Wysypka krwotoczna pojawia się, gdy naczynia krwionośne pękają, a czerwone krwinki opuszczają naczynia. W większości przypadków wysypka nie jest namacalna, z wyjątkiem zapalenia ścian naczyń krwionośnych. Wysypka krwotoczna różni się od innych podobnych wysypek, ponieważ nie znikają ani nie znikają po naciśnięciu. Pojawienie się wysypki jest spowodowane przyczynami jej pojawienia się, przy różnych chorobach może mieć różne rozmiary i kolory. Wysypka może mieć postać cienkich pasków, kropek lub dużych plamek czerwonych, purpurowych, liliowych, niebieskich lub czarnych. Małe wysypki nazywane są kamieniami, duże plamki nazywane są plamicą lub wybroczynami. Najczęściej występuje wysypka krwotoczna na nogach, co może utrudniać rozpoznanie, ponieważ taka lokalizacja jest charakterystyczna dla wielu chorób.

Niezależnie od ogólnego stanu i obecności innych objawów choroby, pojawienie się wysypki krwotocznej u dzieci i dorosłych wskazuje na potrzebę natychmiastowej hospitalizacji w celu udzielenia pierwszej pomocy i zidentyfikowania przyczyn wysypki.

Przyczyny krwotocznej wysypki

Przyczyną krwotocznej wysypki mogą być choroby dziedziczne i zakaźne, przyjmowanie sterydów, a także różne schorzenia wpływające na naczynia krwionośne. Zmiany wieku mogą również prowadzić do pojawienia się plam krwotocznych. Powszechną przyczyną krwotocznej wysypki u dzieci w wieku poniżej 5 lat jest ostra postać krwotocznego zapalenia naczyń, choroby mikronaczyń. Krwotoczne zapalenie naczyń, któremu często towarzyszy krwotoczna wysypka na nogach. Leczenie jest zalecane w zależności od ciężkości i postaci choroby. Z reguły dzieci podczas leczenia są obserwowane w klinice. Przy właściwym i terminowym leczeniu choroba ma korzystny przebieg.

Ponadto u dzieci pojawia się wysypka krwotoczna, dlatego należy wykluczyć choroby dziedziczne, takie jak hemofilia i choroba von Willebranda. Hemofilia charakteryzuje się pojawieniem się krwiaków podskórnych, a urazom towarzyszy rozległe krwawienie wewnętrzne i zewnętrzne. Głównie hemofilia dotyka mężczyzn. Choroba von Willebranda prowadzi do zwiększenia wrażliwości naczyń włosowatych, co powoduje pojawienie się krwotoku.

Tak poważnym chorobom jak amyloidoza, ziarniniak Wegenera, plamica małopłytkowa towarzyszą różnego rodzaju wysypki krwotoczne i wymagają natychmiastowego leczenia.

Hemosyderozie skóry towarzyszy również pojawienie się wysypki, która po pewnym czasie zmienia kolor z czerwonego na żółty lub brązowy.

Wśród chorób zakaźnych, które powodują wysypki krwotoczne u dzieci i dorosłych, najbardziej niebezpieczne są:

  • zakażenie meningokokowe charakteryzujące się twardymi erupcjami gwiaździstymi, w środku których mogą wystąpić oznaki śmierci tkanki. Wysypka krwotoczna na twarzy może być okropnym objawem ciężkiej choroby zagrażającej życiu pacjenta;
  • szkarlatynę, charakteryzującą się pojawieniem się krwawień punktowych podczas wyciskania skóry;
  • ukąszenia kleszcza mogą wywoływać gorączkę krwotoczną, której towarzyszą rozległe wysypki.

Gdy pojawia się wysypka krwotoczna, konieczne jest natychmiastowe skonsultowanie się z lekarzem i ograniczenie mobilności do diagnozy i hospitalizacji. W wielu przypadkach, w pierwszych godzinach po pojawieniu się wysypki, konieczna jest pierwsza pomoc, więc nie powinieneś marnować czasu na samodzielne leczenie. W przypadku wysypki krwotocznej u dzieci należy zachować szczególną ostrożność, nawet przy normalnym zdrowiu konieczne jest dostosowanie się do leżenia w łóżku przed przybyciem lekarza.