Nosebleeds są częste. Mogą wystąpić z urazami nosa lub z szeregiem powszechnych chorób (na przykład nadciśnienie lub miażdżyca ). Bardzo często chora lub ranna osoba może się zdezorientować i nie znaleźć siły, aby zatrzymać krew, więc każdy z nas powinien wiedzieć, jak pomóc w krwawieniach z nosa.

Pierwsza pomoc w krwawieniach z nosa

Pierwsza pomoc dla krwawień z nosa to lista prostych działań, które pomogą zatrzymać uwalnianie krwi i sprawią, że późniejsza interwencja medyczna nie będzie wymagana. Jeśli zauważysz krwawienie, musisz natychmiast mocno przycisnąć skrzydła nosa palcami i lekko przechylić głowę do przodu. Więc mijacie krwawiące naczynie.

Czy masz pod ręką lód? Świetnie! Pomoże ci pomóc w krwawieniach z nosa. Umieścić go w zwykłej torbie celofanowej i szczelnie przyłożyć do mostka nosa. Możesz zamienić lód na serwetę zwilżoną w bardzo zimnej wodzie lub na zimny metalowy przedmiot.

Czy krew płynie dalej? Następnie potrzebujesz zwykłego medycznego bandaża, aby przeprowadzić awaryjną opiekę nad krwawieniem z nosa. Konieczne jest tamponowanie kanału nosowego. Wystarczy złożyć go słomką, dobrze wsunąć brzegi i włożyć do krwawiącej połowy nosa.

Jeśli taka pierwsza pomoc dla krwawienia z nosa nie pomogła, konieczne jest przyjęcie pigułki o dowolnym środku hemostatycznym. Może to być Vikasol lub Dicinon i iść na pierwszą pomoc.

Czego nie można zrobić z krwawieniami z nosa?

Należy pamiętać, że pierwsza pomoc dla krwawienia z nosa powinna być zapewniona bez zwłoki. Ale nigdy z tym:

  1. Wydmuchanie nosa - może to spowodować jeszcze większy wypływ krwi, ponieważ powstały skrzep wydmuchuje się podczas wydmuchiwania nosa.
  2. Przechylam głowę - w tej pozycji krew z nosa natychmiast zaczynają spływać z powrotem pomoc w krwawieniach z nosa ściana gardła bezpośrednio do przełyku.
  3. Aby owinąć przewody nosowe bawełną - jest to niezwykle trudne do usunięcia po całkowitym zatrzymaniu krwawienia.

Jeśli zauważysz, że krwawienie z nosa wystąpiło u dziecka, nie spiesz się natychmiast, aby zapewnić taką samą pomoc jak osoba dorosła. Najczęściej u niemowląt wynika to z tego, że oddychają suchym powietrzem, bardzo często wysadzają nos lub po prostu wybierają nos palcami. Wystarczy uspokoić dziecko i poprosić go przez 5-10 minut, aby pochylił się do przodu. To powinno pomóc.