Gorączka krwotoczna z zespołem nerkowym nazywana jest ostrą wirusową naturalną chorobą ogniskową, która charakteryzuje się kilkoma objawami:

 • gorączka;
 • ogólne zatrucie;
 • uszkodzenie nerek;
 • selektywne uszkodzenie naczyń krwionośnych;
 • rozwój zespołu zakrzepowo-krwotocznego.

Choroba ta jest również nazywana gorączką krwotoczną Dalekiego Wschodu, gorączką krwotoczną mandżurską, nefropatią ze skandynawskim zapaleniem nerek, krwotocznym zapaleniem nerek i tak dalej. Choroby te zostały spowodowane faktem, że pierwsze kompleksowe badania, które pozwoliły ustalić jego wirusowy charakter, zostały przeprowadzone na dalekim wschodzie Rosji w odległych latach 1938-1940.

Przyczyny choroby

W Europie patogenami i wektorami choroby są czerwone norniki, mysz polna, czerwono-szary nornik i domowe szczury. Wirus gorączki krwotocznej przenosi się z gryzoni na ludzi przez drogi oddechowe, czyli metodą kurzu powietrznego. Drugim sposobem transmisji wirusa jest kontakt z nośnikiem lub obiektami środowiska zewnętrznego, na przykład: słoma, siano, chrust i tym podobne.

Istnieje również ryzyko wystąpienia gorączki krwotocznej podczas jedzenia żywności, która nie została poddana obróbce cieplnej, jak również tych, które zostały zanieczyszczone nośnikami.

Ważne jest to, że wirus nie może przenosić się z człowieka na człowieka, dlatego kontaktując się z pacjentem, nie jest konieczne stosowanie bandaża z gazy i innych środków ochrony w obawie przed negatywnymi konsekwencjami w postaci gorączki krwotocznej.

Główne objawy gorączki krwotocznej

Średni czas inkubacji wynosi 21-25 dni, w niektórych przypadkach może wynosić od 7 do 46 dni. Na kilka dni przed wystąpieniem pierwszych objawów pojawienia się gorączki krwotocznej nerkowej, pacjent może odczuwać złe samopoczucie, osłabienie i inne prodromalne zjawiska. W pierwszych trzech dniach wystąpienia gorączki krwotocznej pacjent ma wysoką temperaturę. gorączka z zespołem nerkowym (38-40 ° C), któremu mogą również towarzyszyć dreszcze (w niektórych przypadkach), ból głowy, osłabienie i suchość w ustach . W początkowym okresie pacjent zostaje wyprzedzony przez syndrom "okapu" - zaczerwienienie skóry twarzy, szyi i górnej części klatki piersiowej. To z powodu porażki tych obszarów skóry symptom ma swoją nazwę.

W okresie gorączkowym, który następuje po pierwszym, temperatura osoby zakażonej nie zmniejsza się, a stan pogarsza się. Najczęściej od drugiego do jedenastego dnia choroby pacjenta niepokojący jest ból w dolnej części pleców. Jeśli nie pojawią się po piątym dniu choroby, lekarz ma wszelkie powody, by wątpić w diagnozę. Wiele z nich po pojawieniu się bólu powoduje częste wymioty, którym towarzyszy ból w jamie brzusznej. Emocjonalne popędy nie zależą od przyjmowania pokarmu i innych czynników, dlatego nie można go zatrzymać samemu. Podczas badania lekarz może obserwować suchość skóry na twarzy i szyi, spojówek i obrzęk górnej powieki. Wszystkie te objawy ostatecznie potwierdzają obecność choroby.

Ponadto u niektórych pacjentów mogą wystąpić ciężkie objawy HFRS:

 • zwiększona kruchość naczyń krwionośnych;
 • pojawienie się wybroczyny;
 • hematurgia brutto;
 • krwawienie z jelit;
 • siniaczenie w miejscach wstrzyknięcia;
 • krwotok w twardówki;
 • krwawienie z nosa .

Takie powikłania występują u nie więcej niż 15% zakażonych.

Najbardziej charakterystycznym objawem gorączki krwotocznej jest objawy gorączki nerkowej uszkodzenie nerek, które obserwuje się u wszystkich pacjentów. Objaw ten jest wykrywany za pomocą opuchlizny twarzy, pozytywną reakcją na badanie objawów Pasternack i pastowatych powiek.

W okresie uszkodzenia narządów temperatura pacjenta jest normalna, ale rozwija się azotemia. Pacjent zawsze chce pić, podczas gdy wymioty nie ustają. Wszystkim tym towarzyszy letarg, ból głowy i spowolnienie.

Od 9 do 13 dnia choroby wymioty ustają, bóle głowy również znikają, ale słabość i suchość w jamie ustnej utrzymują się. Pacjent nie martwi się już bólem w dolnej części pleców i brzuchu, z powodu którego powraca apetyt. Stopniowo, do 20-25 dnia, symptomy zmniejszają się i rozpoczyna się okres regeneracji.