Technologia szynki kuchennej była znana w starożytnym Rzymie. Szynka to szynka wieprzowa. Nawet po lekkim wędzeniu musi zachować strukturę mięsa. W fabrykach szynka wytwarzana jest głównie z wieprzowiny, ale można też znaleźć produkty z kurczaka, indyka, a nawet wołowiny.

Skład i kaloryczność szynki wieprzowej

Szynka wieprzowa jest referencją gastronomiczną. Wartość kaloryczna szynka wieprzowa wynosi 278,5 kcal na 100 g produktu. Idealną kompozycją szynki wieprzowej jest wieprzowina i sól. Jednak wielu producentów dodaje szynkę i inne składniki. Daje im to możliwość poprawienia smaku, polepszenia koloru i zwiększenia objętości końcowego produktu, poprzez dodanie do szynki innego tańszego mięsa. Należy pamiętać, że po takich manipulacjach jakość szynki ulega pogorszeniu.

Szynka z kalorii wołowych

Dalej w kaloriach jest szynka wołowa. Zawiera 158 kcal na 100 g produktu. Podobnie jak wieprzowina, niektórzy producenci lubią zepsuć szynkę wołową, dodając do jej składu kawałki tańszego mięsa. Konieczne jest zbadanie składu produktu przed spożyciem szynki wołowej na żywność.

Szynka z kurczaka kalorii

Szynka kaloryczna z mięsa kurcząt jest znacznie niższa niż wieprzowina i wynosi około 150 kcal na 100 g gotowego produktu. Wynika to z faktu, że kurczak jest dietetyczny. Korzyści z szynki drobiowej zależą od jej składu. Tutaj także istnieją pozbawieni skrupułów producenci, którzy chcą zarabiać więcej i inwestować mniej. Dlatego przed zakupem należy zawsze zapoznać się ze składem produktu.

Szynka z kalorii

Szynka indyjska zawiera najmniej kalorii na 100 g produktu, tylko 84 kcal. Mięso z indyka jest nie tylko dietetyczne, ale zawiera także dużą ilość minerałów i witamin korzystne dla zdrowia. Mięso indyka może nawet zapobiec pojawieniu się komórek rakowych.