W koreańskiej prowincji Gyeongsangbuk-do miasto Andon znajduje się wioska etniczna Hahve. Został założony za czasów panowania dynastii Joseon i jest poświęcony tej epoce. Hahoe - integralna i cenna część Kultura koreańska , ponieważ odzwierciedla tradycje i zwyczaje wsi klanowych, które kwitły w czasach starożytnych.

Historia Hahoe

Osada została założona w 16 wieku za panowania dynastii Joseon. Sława na całym świecie wieś Hahwe otrzymała dzięki konfucjańskiemu naukowcowi Kyomasowi Ryu Un-Ryonowi i Soe Ryu Son-Ryonowi, którzy studiowali starożytną erę i wojnę Imzhin. Nazwa miejscowości wynikała z położenia geograficznego: obok płynie rzeka, która wijąc się, pochyla ją z trzech stron. W języku koreańskim "ha" oznacza "rzeka", a "xwe" oznacza zawrócić.

Hahve znana jest również z tego, że w 1999 roku została odwiedzona przez brytyjską królową Elżbietę. Od 2010 r. Wioska etniczna jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Układ miejscowości Haghwe

Osada powstała na piaszczystej równinie otoczonej malowniczymi górami i sosnami. Czyniąc tak, utrzymuje się w starym stylu architektonicznym, który ze względu na szybką modernizację Korei Południowej został utracony. Podczas wojny z Imzinami wioska Hakhve nie była poddana okupacji, dzięki czemu lokalne domy zachowały swój pierwotny wygląd.

Podczas budowy osady wykorzystano podstawowe zasady Feng Shui, więc zarysy wioski podtrzymywane są w formie lotosu. Teraz terytorium Hakhvy dzieli się na dwie części:

  • Namcheon (South Village);
  • Pukchon (Północna wioska).

Wiele lat temu po obu stronach wybudowano domy z dachówkami (hanoki), które należały do ​​rodów szlacheckich. W tym czasie proste budynki mieszkalne były zwykle wyposażone w strzechy. Niektórzy hanoki pracują dziś jako hotele, dzięki czemu turyści mogą zostać na noc.

Дом в деревне Хахве, построенный в стиле эпохи династии Чосон

W wiosce Haghwe znajduje się wiele domów, które zostały uznane za narodowy skarb kraju. Wśród nich:

  • Yangchjindan;
  • Chunghedan;
  • Hahve Namcheon;
  • Hahve Chuilzhje.

Do najbardziej znanych budynków należą szkoła konfucjańska Byeongsan i pawilon Wonjijeongsa. Oprócz starych domów, osada posiada wiele materiałów o wartości kulturalnej i historycznej.

Możliwości dla turystów

Wieś Haghwe znana jest z tego, że nadal odbywają się szamańskie rytuały Byeolsin-gut i Jeulbul Nori. Tutaj można również spotkać starożytne drewniane maski Haa, które są powszechnie używane na festiwalu Haah. Każda maska ​​ma swój charakter i status społeczny. Tutaj możesz wybrać maskę panny młodej, mnicha, głupka lub naukowca. Te niezwykłe egzotyki pamiątki są bardzo popularne wśród turystów. W prezencie można również wybrać drewniane figurki chansynov - postaci z bajek, które strzegą mieszkańców wioski.

Po przybyciu do wioski Haghwe warto również odwiedzić świątynię Yongmogak, w której znajduje się księga Jingbiroc, opisująca wojnę Imżinów z 1592 roku. Istnieje wiele innych starożytnych rękopisów, które są uznawane za narodowe skarby tego kraju.

Фестиваль масок в деревне Хахве

Jak dostać się do Hahoe?

Wioska etniczna znajduje się we wschodniej części kraju około 170 km od Seul . Najbliższe miasto na Hahoe to Andon, położone 14 km. To tutaj pociągi zatrzymują się kilka razy dziennie z Central City Terminal i stacji Dong Seoul Terminal w Seulu. Po drodze spędzają średnio 8,5-9,5 godziny.

Z Andon do wioski Haghwe można dotrzeć autobusem wycieczkowym lub taksówką. Cena za przejazd to nieco ponad 1 USD.

Фигуры чансынов, охраняющие деревню Хахве