Obwód głowy noworodka jest jednym z parametrów metrycznych, który jest pod stałym nadzorem lekarzy. Za pierwszym razem mierzy się przy urodzeniu, a następnie - przy każdej miesięcznej rutynowej kontroli dziecka.

W przypadku tego wskaźnika ocenia się tempo rozwoju mózgu i brak jakichkolwiek patologii. Tak więc, na przykład, duża objętość głowy może pośrednio wskazywać na rozwój małogłowie u dziecka lub wodogłowie . Oba stany patologiczne wymagają pilnej interwencji medycznej.


Jaki jest normalny rozmiar obwodu głowy?

Przy pierwszym pomiarze głowy noworodka w sali porodowej jego obwód wynosi zwykle 34-35 cm, co jest uważane za normę. Przez cały pierwszy rok życia niemowlęcia wskaźnik ten powoli, ale systematycznie rośnie, aw ciągu 1 roku obwód głowy okruchów wzrośnie o 12 cm.

Jak zmienia się rozmiar głowy?

Wiele matek interesuje się, jaki obwód głowy noworodka powinien być po 1 miesiącu, po 2?

W takich przypadkach istnieje pewna tabela, która wskazuje, w jaki sposób zmienia się obwód głowy wraz ze wzrostem wieku noworodka. Można zauważyć, że najbardziej aktywny wzrost głowy obserwuje się w pierwszych 4 miesiącach. W tej chwili ten parametr wzrasta średnio o 1,5-2 cm na miesiąc kalendarzowy i do tego czasu rozmiar głowy staje się równy pokryciu piersi, to znaczy, że ciało nabiera właściwych proporcji.

Wiek Rozmiar, cm
1 miesiąc 35-34
2 miesiące 37-36
3 miesiące 39-38
6 miesięcy 41-40
9 miesięcy 44-43
12 miesięcy 47-46
2 lata 49-48
3 lata 49-50
4 lata 51-50
5 lat 51-50

Aby niezależnie obliczyć średni obwód głowy noworodka w przyszłości, można użyć prostej formuły. Przy jej obliczaniu za punkt początkowy przyjmuje się 6-miesięczny wiek, w którym objętość głowy wynosi 43 cm, a jeśli trzeba znać stawkę przed półroczem, to odejmuje się 1,5 cm za każdy miesiąc, a po 6 miesiącach dodaje 0,5 cm za każdy miesiąc. miesiąc życia Ta metoda nie jest niezawodna, dlatego pozwala jedynie w przybliżeniu określić wartości.

Odchylenia od normy

Należy zauważyć, że parametr ten jest zwykle brany pod uwagę w połączeniu z innymi wskaźnikami rozwoju, ponieważ obwód głowy nie może być wykorzystywany jako parametr diagnostyczny osobno ze względu na fakt, że pewne odchylenia normy zwykle nie są uważane za patologiczne. Na przykład, jeśli jeden z rodziców w wieku niemowlęcym miał mały rozmiar głowy, dziecko może mieć ten sam rozmiar.

Jeśli jednak ten parametr znacznie przekracza granice normy, konieczne jest bliższe przyjrzenie się dziecku. Często wzrost objętości głowy może pośrednio wskazywać na rozwój patologii.

Tak więc, z wodogłowiem, wraz ze wzrostem obwodu głowy, sprężyny Stają się wypukłe, czoło duże, a kości czaszki nieco się rozchodzą. W tym samym czasie na głowie pojawia się wyraźna sieć żylna, Tabela obwodów głowy noworodka i rozwijać objawy neurologiczne.

W przeciwnym przypadku, gdy obwód głowy jest mniejszy niż norma (małe czcionki o małym rozmiarze lub całkowicie zamknięte), możemy założyć, że rozwija się małogłowie. Jednak diagnoza jest przeprowadzana wyłącznie przez lekarza po dokładnym badaniu. Główną metodą badań tych patologii jest USG.

Tak więc każda matka powinna znać normę wielkości głowy jej okruchów. W przypadku pojawienia się pierwszych podejrzanych objawów konieczne jest pilne skonsultowanie się z lekarzem, który przeprowadzi dokładne badanie i postawi odpowiednią diagnozę, zgodnie z którą leczenie jest przepisywane.