Mitologia Skandynawów jest interesująca ze względu na kolorowe postacie. Bóg Jeden jest kluczową postacią w starożytnych wierzeniach ludów północnych. Wojownik, szaman i wędrowiec to trzy dobrze znane hipostazy wszechświata. To on podróżuje przez 9 światów na potężnym ośmionożnym ogierze Sleipnire i wita poległych wojowników w jego sali Valhalla.

God One w skandynawskiej mitologii

Bardziej starożytna nazwa Odin (dr.scand. Óðin n ) to Wotan lub Vodan. Bóg jeden jest najwyższym panem dziewięciu światów drzewa Yggdrasil (oś światowa) i liderem Aesir, Walkirii, Wojowników Einheriewa. Jeden jest groźnym bogiem wojny, jest zwany bitwami i zwycięstwem, jest także wielkim mistrzem reinkarnacji. Skandynawowie wierzą, że Wszechwładca jest przebrany za starca lub wędrowca w ciemnoniebieskim płaszczu przeciwdeszczowym, z laską i kapeluszem, spotyka ludzi lub puka do ich domów - a błogosławieństwo bogów opuszcza kogoś, kto nie oddaje gościnnej gościnności.

Kiedy urodził się Bóg?

Nie wiadomo, kiedy urodził się pradawny bóg Od. Rodzicami Wotana są Asher Bir (syn pierwszego ludzkiego Buri) i mroźna olbrzymka Bestla - matka wszystkich Asów. Odin ma dwóch braci, Vili i Ve. Norweski naukowiec i podróżnik Thor Heyerdahl wierzył, że Bóg jeden był człowiekiem i żył 2000 lat temu na terytorium Azow (w Rosji). Badania oparto na islandzkiej sadze z XIII wieku, ale materialnych dowodów nigdy nie znaleziono.

Jak Bóg stracił oko?

Na obrazach suwerenny władca pojawia się z rozdziawioną pustką w prawym oku lub z bandażem zakrywającym oczy. Dlaczego Bóg jest jednooki? Vseotets zawsze dążył do poznania praw wszechświata i wszechświata, dla zdobycia świętej wiedzy zawarł umowę z gigantycznym Mimim, który strzegł mądrości. Jeden dał prawe oko do picia ze źródła. Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość - przeznaczenie bogów, ludzi, światów - wszystkie stały się przedmiotem wewnętrznej wizji Wielkiego. Lewe oko Odina zaczęło uosabiać Słońce, prawe opuściło się na dno studni Mimira - Księżyc.

kiedy Bóg urodził się sam

Bóg Jeden jest symbolem

Poświęcenie dla Najwyższego jest drogą do wiedzy. Bóg Jeden i runy są powiązane w mit o doprowadzeniu Wszech Ojca do poświęcenia się sobie - sobie. 9 dni i noce bez wody i jedzenia wisiała przybita włócznia. W stanie przejścia między życiem a śmiercią pan zobaczył w dziewięciu gałęziach popiołu 24 prawa wszechświata - 24 Święte runy i spadł na ziemię - tak urodził się Odyn Szaman. Inne symbole i cechy najwyższego boga:

 • Wrony Hugin i Munin - "myśl" i "pamięć" uosabiają "dodatkowe" oczy Odina. Każdego dnia ptaki latają po świecie i wracają, opowiadając o tym, co widzieli i słyszeli. Reprezentowane na ramionach Boga.
 • Wilki Gehry i Freka - "chciwi" i "żarłoczni" - satelici Wszechrosji. Może symbolizować kult wilków, który istniał w czasach starożytnych.
 • Gungnir - włócznia, która dokładnie trafia w cel. Wykonane z gałęzi świętego drzewa Yggdrasil.
 • Skidbladnir - statek z cienkich blach, zawierający dowolną liczbę żołnierzy, a jeśli to konieczne, złożony w kieszeni. Najbardziej szybkobieżny statek jest tworzony przez wykwalifikowanych mistrzów krasnoludków (skandalicznych gnomów) Brok i Sindri.
 • Slaynir jest ośmionożnym koniem Odyna, produktem bóg Loki .
 • Środa - dzień tygodnia poświęcony jest Wszechrosji.

God One - umiejętność

Jeden - bóg piorunów - jest przez wielu uważany za wzór równoległy do ​​greckiego boga Zeusa, podczas gdy funkcja ta należy do jego syna Tory. Zdolności najwyższego pana są określone przez jego inkarnacje:

 • Jeden wojownik jest liderem bitew i bitew. Istnieje przekonanie, że silne zimowe burze są niczym innym jak "Dzikim Polowaniem" Odyna wraz z upadłą armią - biada temu podróżnikowi, który będzie w drodze i będzie mówił;
 • Jeden szaman jest mistrzem reinkarnacji ludzi, zwierząt, ptaków. W różnych przebraniach podróżuje do 9 światów wszechświata. Poprzez swoją ofiarę uczy się o porządku światowym poprzez użycie znaków runicznych. Jedynym bogiem praktykującym magię żeńską jest seid, za co został wyszydzony przez boga Lokiego, który wierzy, że "mężczyźni nie mogą tworzyć spraw kobiecych";
 • Jeden wędrowiec to stary skald, podróżujący po całym świecie Midgard i opowiadający o nocy i napoju z sagi i historii. Ciemnoniebieski płaszcz przeciwdeszczowy, kapelusz z szerokim rondem, ukrywający brak oka. Ci, którzy porozumiewali się ze starcem, zauważyli przenikliwy stalowy połysk jego lewego oka. Dla dobrej gościnności, Bóg sam dał gospodarzom wspaniałe dary lub uzdrowienie. W tej hipostazie ludzie otrzymują dar poezji skaldycznej.
dlaczego bóg jedno jednooki

Bóg jeden i jego rodzina

Władca wszechświata Bóg Jeden i jego żona Frigg żyją w najwyższym świecie Asgardu - w sali ze srebrnym dachem Valyakyalve. All-Father bardzo lubi mądrego Frigga, ale to nie przeszkadza mu wejść w związki z innymi żeńskimi istotami, czy to boginiami, gigantami, czy po prostu ziemskimi kobietami. Odin ma wielu słynnych potomków. Najsłynniejsze potomstwo Ojca:

 • Thor jest bogiem gromu, zrodzonym z bogini ziemi Yord;
 • Heimdall - strażnik bogów i tęczowy most Bivrest, ma 9 matek;
 • Baldr, Hermond, Head - dzieci z żony Frigga;
 • Bragi jest bogiem poezji, matką olbrzyma Gunnhold;
 • Tyr - wojnę, matkę olbrzymki (imię nieznane);
 • Yngwi jest przodkiem szwedzkiej dynastii królów.