Zapalenie pęcherza jest stanem zapalnym błony śluzowej pęcherza moczowego. Według statystyk, około 40-50% wszystkich kobiet na świecie doświadczyło takiej choroby co najmniej raz w życiu. Wśród mężczyzn jest znacznie mniej powszechny. Tylko 5-6% mężczyzn zna tę chorobę. Fakt ten można łatwo wytłumaczyć anatomiczną strukturą męskich i żeńskich układów moczowo-płciowych, które mają znaczące różnice.

Osobnym rodzajem choroby jest krwotoczne zapalenie pęcherza moczowego. Choroba ta może być spowodowana przez różne patogeny, zarówno bakteryjne, jak i wirusowe. W niektórych przypadkach przyczyną może być ta choroba coli .

Choroba jest ostra i towarzyszy jej poważne uszkodzenie, zarówno błona śluzowa, jak i jej naczynia. Dlatego ostremu krwotocznemu zapaleniu pęcherza towarzyszą wydzieliny krwi.

Objawy krwotocznego zapalenia pęcherza moczowego

Objawy, których obecność pozwala na określenie krwotocznego zapalenia pęcherza u kobiet, są następujące:

 • gorączka niskiej jakości na początku choroby;
 • ciągłe bolesne wezwanie do oddawania moczu;
 • obecność krwi w moczu, po każdym oddawaniu moczu;
 • wysoki ESR we krwi, z ogólną analizą;
 • pojawienie się krwinek (leukocytów) w moczu.

Przyczyny krwotocznego zapalenia pęcherza moczowego

Jak już wspomniano powyżej, głównymi przyczynami krwotocznego zapalenia pęcherza są wirusy i E. coli. Ponadto może wystąpić z powodu:

 1. Uszkodzenie ciała kobiety przez substancje pochodzenia chemicznego, a także przez przedłużone nie opróżnianie pęcherza moczowego, co prowadzi do zaburzeń krążenia krwi w naczyniach znajdujących się w nim, powodując hemoroidalne zapalenie pęcherza.
 2. Wąski prześwit cewki moczowej z powodu istniejącego guza. Może to być mechaniczna przeszkoda, która uniemożliwia opróżnianie pęcherza w odpowiednim czasie.
 3. Zmniejszona kurczliwość samych ścian pęcherza, co jest następstwem zaburzeń w ośrodkowym układzie nerwowym.
 4. Pojawienie się różnych ciał obcych w świetle cewki moczowej, co prowadzi do uszkodzenia jej ścian i pojawienia się infekcji.
 5. Niezgodność higiena intymna , co może prowadzić do infekcji w pęcherzu.
 6. Zmniejszona odporność.

Leczenie krwotocznego zapalenia pęcherza

Dzięki korzystnemu przebiegowi choroby, powstałe krwotoczne zapalenie pęcherza u kobiet może zniknąć samoistnie w ciągu tygodnia. Ale nie należy lekceważyć leczenia, które jest przepisywane przez lekarza po badaniach laboratoryjnych i określaniu rodzaju patogenu. W niektórych przypadkach hemoroidalne zapalenie pęcherza może powodować anemię - w wyniku utraty krwi, która jest wydalana z moczem.

W większości przypadków leczenie hemoroidalne zapalenie pęcherza krwotoczne zapalenie pęcherza jest następujące:

 1. Zastosowanie antybiotyków. Stosowany w przypadkach, w których choroba ma etiologię bakteryjną.
 2. Pij dużo wody. Zwiększenie ilości zużytego płynu prowadzi do zwiększonej pracy układu wydalniczego, w wyniku czego niektóre mikroorganizmy są po prostu wypłukiwane z moczem.
 3. Leczenie ziołowe. W ostrym krwotocznym zapaleniu pęcherza często przepisywane są różnego rodzaju preparaty ziołowe, które zawierają zioła o właściwościach moczopędnych.
 4. Leki Vasioukreplyayuschie - angioprotectors.
 5. Wykluczenie z diety jakiejkolwiek żywności, która jest drażniąca dla ścian pęcherza.

Wszelkie zabiegi o charakterze rozgrzewającym w chorobie, takie jak krwotoczne zapalenie pęcherza, są przeciwwskazane, ponieważ ciepło powoduje zwiększone krążenie krwi.