wysokiej wilgotności i podwyższonej temperaturze w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Należy rozumieć, że właściwości dietetyczne i lecznicze miodu w ogóle nie zmieniają się podczas krystalizacji, która zachodzi z upływem czasu w wieku miodu. Czasami podczas długotrwałego przechowywania grubsza warstwa może tworzyć się nad płynną masą. Dzieje się tak, gdy miód jest pompowany wcześniej i ma nieco zwiększoną zawartość wody. Może się to również zdarzyć przy dość długim przechowywaniu w pełni dojrzałego miodu, jeśli stała temperatura przechowywania przekracza 25 ° C. Aby rozpuścić krystaliczny miód, należy go ogrzać w łaźni wodnej, a temperatura wody nie powinna przekraczać 50 ° C.