Żeń-szeń jest rośliną wieloletnią, rosnącą na rozległych obszarach Azji i Ameryki Północnej. Jest on znany wielu ludziom jako lek na wiele chorób, który pomaga ciału samodzielnie radzić sobie z dolegliwościami. Dlatego żeń-szeń jest popularnym środkiem adaptogennym, za pomocą którego dana osoba może zwiększyć swoje zdolności ochronne i adaptacyjne.

Na naszych terytoriach żeń-szeń jest czczony nie w taki sam sposób, jak na przykład w Japonii czy Chinach: w tych krajach roślina jest symbolem młodości. Dlatego często dodaje się je do żywności krajowej, wierząc, że przedłuży to ludzkie życie i poprawi zdrowie.

Co to jest pożyteczny żeń-szeń?

Ta roślina ma wiele gatunków, ale do celów medycznych używa zwykłego żeń-szenia. Stosuje się go w różnych postaciach: nalewki, ziół i tabletek.

Czasami eksperci w tradycyjnej medycynie ćwiczą korzenie żeń-szenia i plamiste.

Zalety żeń-szenia, oczywiście, ze względu na jego bogaty skład. Najbardziej użytecznym lekiem w medycynie jest korzeń żeń-szenia, który zawiera następujące substancje:

  1. Alkaloidy.
  2. Witamina C.
  3. Żywice
  4. Fosfor.
  5. Siarka.
  6. Garbniki.
  7. Śledzenie elementów
  8. Makroelementy.

Na tej podstawie widoczne stają się lecznicze właściwości żeń-szenia. Ta roślina jest w stanie wspierać i ulepszać system wzrokowy za pomocą fosforu.

Aplikacja żeń-szenia

Żeń-szeń ma działanie tonizujące, dzięki czemu jest stosowany w leczeniu różnych chorób nerwicowych. Uważa się, że żeń-szeń o stałym i długotrwałym stosowaniu może złagodzić depresję, uczucie ciągłego zmęczenia, bezsenność i inne problemy spowodowane załamaniem nerwowym. Dzięki temu korzeń żeń-szenia może konkurować z lekami syntetycznymi, które często mają nie tylko pozytywny, ale także negatywny wpływ na organizm.

Żeń-szeń pomaga zorganizować pracę przewodu pokarmowego: jest to szczególnie przydatne dla tych, którzy mają problemy z pęcherzyka żółciowego i wątroby, ponieważ promuje przepływ żółci. Osoby cierpiące na dyskinezy dróg żółciowych mogą przyjmować je okresowo w celu utrzymania zdrowego stanu.

Nie możemy powiedzieć, że żeń-szeń jest najczęściej brany do wzmocnienia układu naczyniowego. Ta roślina zawiera substancje, które pomagają organizmowi lepiej dostosować się do czynników stresowych wpływających na stan naczyń: gwałtowna zmiana pogody lub silny stres emocjonalny.

Przy stałym użyciu żeń-szenia we krwi osoby zmniejsza stężenie cukru, co może być przydatne w niektórych chorobach, któremu towarzyszy podwyższony poziom cukru we krwi.

Również żeń-szeń poprawia funkcjonowanie układu hormonalnego, ale gdy zachwianie równowagi hormonalnej należy zachować ostrożnie, ponieważ korzeń żeń-szenia jest w stanie pobudzić układ nerwowy. W niektórych chorobach tarczycy (na przykład tyreotoksykozie) dodatkowa stymulacja organizmu może zaszkodzić.

Leczenie żeń-szeniem

Do leczenia różnych chorób używa się trawy żeń-szenia: jej korzeń jest warzony, i bierze 10 łyżek. 3 razy dziennie. Ilość jednorazowego spożycia żeń-szenia ma niewielkie znaczenie (z wyjątkiem przedawkowania), Jak pożytecznie jest żeń-szeń? ponieważ aby to zadziałało, potrzebujesz co najmniej miesiąca. W tym czasie składniki odżywcze gromadzą się w organizmie i wykazują pozytywny efekt.

Żeń-szeń zwiększa ciśnienie krwi, więc ci, którzy cierpią nadciśnienie Nie zaleca się go używać. Ci, którzy mają skłonność do obniżonego ciśnienia, żeń-szeń może pomóc w postaci nalewki. Wystarczy napić 10 kropli, aby ożywić ciało, balsam na bazie żeń-szenia ma mniejszą koncentrację niż nalewka, dlatego zaleca się go stosować dla tych, którzy są gotowi na długotrwały lek. W tej formie żeń-szeń bierze 1 łyżeczkę. 2 razy dziennie.