Growbox to taki projekt szklarnie , której celem jest uprawa roślin za pomocą metody hydroponicznej. Ale ma pewne cechy w porównaniu z konwencjonalną szklarnią, którą należy wziąć pod uwagę przy jej wyposażaniu. Wielu plantatorów woli nie wydawać kosztu gotowego urządzenia, ponieważ growbox można wytwarzać ręcznie.

Jak zrobić growbox własnymi rękami?

Do produkcji domowych szafek przystosowanych do uprawy growbox, starych niedziałających lodówek lub jednostek systemowych. Ponadto korpus może być wykonany ze zwykłych arkuszy płyt wiórowych, zbierając z nich pudełko o wymaganym rozmiarze. Aby to zrobić, należy wyznaczyć jego szacunkowe parametry, które obejmują:

 • wysokość Przede wszystkim należy zdecydować o rodzaju roślin, które będą uprawiane w polu wzrostu. Od tego i będzie zależeć od wielkości zamierzonego ciała. Na przykład rośliny uprawne, takie jak rzodkiewka lub sałata, nie wymagają dużych rozmiarów, ale do uprawy kwiatów wymagane jest wysokie ciało;
 • szerokość i głębokość - zależy dokładnie od liczby doniczek z roślinami, które planujesz rozwijać w growbox.

Ponadto potrzebne będą następujące komponenty:

 • lampy fluorescencyjne ;
 • dwóch fanów;
 • przewody;
 • przełączniki;
 • termometr;
 • higrometr;
 • widły;
 • naboje;
 • folia.

Decydując się na rozmiary, możesz wybrać odpowiednią podstawę dla sprawy lub zrobić ją z arkuszy płyty wiórowej. Dno struktury powinno być wykonane z wyciętych kręgów, w które będą umieszczane doniczki. Wewnątrz przestrzeni jest przyklejona folią w taki sposób, że jej matowa część znajduje się na zewnątrz. Inną opcją byłoby użycie białej folii - oracal.

Schemat produkcji growbox obejmuje następujące punkty:

 1. System wentylacyjny . Może się różnić w zależności od rodzaju upraw, być naturalną i wymuszoną. W przypadku niektórych roślin wystarczy wywiercić kilka otworów w obudowie, przez które będzie krążyć powietrze. Chłodnice komputerowe mogą być instalowane w małych pudełkach. Wentylatory wkładają dwie sztuki: jedna idzie do strumienia powietrza, a druga - do odpływu.
 2. Oświetlenie Jest dostarczany za pomocą growling lamp. Aby zainstalować system przy użyciu jednej lub dwóch lamp fluorescencyjnych (ilość zależy od wielkości konstrukcji). Są one zamocowane na górze ściany lub na suficie obudowy. Ważnym punktem do rozważenia jest moc lampy i jej odległość od roślin. W tym przypadku konieczne jest utrzymanie optymalnych wskaźników, ponieważ zarówno wzrost, jak i brak oświetlenia niekorzystnie wpływa na rozwój upraw. Nadmiar doprowadzi do tego, że liście się palą, a brak - do ich złego rozwoju. Ponadto światło nie powinno przychodzić przez całą dobę, ponieważ rośliny potrzebują trybu nocnego. Można to osiągnąć za pomocą zegara, który włącza i wyłącza lampę we właściwym czasie.
 3. jak zrobić growbox własnymi rękami
 4. Temperatura i wilgotność . Bardzo ważnym niuansem jest pytanie: jaka powinna być temperatura w skrzynce wzrostu? Jeśli jest bardzo wysoka, spali rośliny. Ważne jest również przestrzeganie optymalnego systemu nawilżania, aby zapobiec gniciu upraw. Kontrola tych procesów pomoże Ci zainstalować termometr i higrometr wewnątrz growbox.

W związku z tym zrobienie hodowcy własnymi rękami nie jest szczególnie trudne. Możesz zrobić pożądany projekt ze wszystkimi funkcjami uprawy niektórych rodzajów roślin.